Hlavička
17/01/2021

Vláda v očkování selhala a dál selhává. Potřebujeme velká centra

Nepřipravené očkování, jen jedna velká propaganda vlády. Selhávající registrace, nemocnice přetížené péčí o nemocné, testováním i očkováním. Tak dnes shrnul svoji kritiku prezident lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro televizi CNN Prima News.

reklama

reklama

Tíha očkování podle něj leží především na nemocnicích, protože zahájení očkování nebylo v Česku připravené a vlastně stále selhává. Pokud nevzniknou velká očkovací centra v jednotlivých krajích, nedokáže Česko do příštího podzimu očkovat potřebných nejméně 7 milionů lidí.


Kubek odhadl, že nejpozději od března se v zemi bude muset každý den očkovat 70 tisíc lidí. „To je obrovský logistický úkol, který nemohou zvládat nemocnice. Musíme konečně začít budovat velká očkovací centra,“ tvrdí prezident České lékařské komory.

reklamaVakcíny jsou tu od loňska, očkovací strategie až od minulého týdne


Záměry vlády a Ministerstva zdravotnictví se přitom příliš nedaří. Potíže má i nově spuštěný on-line systém rezervace k očkování pro seniory nad 80 let. Více jsme o něm psali v článku Rezervační systém k očkování startuje: Jak se přihlásit? Kdo má nárok? Stejně tak se muselo odkládat spuštění systému, kde se k očkování budou hlásit zdravotníci.


Kubek vládu kritizoval, že dělá všechno na poslední chvíli. I když do Česka dorazily první vakcíny už před koncem roku, vláda očkovací strategii schvalovala až minulý týden. Podle něj není ani pravda, že by za případný nedostatek vakcín mohla Evropská unie.V téhle vlně covidu jsme vůbec nemuseli být


Prezident lékařské komory viní vládu i za nedávný vysoký nárůst nových případů nákazy covid-19, kterému se podle něj dalo předejít, a byl zbytečný. „Kdyby nedošlo k tomu nesmyslnému rozvolnění na začátku prosince, tak jsme v této vlně nemuseli být,“ prohlásil Kubek.


Tato vlna nových pacientů společně s testováním a teď i očkováním podle prezidenta lékařské komory dál vyčerpává přetížené zdravotníky a nemocnice. Proto Kubek varoval před úvahami o rozvolňování opatření, dokud nebudou očkovány rizikové skupiny nemocných, seniorů a také zdravotníci a sociální pracovníci. Více například v článku Zdravotníci v ohrožení: Nakazil se každý čtvrtý. Rizikem jsou i ambulance.Odměny zdravotníkům premiér slibuje dva měsíce


Prezident lékařské komory také upozornil, že zdravotníkům už dva měsíce slibuje premiér Babiš za jejich náročnou práci odměny, které ovšem dosud nedostali.


Chybějící jasnou a srozumitelnou kampaň za očkování tak nahrazuje Iniciativa Sníh, která sdružuje epidemiology, lékaře a další experty. Ti osvětlují veřejnosti všechny nejasnosti kolem vakcinace. Více o tom v článku Vše, co potřebujete vědět oočkování proti covidu: 83 otázek a odpovědí


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama