Hlavička
Kauzy -
11/12/2018

Většina pacientů svému lékaři lže, zjistila studie. Proč to dělají?

Překvapivě velká část pacientů svému lékaři přímo lže nebo alespoň zamlčuje některé často důležité informace. Ukázala to nová studie, podle které to dělají pacienti nejčastěji proto, aby se vyhnuli kárání nebo poučování. Například kvůli zdravotnímu stylu nebo nedodržování léčby.

reklama

reklama

Ruku na srdce - říkáte svému lékaři opravdu všechno? A nelžete mu dokonce někdy? Ukazuje se, že se tak chová většina pacientů. Podle nové studie, kterou zveřejnil odborný časopis Jama Network Open, někdy zapírá nebo lže mezi 60 až 80 procenty všech pacientů.


Motivy pacientů? Nesouhlas, neporozumění, zatajování, citlivé záležitosti

reklama

Na studii, která se věnovala i příčinám takového chování, se podílely hned čtyři americké univerzity v Utahu, Connecticutu, Michiganu a Iowě. Vědci a lékaři oslovili pacienty napříč Spojenými státy. Celkem se na výzkumu podílelo 4 500 lidí, kteří byli rozděleni do dvou skupin. V jedné byli pacienti - ženy i muži - ve věku průměrně kolem 36 let, ve druhé průměrně jednašedesátiletí.

Nejčastěji lidé lhali nebo zamlčovali informace, pokud s pokyny lékaře nesouhlasili nebo jim nerozuměli. Hned dalším důvodem bylo to, že nechtěli prozradit své nezdravé chování - třeba špatnou a nevhodnou stravu nebo porušování léčebného režimu.

\""Existují určitá témata, kdy pacienti obvykle neříkají, co se jim děje. Myslím, že to platí hlavně v případech, kdy pacient svého lékaře nezná dobře nebo jde o citlivou otázku,\"" komentovala výzkum kolegů Barbara Keberová, předsedkyně rodinné medicíny v nemocnici Glen Cove Northwell Health v Glen Cove v New Yorku.


Výzkumníci: Byli jsme sami překvapeni výsledky

Z logiky věci je pro pacienta zatajování nebo dokonce lhaní lékaři kontraproduktivní. I proto lékaři pravdu od svých pacientů obvykle očekávají, ale lidská povaha je zřejmě silnější. Výsledky studie ovšem překvapily i samotné výzkumníky. \""Byli jsme překvapeni, jak běžně pacienti informace lékařům zatajují,\"" řekl ke studii její spoluautor profesor Brian Zikmund-Fisher z univerzity v Michiganu.

Odpovědi pacientů ale upozorňují i na jiná rizika - těmi jsou částečně i jejich obavy z toho, aby se některé informace v lékařském záznamu objevily. Pacienti je proto raději zamlčí. Důležité je při jejich sdělování také to, aby se jim lékař takříkajíc líbil.


Lékaři by se lhaním pacientů měli počítat

Pacienti se zamlčováním některých informací nebo lhaním lékařům sami vystavují nezřídka ohrožení zdraví i života. Přestože je v takových případech vina na pacientovi, autoři studie vyzývají k jejímu pochopení i lékaře. 

Ti by se podle nich měli snažit, aby pacienti byli při komunikaci v pohodě a byli k nim otevření. \""Když si uvědomíme, jak je to časté, můžeme pacientům ulehčit, aby sdíleli své obavy,\"" řekl spoluautor studie Zikmund-Fisher.

K němu se přidala i zmiňovaná lékařka Barbara Keberová, podle níž by lékaři měli s pacienty mluvit účinně: \""Všechno vychází ze způsobu komunikace - hlavně u pacienta, kterého neznáte. Uvolnění pacienta je klíčové.\""

Přestože už výše zmíněné údaje jsou pro výzkumníky a lékaře ohromující, ve skutečnosti jsou možná ještě horší. Účastníci totiž mohli své odpovědi korigovat spíše k výsledku, že lékařům nelžou. To znamená, že počet \""lhářů\"" může být ještě vyšší.


David Garkisch

Foto: Fshoq.com, (CC BY 4.0)


reklama

reklama


reklama

reklama