Hlavička
Rady a tipy -
02/03/2022

Více než 420 lékařů nabízí Ukrajincům první bezplatnou lékařskou pomoc. Jejich seznam najdete na novém webu

Praktičtí lékaři, pediatři a mnoho dalších odborných lékařů nabídlo jako projev solidarity bezplatnou lékařskou pomoc občanům Ukrajiny, kteří zatím nemají v Česku svého praktika nebo jsou bez pojištění a potřebují akutní lékařskou péči.

reklama

reklama

Na webu lekariproukrajinu.cz figurují už stovky lékařů různých odborností, kteří nabízí ukrajinským občanům bezplatnou pomoc.

Celý projekt přitom vznikl z jednoho malého nápadu v malé ordinaci Aesculap Ambulance v Dolních Břežanech.

„S panem doktorem a mým vedoucím MUDr. Petrem Potužníkem jsme hledali hned minulý týden způsob, jak jako ordinace podpořit Ukrajinu. Všichni jsme z té situace byli zničení. Nakonec vzešel nápad, že bychom jako gesto solidarity nabídli jak místním obyvatelům z Ukrajiny, tak těm přicházejícím, kteří ještě nemají platné zdravotní pojištění, základní lékařskou péči,\"" uvádí pro web NašeZdravotnictví.cz MUDr. Anna Matoušková.

reklama

Pan doktor dal informaci na web, rozeslal svým kolegům informaci pro inspiraci a postupně se strhla nevídaná vlna další pomoci ze strany lékařů. 

„Svoji pomoc uprchlíkům nabídla MUDr. Eva Kandrnalová z Prahy 7 a díky jejímu zapojení se začali přidávat další kolegové. Z reakcí jsem byla nadšená a takové zapojení jsem nečekala. Napadlo nás vytvořit webové stránky, kde by vznikl nějaký centrální kontaktní list. Kdyby každý praktický lékař měl jen informaci na svých stránkách, bylo by to jen těžko dohledatelné a kontakty na jednom místě by pacientům usnadnili hledání pomoci,“ dodává Matoušková.

Požádala proto manžela, který pracuje jako programátor. Zkusili vytvořit první návrh podoby webových stránek, který dala na uzavřenou skupinu praktických lékařů, aby získala zpětnou vazbu. Místo toho se ale lékařce Matouškové začali hlásit další lékaři a k dnešnímu dni jich je tam už přes 420.


Vízum za účelem strpění

Stránka podle slov Matouškové vznikla jako první pomoc. „Web funguje jako shromaždiště kontaktů. S manželem jsme ho vytvořili, ale pak už ordinace poskytují léčbu dle svých možností a plánů. Předpokládám, že internetové stránky budou fungovat tři až čtyři týdny, než stát zorganizuje vydávání víz,“ dodává.

Lidé z Ukrajiny už nyní mohou žádat na pobočkách Ministerstva vnitra o azyl a hlavně o víza za účelem tzv. strpění. To jsou speciální dlouhodobá víza na jeden rok. Jakmile osoba vízum získá, stává se okamžitě účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu.

V rámci webu lekariproukrajinu.cz vznikla i sekce pro lékaře, kteří zde najdou všechny potřebné informace, které mohou předat svým ukrajinským pacientům. Tato sekce vznikla ve spolupráci s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty.

K vyřízení zdravotního pojištění se zapojují i samy zdravotní pojišťovny. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) spustila webovou stránku https://pomocukrajine.vzp.cz/, kde jsou v ukrajinštině uvedeny kroky nutné k přihlášení ke zdravotnímu pojištění, pokud lidé nevyužijí služeb asistenčního centra.

„VZP bude mít své pracovníky v asistenčních centrech po celém Česku. Na místě budeme moci příchozí zaregistrovat do našeho systému, a to jim umožní čerpat zdravotní péči jako kterémukoli občanovi Česka. Za toto zjednodušení jsem velmi rád, umím si představit, jak je situace pro mnohé z těchto lidí stresující a komplikovaná,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR.


Jazyková bariéra nemusí být překážkou

Možná se někteří pacienti z Ukrajiny budou bát jazykové bariéry. V seznamu je ale právě spousta lékařů, kteří se rusky nebo ukrajinsky dorozumí. 

V současné době Česká lékařská komora (ČLK) eviduje více 693 lékařů, kteří vystudovali ukrajinské lékařské fakulty a teď působí v tuzemsku. Zároveň je mezi zdravotnickým personálem spousta ukrajinských zdravotních sester a Ukrajinci pracují i na dalších pozicích.

Od roku 2010 se počet ukrajinských lékařů v České lékařské komoře zosminásobil (ke konci roku 2012 jich tu působilo 80) a jejich příchod mělo i podporu ze strany ministerstva zdravotnictví. Od září 2019 umožnilo příchod skoro 80 lékařů a zubařů bez atestace, kteří si vzdělání dodělávají v České republice.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama