Hlavička
07/06/2021

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem

Podle záchranářů nejsou překotné porody až takovou vzácností, zkrátka se stávají. Jak takový porod „po telefonu“ vypadá, ukázali středočeští záchranáři. Za pouhých pět minut přivedli rodiče na svět svoji holčičku na benzinové pumpě v Mladé Boleslavi. Řídila je u toho operátorka záchranářů a všichni to zvládli skvěle.

reklama

reklama

Je to příběh se šťastným koncem. Přes všechnu snahu záchranářů byl porod rychlejší než sanitka, která už byla na cestě. I když je u každého porodu středobodem matka a dítě, v tomto případě jsou hlavními aktéry záznamu operátorka záchranářů Patricie Sedláčková a tatínek, který se ocitl v nečekané situaci, kterou musel vyřešit.


Tatínek hrdina

reklama

Nutno podotknout, že i záchranáři ocenili jeho výkon jako „hrdinský“ a zveřejnili záznam komunikace mezi dokonale profesionální záchranářkou a mužem, který i v nečekané situaci, s nervozitou a ve stresu pomohl na svět své novorozené dceři. 

„Užijte si těchto pár minut symfonie v podání naší operátorky operačního střediska Patricie Sedláčkové a tatínka na druhém konci linky, jehož výkon se dá označit za hrdinský. Společně pomohli na svět holčičce, která se rozhodla rodičům udělat svůj příchod opravdu nezapomenutelným. Velký obdiv samozřejmě patří i mamince a poděkování mladoboleslavské posádce, která po prvotním ošetření maminku i s dcerou transportovala do mladoboleslavské nemocnice,“ doprovodila komentářem tento záznam Petra Homolová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. S laskavým svolením záchranářů tento záznam získalo ke zveřejnění i Naše zdravotnictví.


Tísňová výzva: porod

Když na tísňové lince zazvoní telefon, je skoro jisté, že má někdo někde nějaký problém. Tenhle telefonát sami záchranáři rutinně označili slovy „tísňová výzva: porod“. Telefon zazvonil krátce před půl čtvrtou odpoledne a minutu po půl už byla na světě novorozená Laura. Co se odehrálo mezi tím, zachycuje právě záznam záchranářů a dokládá mimořádnou profesionalitu, s jakou dokázala operátorka překotný porod v autě vést.

Tatínek, který na záchranku volal, nebyl ve zmatku nejdříve schopen ani popsat město, odkud volá. I pro ulici použil chybné pojmenování, ale operátorka se rychle dovtípila, kde se překotný porod odehrává. „Dobrý den, prosím vás, moje manželka rodí na benzince na Jičínce,“ oznámil operátorce. Šlo o Jičínskou ulici v Mladé Boleslavi – klíčovou informaci pro sanitku s lékařem, která právě vyrazila.


Stáhněte kalhoty, rozblikejte světla

Porod ale nečekal a ani operátorka Patricie Sedláčková. Vystresovaného nadcházejícího otce vedla přesnými i praktickými pokyny:

Tatínek: Kontrakce jsou po minutě.

Operátorka: Takže stáhnout kalhoty nebo co má na sobě.

T: Jo, jo, ano ano…

O: Lehnout na záda. Podívejte se jí mezi nohy, jestli už vidíte hlavičku.

T: Ne, ale je tam krev...

O: Vždycky když přijde kontrakce, pěkně prodýchnout, a vy se budete dívat, jestli vidíte hlavičku, ano? Hezky v klidu, tatínku, sanitka k vám jede.

Pak se operátorka ještě ujistila o přesné poloze, kam má směrovat sanitku, jak vypadá auto a poradila muži, aby rozblikal světla.

O: Kontrakce ještě nepřišla? Tak zatím prodýchávat, hezky jako pejsek dýchat.

O: Začíná kontrakce? Tak pořádně zatajit dech a zatlačit, jo? A zase prodechnout potom. 

T: Prodejchat, prodejchat...

O: Jaké máte auto?

T: Bílý. My tady stojíme na pumpě, číslo 8.

O: Výborně. Rozblikejte, jo?

T: Ano, ano…

O: Už vidíte hlavičku?


Vyndejte fólii z autolékárny

Bylo zjevné, že porod překotně pokračuje, proto operátorka zkušeně předvídala další kroky a muži poradila, aby se připravil, až bude dítě na světě. Už to ale nestihl:

O: Tak, zatlačit. Jestli nevidíte hlavičku, tak hezky prodejchávat. Teď teda kontrakce není, jo? Tak hezky v klidu se prodýchávat. A jestli teď manželka nemá kontrakce, vyndejte z autolékárničky fólii, kdyby náhodou… Teď ale slyším, že je kontrakce, jo?

T: Vydrž, vydrž!

O: Vždycky kontrolujte, jestli už není dítě v porodních cestách, jo?

T: Jo, už ho vidím. Ještě ale nevidím hlavičku.

O: Vak vidíte?

T: Jo, jo!

O: Jste šikovnej, tatínku. Jste moc šikovnej. Hlavně manželku udržujte v klidu, a až přijde kontrakce, tak pořádně zatlačit, jo? Mezi kontrakcema prodýchávat – když není kontrakce, tak netlačit.

T: Hlavně netlač, Zuzko. Prodejchávej, prodejchávej, je to v klidu, všechno je v klidu, je to všecko v pořádku.


Holčičkááá

Pozoruhodný je i přístup operátorky, která nejenže zvládla kontrolovat a řídit porod, navádět sanitku, ale i uklidňovat zjevně stresovaného otce dítěte. Společnými silami tak všichni tři za minutu přivedli na svět zdravou holčičku. Záznam záchranářů se patrně bude v nové rodině přehrávat o každých narozeninách.

O: Za chviličku jsou u vás. Jste moc šikovnej, tatínku.

T: Už leze hlavička!

O: Hlavička? Tak až přijde kontrakce, zatlačit, zatlačit! V klidu, tatínku, v klidu. Už je na světě, miminko?

T: A co mám dělat???

O: Miminko už začalo plakat?

T: Jo, už začalo plakat.

O: Výborně, tatínku, výborně. Pláče, což je super, takže zabalíte děťátko do tý deky…

T: Moment, ono má kolem nožičky to… tu…

O: Tak opatrně odmotejte šňůru. V 15:31 jsme porodili. Co máte? Chlapečka, nebo holčičku?

T: Holčičkááá!

O: Výborně, jste šikovnej. Tak zabalte holčičku do deky a položte ji mamince na bříško.


Záchranářka: Porody umíme

Zakrátko na místo dorazila i sanitka. Záchranáři ale už moc práce neměli. Převezli dítě i s matkou do nemocnice, kde došlo na běžnou poporodní péči. Laura se narodila 19. května, měří 46 centimetrů a váží 2,5 kilo. A přišla na svět s nezapomenutelným příběhem, přinejmenším pro rodiče.

Laika na záznamu může zarazit profesionální, praktický, a přesto citlivý a účinný přístup operátorky záchranářů. Ovšem podle jejich mluvčí jsou na podobné situace operátoři zvyklí, protože překotné porody nejsou až tak vzácné a stávají se relativně často.

„Ony jsou absolutní profesionálky a opravdu umí. Ty překotné porody zase nejsou tak neobvyklé. Shodou okolností brzy nato pomáhala s překotným porodem další kolegyně. Ostatně i já jsem už jednou pomáhala s porodem v autě kdesi v Motole. Takže v tomhle jsme docela zkušení,“  komentovala pro Naše zdravotnictví příběh se šťastným koncem Petra Homolová, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.


David Garkisch

Foto/video: s laskavým svolením Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje
reklama

reklama

reklama

reklama