Hlavička
10/03/2020

Vláda do odvolání uzavřela školy a zakázala všechny akce nad 100 lidí

Vláda od úterního večera zakazuje všechny sportovní, kulturní, náboženské i umělecké akce s účastí nad 100 osob. Zároveň uzavřela základní, střední i vysoké školy. Zatím není jasné, na jak dlouho. V úterý dopoledne o tom na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu informoval premiér Andrej Babiš.

reklama

reklama

Bezpečnostní rada státu dnes rozhodla o dosud nejpřísnějších mimořádných opatřeních kvůli novému koronaviru. Zakázala všechny hromadné akce, kde je najednou více než 100 lidí. Kromě toho ovšem zakázala i výuku na všech školách, tedy na základních, středních, vysokých i vyšších odborných školách.

„Epidemiologická situace v Evropě se nevyvíjí dobře, a to nejen v Itálii, ale i v dalších státech. Je lepší být aktivní na začátku, když je epidemie v počátku, než situaci řešit ex post, jako je tomu například v Itálii, kde vzrostl za jeden den počet případů skokově,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Bezpečnostní rady státu.


reklama

Akce nad sto lidí zakázány. Koronavirus se šíří už i v Česku

V současné chvíli je v Česku 40 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Situaci ale změnil fakt, že lékaři zachytili prvního pacienta bez „cestovatelské anamnézy“. To znamená, že nepobýval v zahraničí, neměl blízké s touto nákazou, ale přesto se nakazil. Muselo se tak stát na území Česka. 

Patrně i tento přelomový případ přiměl vládu k razantnímu zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Rozhodla proto nejen o zákazu větších veřejných akcí. „Vzhledem k vývoji epidemie v Evropě jsme se rozhodli k dalším mimořádným opatřením. S účinností od 10. března od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová představení a sportovní, náboženské akce a umělecká představení přesahující účast 100 osob,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Andrej Babiš.


Do odvolání jsou uzavřené všechny školy

Vláda sáhla i k dalšímu mimořádnému opatření. Uzavřela všechny školy. „Zakazuje se osobní přítomnost žáků na základních, středních školách, odborných učilištích a univerzitách,“ uvedl Babiš. Školy budou uzavřené od zítřka až do odvolání. Podle ministra zdravotnictví jsou tato opatření v současné době namístě. 

Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že cílem je jednoduše zabránit častějšímu kontaktu mezi lidmi, především ve větších skupinách. „Uvědomujeme si, že jsou tato opatření velmi restriktivní, ale analyzovali jsme situaci v Evropě a sledovali jednotlivé přírůstky případů, které jsou v některých zemích explozivní a nedochází k jejich poklesu. Pokud nezamezíme těsnému kontaktu mezi lidmi, nejsme schopni onemocnění zabránit. Rozhodnutí, které by přišlo o týden nebo čtrnáct dnů později, má na vývoj situace velký vliv,“ prohlásil po jednání bezpečnostní rady náměstek ministra a epidemiolog Roman Prymula.     


Ministr zdravotnictví: Vyhýbejte se davům, nepodávejte si ruce

Ministr zdravotnictví Vojtěch zároveň vyzval, aby lidé ve větší míře dbali na hygienická pravidla, dokonce omezili i tělesný kontakt s dalšími lidmi. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5–2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt,“ uvedl ministr.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama