Hlavička
07/04/2022

Vláda podpořila návrh na zrušení monopolu Pojišťovny VZP pro sjednávání zdravotního pojištění cizinců

Vláda včera podpořila senátní návrh zákona, jehož cílem je odstranění monopolu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro sjednávání zdravotního pojištění cizinců. V loňském roce tento monopol Pojišťovny VZP, která je dceřinou společností VZP, prosadila Sněmovna proti vůli stran současné vládní koalice.

reklama

reklama

Původní návrh počítal s tím, že cizinec vstupující na území České republiky na dobu delší než 90 dnů je povinen nejpozději do 90 dnů od vstupu uzavřít cestovní zdravotní pojištění výhradně s Pojišťovnou VZP. Sněmovna návrh schválila. Proti se ale postavil tehdy nejen Senát, ale také ministerstva vnitra a zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven či Hospodářská komora ČR.
 

Senátoři považovali návrh v rozporu s ústavním i evropským právem, neboť "cizincům odebrala právo zvolit si zdravotní pojištění podle jejich preferencí".

„Poskytování zdravotního pojištění cizincům má být nově umožněno většímu okruhu pojišťoven, které splňují podmínky zákona, přičemž současně dojde k větší transparentnosti systému, aby příslušné orgány veřejné moci a zdravotnická zařízení měla informace o pojištění konkrétního cizince z veřejných ověřených zdrojů,“ píše se v předkládací zprávě.

reklama

 

I když ale vláda návrh podpořila, zároveň podotkla, že správa registru zdravotního pojištění cizinců Českou kanceláří pojistitelů (ČKP) je možným řešením, ale v platné právní úpravě nepředstavuje systémový prvek. "Oprávnění a povinnosti ČKP se doposud týkají problematiky pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla," konstatuje vláda.

Novela ta umožní cizincům vypovědět tří měsíců smlouvu s Pojišťovnou VZP a pojistit se u jiné pojišťovny, kterou si vyberou. 

 

Senátní návrh zákona ještě navrhuje navýšit limit pojistného plnění z 60 tisíc eur na 120 tisíc eur (zhruba 3 miliony korun) a zakotvit do zákona o pobytu cizinců na území České republiky právní úpravu registru zdravotního pojištění cizinců. Důvodem pro toto navýšení je podle autorů to, že se tento limit už deset let nezvyšoval. 

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama