Hlavička
25/11/2021

Vláda schválila nouzový stav. Na kulturu může maximálně tisíc osob a ruší se vánoční trhy

Vláda v demisi schválila vyhlášení nouzového stavu od dnešní půlnoci na 30 dní. Podle zákona o bezpečnosti ČR už o tom informovala sněmovnu, která může nouzový stav zrušit.

reklama

reklama

Situace s pandemií covidu-19 není dobrá. Původně jsme měli plánovanou schůzi vlády na zítra, ale vzhledem k situaci jsem ji svolal už na dnes. Opatření, která jsme plánovali od nedělní půlnoci, jsme se rozhodli aplikovat de facto okamžitě. Vláda dospěla k názoru, že z důvodu ohrožení zdraví jsme vyhlásili nouzový stav na dobu 30 dnů od dnešní půlnoci,“ uvedl na tiskové konferenci premiér v demisi Andrej Babiš. 

Vláda zároveň schválila některá opatření, která začnou platit od zítřejších 18 hodin. Mezi ně například patří, že restaurace, bary či kluby budou muset mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) zavřeno mezi 22:00 a 04:59.

Dále je zákaz provozování adventních vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Zakazuje se konzumace alkoholických nápojů na venkovních veřejných místech. Zakazuje se také konzumace potravin v nákupních centrech, nejde-li o oddělené prostory restaurace. Jídlo je možné si tak vzít jen s sebou a sníst si ho mimo nákupní centrum,“ vyjmenoval další opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

reklama

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřené, nebude se tam moci jíst a pít, upřesnil.


Omezení hromadných, kulturních a sportovních akcí

Omezení se dotkne také kulturních, sportovních a vzdělávacích akcí, kde se nově bude moci účastnit maximálně tisíc lidí. Účastnit se mohou osoby očkované nebo po prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Ostatní hromadné akce jsou omezeny počtem sto osob. Týká se to například spolkových akcí, oslav, večírků či plesů. Výjimkou jsou podle ministra zdravotnictví Vojtěcha pohřby. 

Vláda také schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Ta bude platit od pátku 26. listopadu. Ve většině případů půjde podle ministra zdravotnictví o dobrovolnou pomoc. Povinnost nebude platit pro praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost, zubaře a gynekology, tedy registrující lékaře, a pro pracovníky v hospicové péči.


Povinné očkování od 60 let?

Premiér v demisi Andrej Babiš apeloval na všechny, aby se očkovali. Jedním dechem dodal, že povinné očkování některých profesí a věkových skupin je nevyhnutelné. 

Pravděpodobně bude povinnost vakcinace pro lidi od 60 let. Dokonce na základě vývoje hospitalizace na JIP jsme přesvědčeni, že možná povinnost očkovat se by mohla být od věkové kategorie 50 plus. O tom ještě povedeme diskusi, ale já myslím, že je to nevyhnutelné, že není jiné řešení, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. 

Z profesí se uvažuje o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách, policistech, vojácích a hasičích.

Všechny vakcíny jsou schválené Evropskou lékovou agenturou a dnes schválila Evropská komise, aby certifikáty (o očkování) měly platnost devět měsíců od druhé dávky. Další dobrá zpráva je, že Evropská léková agentura schválila vakcínu pro děti od pěti do 11 let a bude dodána 20. prosince do všech evropských zemí včetně Česka,“ dodal Babiš s tím, že do Česka dojde 300 000 těchto vakcín od firmy Pfizer/BioNTech. 


Vojtěch: Očkování funguje

Ve středu přibylo v Česku 18 004 pozitivních lidí s covidem-19. V nemocnicích bylo podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou, z toho 850 pacientů je v těžkém stavu. Na 100 000 obyvatel připadá 1097 případů nákazy potvrzených za poslední týden. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví.

Nejvyšší incidenci mají Olomoucký kraj (téměř 1500 případů na 100 000 obyvatel) a Zlínský kraj (1363 případů na 100 000 obyvatel). Naopak nejnižší počet 419 nakažených lidí na 100 000 obyvatel vykazuje Karlovarský kraj.

Situace podle Adama Vojtěcha není vůbec dobrá. „Když se podíváme na vývoj incidence na 100 000 obyvatel, tak se pohybujeme na reprodukčním čísle 1,3 a trend je v rizikovém scénáři. Co je pro nás zásadní, jsou predikce hospitalizačních případů pacientů s covidem-19. I zde se pohybujeme spíše na rizikových hodnotách. Ukazují, že situace se bude zhoršovat v následujících týdnech a mělo by dojít ke kulminacím okolo vánočních svátků,“ odůvodnil vyhlášení nouzového stavu ministr zdravotnictví.

Upozornil také na důležitost očkování, jehož ochranný efekt před vážným průběhem je nezpochybnitelný. Na 100 000 obyvatel je hospitalizovaných na JIP 7,8 očkovaných a 21,9 neočkovaných, tedy zhruba trojnásobný. Článek s grafy, že očkování funguje, si můžete přečíst ZDE.


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama