Vláda má problém: zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost

Nedodržený slib plošného zvýšení platů ve zdravotnictví o deset procent zřejmě vyjde premiéra Babiše draho. Lékaři i sestry se začínají mobilizovat k protestu a teď dostali další významnou posilu. Zdravotnické odbory počínaje zítřkem vyhlašují stávkovou pohotovost.

Zdravotnické odbory mají skutečnou sílu – zastupují pětadvacet tisíc členů. To už je výrazný počet k ochromení mnoha nemocnic v zemi. „Pokud zastavíte klíčové obory v nemocnicích, tedy třeba anestezii a operační sály, tak nepotřebujete nic jiného,“ řekla dnes Našemu zdravotnictví předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková.


Protesty sílí v celém zdravotnictví

Ačkoli jsou zdravotníci ve stávkové pohotovosti, k případné stávce vede ještě dlouhá cesta. Chtějí zatím striktně dodržovat zákoník práce a zákonem povolenou hranici přesčasů. „Vyzveme naše členy a zaměstnance nemocnic, aby dodržovali zákoník práce a aby ti, kteří mají odslouženo povinných 150 hodin, už dál nesloužili. Co bude dál, se uvidí. Teď je to ve fázi stávkové pohotovosti a dodržování zákoníku práce,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Stejným způsobem hodlají postupovat i lékaři sdružení v Lékařském odborovém klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Ti v září plánují koordinační poradu, aby se domluvili na jednotném postupu. Více v článku Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?.

Není náhodou, že odboráři nyní zvolili stejný postup – útok na nezákonné přesčasy. Organizace spolu totiž budou protest koordinovat. „Naše kroky budeme uvádět do souladu s Lékařským odborovým klubem,“ potvrdila předsedkyně Žitníková.

Akce má kromě toho i podporu Iniciativy sester. Více zde: Sestry podporují lékaře: Dodržujme přesčasy, bojkot musí začít zdola!.


Vláda nedodržela slib plošného zvýšení platů

Protest ve zdravotnictví tak začíná získávat jasnější a mohutnější kontury. A jaký je jeho důvod? Stále stejný – vláda nechce dodržet slib plošného navýšení platů a mezd ve zdravotnictví o deset procent.

Tak to nejprve přislíbil premiér Andrej Babiš i ministr Adam Vojtěch. O měsíc později po dohodě s nemocnicemi svůj slib oba odvolali. Více zde: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.

Nemocnice původně šly do vyjednávání s požadavkem navýšení peněz o 20 miliard. Od premiéra dostaly 13 miliard, ale u nich není zaručeno, že je vedení nemocnic použije na platy. 


Nemocnicím se nechce mzdy zvyšovat

Zaručený růst platů mají jen sestry ve směnných provozech a nikdo jiný. Hrozí tedy, že peníze, které nemocnice dostanou navíc, rozpustí ve svých provozních nákladech. I na to předsedkyně odborů upozornila.

„V případě, kdy není dohoda na celostátní úrovni a nedochází k plošnému navyšování platů, tak se v jednotlivých nemocnicích velmi těžko prosazuje navýšení, které je dohodnuto na vládní úrovni. Tyhle zkušenosti máme z předchozích let. V nemocnicích – akciových společnostech, to vždy probíhalo se zpožděním, případně v nižších než dohodnutých procentech,“ podotkla Žitníková s tím, že o této praxi informovala i premiéra Babiše.


Platy versus mzdy: Nůžky se rozevírají

Stejně tak Andrej Babiš od odborářů ví o výrazném rozdílu mezi platy a mzdami ve zdravotnictví. Zjednodušeně řečeno – tam, kde jsou nemocnice obchodními společnostmi, vyplácejí lidem na mzdách méně, než berou na stejných místech jejich kolegové ze „státních“ nemocnic.

„My jsme porovnávali základní mzdy a platy jednotlivých zaměstnanců a jejich příplatky v jednotlivých nemocnicích. Srovnávali jsme podobné nemocnice, stejné obory a lidi se stejnou délkou praxe. Výsledkové tabulky, které máme na webových stránkách, jsou šílené. Tam je rozdíl v základních platech i padesát procent. To je důkaz obrovských rozdílů mezi příspěvkovými organizacemi a obchodními společnostmi i toho, že se ty nůžky mezi platy a mzdami dál rozevírají,“ podotkla Žitníková.


Předsedkyně odborů: Zdravotnictví je na pokraji zhroucení

Podle svých slov absolvovala opakovaná jednání s premiérem, kde byl na tristní stav zdravotnictví upozorňován. „Předkládali jsme mu i další informace z nemocnic. O personální krizi a o tom, jak se propadá kvalita poskytované péče. Lidí je nedostatek, víme o případech, kdy jedna sestra pečuje o třicet pacientů. Jiná sestřička nám píše, že musí řešit, kterému pacientovi dá kyslík a kterému ne, protože má tolik přistýlek, že pro některé pacienty kyslík není. Ta situace ve zdravotnictví je podle našeho názoru na pokraji zhroucení,“ řekla v rozhovoru pro Naše zdravotnictví Žitníková.

„Protože nám premiér sdělil, že plošné navýšení platů odmítá, rozhodli jsme se vyhlásit stávkovou pohotovost. Trváme na těch deseti procentech, jak bylo přislíbeno,“ dodala s tím, že stávková pohotovost ve zdravotnictví bude vyhlášena od zítra.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Emoce, hněv, výjezdy policie. Agresivita rodičů dětských pacientů roste

Hejtmanka chce podepsat petici za záchranářku, kterou udala policii

Odměny za rizikovou práci s nakaženými? Slibovali stovky, je z toho 35 korun