Hlavička
16/08/2018

Vláda má problém: zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost

Nedodržený slib plošného zvýšení platů ve zdravotnictví o deset procent zřejmě vyjde premiéra Babiše draho. Lékaři i sestry se začínají mobilizovat k protestu a teď dostali další významnou posilu. Zdravotnické odbory počínaje zítřkem vyhlašují stávkovou pohotovost.

reklama

reklama

Zdravotnické odbory mají skutečnou sílu – zastupují pětadvacet tisíc členů. To už je výrazný počet k ochromení mnoha nemocnic v zemi. „Pokud zastavíte klíčové obory v nemocnicích, tedy třeba anestezii a operační sály, tak nepotřebujete nic jiného,“ řekla dnes Našemu zdravotnictví předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.


Protesty sílí v celém zdravotnictví

reklama

Ačkoli jsou zdravotníci ve stávkové pohotovosti, k případné stávce vede ještě dlouhá cesta. Chtějí zatím striktně dodržovat zákoník práce a zákonem povolenou hranici přesčasů. „Vyzveme naše členy a zaměstnance nemocnic, aby dodržovali zákoník práce a aby ti, kteří mají odslouženo povinných 150 hodin, už dál nesloužili. Co bude dál, se uvidí. Teď je to ve fázi stávkové pohotovosti a dodržování zákoníku práce,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Stejným způsobem hodlají postupovat i lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Ti v září plánují koordinační poradu, aby se domluvili na jednotném postupu. Více v článku Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?.

Není náhodou, že odboráři nyní zvolili stejný postup – útok na nezákonné přesčasy. Organizace spolu totiž budou protest koordinovat. „Naše kroky budeme uvádět do souladu s Lékařským odborovým klubem,“ potvrdila předsedkyně Žitníková.

Akce má kromě toho i podporu Iniciativy sester. Více zde: Sestry podporují lékaře: Dodržujme přesčasy, bojkot musí začít zdola!.


Vláda nedodržela slib plošného zvýšení platů

Protest ve zdravotnictví tak začíná získávat jasnější a mohutnější kontury. A jaký je jeho důvod? Stále stejný – vláda nechce dodržet slib plošného navýšení platů a mezd ve zdravotnictví o deset procent.

Tak to nejprve přislíbil premiér Andrej Babiš i ministr Adam Vojtěch. O měsíc později po dohodě s nemocnicemi svůj slib oba odvolali. Více zde: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.

Nemocnice původně šly do vyjednávání s požadavkem navýšení peněz o 20 miliard. Od premiéra dostaly 13 miliard, ale u nich není zaručeno, že je vedení nemocnic použije na platy. 


Nemocnicím se nechce mzdy zvyšovat

Zaručený růst platů mají jen sestry ve směnných provozech a nikdo jiný. Hrozí tedy, že peníze, které nemocnice dostanou navíc, rozpustí ve svých provozních nákladech. I na to předsedkyně odborů upozornila.

„V případě, kdy není dohoda na celostátní úrovni a nedochází k plošnému navyšování platů, tak se v jednotlivých nemocnicích velmi těžko prosazuje navýšení, které je dohodnuto na vládní úrovni. Tyhle zkušenosti máme z předchozích let. V nemocnicích – akciových společnostech, to vždy probíhalo se zpožděním, případně v nižších než dohodnutých procentech,“ podotkla Žitníková s tím, že o této praxi informovala i premiéra Babiše.


Platy versus mzdy: Nůžky se rozevírají

Stejně tak Andrej Babiš od odborářů ví o výrazném rozdílu mezi platy a mzdami ve zdravotnictví. Zjednodušeně řečeno – tam, kde jsou nemocnice obchodními společnostmi, vyplácejí lidem na mzdách méně, než berou na stejných místech jejich kolegové ze „státních“ nemocnic.

„My jsme porovnávali základní mzdy a platy jednotlivých zaměstnanců a jejich příplatky v jednotlivých nemocnicích. Srovnávali jsme podobné nemocnice, stejné obory a lidi se stejnou délkou praxe. Výsledkové tabulky, které máme na webových stránkách, jsou šílené. Tam je rozdíl v základních platech i padesát procent. To je důkaz obrovských rozdílů mezi příspěvkovými organizacemi a obchodními společnostmi i toho, že se ty nůžky mezi platy a mzdami dál rozevírají,“ podotkla Žitníková.


Předsedkyně odborů: Zdravotnictví je na pokraji zhroucení

Podle svých slov absolvovala opakovaná jednání s premiérem, kde byl na tristní stav zdravotnictví upozorňován. „Předkládali jsme mu i další informace z nemocnic. O personální krizi a o tom, jak se propadá kvalita poskytované péče. Lidí je nedostatek, víme o případech, kdy jedna sestra pečuje o třicet pacientů. Jiná sestřička nám píše, že musí řešit, kterému pacientovi dá kyslík a kterému ne, protože má tolik přistýlek, že pro některé pacienty kyslík není. Ta situace ve zdravotnictví je podle našeho názoru na pokraji zhroucení,“ řekla v rozhovoru pro Naše zdravotnictví Žitníková.

„Protože nám premiér sdělil, že plošné navýšení platů odmítá, rozhodli jsme se vyhlásit stávkovou pohotovost. Trváme na těch deseti procentech, jak bylo přislíbeno,“ dodala s tím, že stávková pohotovost ve zdravotnictví bude vyhlášena od zítra.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama