Hlavička
Zprávy -
19/05/2022

Více než čtvrtina českých domácností utratí za léky a další doplatky ve zdravotnictví až třetinu svého měsíčního rozpočtu

Zájem o léky roste. Méně než desetinu svého měsíčního rozpočtu utratí v souvislosti se zdravím, tedy například za léky, rehabilitace, zdravotní pomůcky nebo třeba nehrazené úkony sedm z deseti českých domácností. To je o něco více než před rokem, kdy se jednalo o 65 procent českých domácností. Ukázal to průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

reklama

reklama

Mírně stoupnul i počet domácností, které utratí za stejným účelem 10 až 30 procent svého rozpočtu, a to z 26 procent na 27 procent. 

„Podíl měsíčních výdajů na léky a zdravotnické služby na rozpočtu domácností roste samozřejmě s věkem respondentů, ale jinak se dramaticky neliší podle socioekonomického postavení či vzdělání. Výrazně ale vzrostl podíl domácností, které za léky a zdravotnické služby neutrácejí vůbec – na 14 procent oproti 6 procentům v předchozím průzkumu. Může to znamenat snížení nákladů v souvislosti s ústupem pandemie covid-19 nebo větší snahu domácností ušetřit – možná i na úkor zdraví,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Lidé si neváhají připlatit

Naopak z loňských 68 procent klesl na 61 procent podíl respondentů, kteří uvedli, že nejvíce peněz v souvislosti se zdravím utratí za doplatky léků a volně prodejné léčivé přípravky. Prakticky stejný zůstal 10procentní podíl domácností, pro které jsou největším nákladem ve spojitosti se zdravím poplatky za lékařské výkony nehrazené ze zdravotního pojištění, například očkování nebo ošetření u zubaře.

reklama

Téměř 5 procent domácností si doplácí především za zdravotnické a terapeutické pomůcky, 4 procenta domácností platí především za rehabilitace a 3 procenta za lázeňské pobyty.

O něco méně za léky a zdravotnickou péči utrácejí muži a nadstandardní služby, jako jsou rehabilitace nebo lázně, si výrazně častěji dopřávají lidé pracující v sektoru informačních technologií a telekomunikací a obecně nadprůměrně i lidé ve věku 45 až 54 let a obyvatelé Moravy. Za úkony nehrazené ze zdravotního pojištění a za terapeutické a zdravotnické pomůcky častěji utrácejí ženy.

„Výsledky našeho průzkumu ukazují, že výdaje spojené se zdravím představují významnou část rozpočtu většiny českých domácností. Zároveň ale nemůžeme hovořit o nedostupnosti zdravotní péče, protože například výdaje na léky jsou limitovány maximální výší doplatků. Pouze necelá 4 % dotazovaných uvedla, že na léky a zdravotní péči vydává více než třetinu svého příjmu. Ukazuje se také, že lidé pracující v oborech s vysokou průměrnou mzdou si za dodatečnou péči neváhají připlatit,“ dodává Jaroslava Palendalová.

 

Autor: Redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama