Překvapivě velká část pacientů svému lékaři přímo lže nebo alespoň zamlčuje některé často důležité informace. Ukázala to nová studie, podle které to dělají pacienti nejčastěji proto, aby se vyhnuli kárání nebo poučování. Například kvůli zdravotnímu stylu nebo nedodržování léčby.
Ruku na srdce - říkáte svému lékaři opravdu všechno? A nelžete mu dokonce někdy? Ukazuje se, že se tak chová většina pacientů. Podle nové studie, kterou zveřejnil odborný časopis Jama Network Open, někdy zapírá nebo lže mezi 60 až 80 procenty všech pacientů.
Motivy pacientů? Nesouhlas, neporozumění, zatajování, citlivé záležitosti
Na studii, která se věnovala i příčinám takového chování, se podílely hned čtyři americké univerzity v Utahu, Connecticutu, Michiganu a Iowě. Vědci a lékaři oslovili pacienty napříč Spojenými státy. Celkem se na výzkumu podílelo 4 500 lidí, kteří byli rozděleni do dvou skupin. V jedné byli pacienti - ženy i muži - ve věku průměrně kolem 36 let, ve druhé průměrně jednašedesátiletí.
Nejčastěji lidé lhali nebo zamlčovali informace, pokud s pokyny lékaře nesouhlasili nebo jim nerozuměli. Hned dalším důvodem bylo to, že nechtěli prozradit své nezdravé chování - třeba špatnou a nevhodnou stravu nebo porušování léčebného režimu.
"Existují určitá témata, kdy pacienti obvykle neříkají, co se jim děje. Myslím, že to platí hlavně v případech, kdy pacient svého lékaře nezná dobře nebo jde o citlivou otázku," komentovala výzkum kolegů Barbara Keberová, předsedkyně rodinné medicíny v nemocnici Glen Cove Northwell Health v Glen Cove v New Yorku.
Výzkumníci: Byli jsme sami překvapeni výsledky
Z logiky věci je pro pacienta zatajování nebo dokonce lhaní lékaři kontraproduktivní. I proto lékaři pravdu od svých pacientů obvykle očekávají, ale lidská povaha je zřejmě silnější. Výsledky studie ovšem překvapily i samotné výzkumníky. "Byli jsme překvapeni, jak běžně pacienti informace lékařům zatajují," řekl ke studii její spoluautor profesor Brian Zikmund-Fisher z univerzity v Michiganu.
Odpovědi pacientů ale upozorňují i na jiná rizika - těmi jsou částečně i jejich obavy z toho, aby se některé informace v lékařském záznamu objevily. Pacienti je proto raději zamlčí. Důležité je při jejich sdělování také to, aby se jim lékař takříkajíc líbil.
Lékaři by se lhaním pacientů měli počítat
Pacienti se zamlčováním některých informací nebo lhaním lékařům sami vystavují nezřídka ohrožení zdraví i života. Přestože je v takových případech vina na pacientovi, autoři studie vyzývají k jejímu pochopení i lékaře.
Ti by se podle nich měli snažit, aby pacienti byli při komunikaci v pohodě a byli k nim otevření. "Když si uvědomíme, jak je to časté, můžeme pacientům ulehčit, aby sdíleli své obavy," řekl spoluautor studie Zikmund-Fisher.
K němu se přidala i zmiňovaná lékařka Barbara Keberová, podle níž by lékaři měli s pacienty mluvit účinně: "Všechno vychází ze způsobu komunikace - hlavně u pacienta, kterého neznáte. Uvolnění pacienta je klíčové."
Přestože už výše zmíněné údaje jsou pro výzkumníky a lékaře ohromující, ve skutečnosti jsou možná ještě horší. Účastníci totiž mohli své odpovědi korigovat spíše k výsledku, že lékařům nelžou. To znamená, že počet "lhářů" může být ještě vyšší.
David Garkisch
Foto: Fshoq.com, (CC BY 4.0)
Anketa
Lhali jste někdy svému lékaři nebo mu zatajili nějaké informace?
-
František Mlejnek Moje heslo je: Když člověk nic moc nebolí, tak je zdravý, dokud nenavštíví lékaře. -
ola Tak proč k tomu lékaři chodí, když mu nic není? -
Tomáš Maškulík František Mlejnek : Bohuzial toto je casty nazor, ale opak je pravdou. Dolezitejsie nez liecit nemoci a ich komplikacie je prevencia. Ked Vam pri preventivnej prehliadke zistim vyssi tlak, tak Vam doporucim rezimove opatrenia event. Vam predpisem aj lieky. A tym Vam srdce a cievy vydrzia dlhsie. Ked na tu prehliadku nepridete a nezmera Vam Vas prakticky lekar tlak, tak sa mozete v nemocnici o par rokov ocitnut s mrtvicou alebo infarktom. Bohuzial vysoky tlak neboli a ked sa zdviha pomaly, tak sa ani nemusi prejavovat. Podobne je to s vysetrenim stolice na krvacanie, EKG, cukrovkou alebo u zien s mamografom. Vysledok preventivnej prehliadky moze byt len, ze ste zdravy ( a tak mozete kludne spavat ) alebo sa nieco najde. Ale cim skor sa to, co najdeme, zacne liecit, tym lepsie pre Vas.
-
-
havlae Slyšela jsem: "Zdravý člověk je člověk špatně vyšetřený lékařem." -
Alice Byla jsem na kontrole u kardiologa...jsem kardiak po operaci, lékař se mě zeptal: "jak se Vám dýchá"? Tou dobou se měnilo počasí na vlhké a byl smog. Odpověděla jsem, že špatně, lékař na mě začal doslova křičet: "dokažte mi, že nelžete, kde máte zprávu z nějakého vyšetření"? Chvíli jsem zůstala jak opařená, ale pak jsem sebrala odvahu a bránila se: "proč na mě křičíte, co jsem Vám udělala"? Vzpamatoval se a pokrčovali jsme klidně dál ve vyšetřování. Tak nevím jak je to s tím lhaním pacientů, takových přešlapů jsem zažila už více. Já a lékaři....to je horor, už sepisuji paměti..... -
olaov Vážená paní Alice, jestli to budete sepisovat, tak mimochodem se každého tzv. soukromého lékaře ( lépe zaměstnance zdravotní pojišťovny na švarcsystém) zeptejte, o kolik ho zregulovala( okradla) Vaše pojišťovna, jaké má limity, jaká je cena jeho práce po kolika letech praxe a atestacích atd. Event. nemocničního lékaře se zeptejte, kolik hodin je měsíčně v práci. Pak si to analyzujte a možní dostanete vysvětlení, proč se lékaři chovají tak, jak jste popsala. K pacientům se chovají lékaři tak, jak se chová naše pojišťovna k nim. A to je logické. -
dokany pane olaov vy jste asi dáreček, doktor se má k pacientům chovat slušně, za jeho hysterii a spory s pojišťovnou nemůže pacient, jinak ať jde pan doktor do háje, když se chová jak buran, dneska je práce dost, když panu doktorovi jeho práce nevoní, může jít dělat za třikrát tolik agenta farmakofirmy a prodávat pilule, když má vztek na pojišťovnu ať řve na ni a ne na pacienta, jak by se vám líbilo, kdyby na vás pacient v ordinaci řval, protože mu v práci šéf nepřidal, proberte se člověče, když jsme u toho, možná byste měl napřít do vlastních řad a zajímat se, kolik lékařů účtuje zdravotním pojišťovnám výkony, které nikdy neudělali, pacienti občas žasnou, když si náhodou nechají udělat výpis od zdravotní pojišťovna a najednou vidí, kolikrát byli údajně u svého doktora, byť se tam třeba i tři roky neukázali, co všechno jim pan doktor léčil, občas jsou ty lži až trapné, to když se provalí, že některý chamtivý pan doktor účtoval zdravotním pojišťovnám u českých pacientů v česku léčbu tropických chorob a že takové případy jsou a není jich málo, takže někdy je sporné kdo okrádá koho -
Jarda A lidé jsou jen opice, stejně jako lékaři. Když lže jeden, proč by nelhal druhý? Mají snad lékaři patent na pravdu či na lži?
-
-
dokany znám u nás jednu paní doktorku, která tvrdí, že žádný pacient není úplně zdravý, říká se jí i mezi kolegy zlatokopka, která prý léčí podle toho, jaký agent z farmaceutické firmy ji zrovna navštívil, její snahou je najít u pacienta cokoliv, aby z něho mohla udělat chronika a trvale ho léčit, z čehož jí plynou peníze bonusy od farmakofirmy, ,mé sestře málem zničila zdraví, protože jí po běžné prohlídce sdělila naprosto špatné údaje a tvrdila jí, že má cukrovku a je třeba nasadit léky, sestra se málem zhroutila, naštěstí šla na vyšetření jinam, kde jí řekli, že je úplně v pořádku a nic jí není, co v takovém případě dělat babu doktorku žalovat? já tvrdím, že většina pacientů je zdravá, jen nesmí jít k lékaři, dřív se vás doktor ptal, co vám je, pak poradil dietu, změnu životosprávy, pohyb zhubnout a pak se přijďte ukázat, dnes vás lékař ani neprohlédne a už sahá po receptech na prášky -
ola Pro pana dokany. Nóó, ale náš pacient- občan odevzdává svoji zdravotní daň tzv. pojišťovně- přerozdělovně zdravotní daně. Pak jde do ordinace s pocitem, že to zaplatí. Ale chyba lávky. Nezaplatí. Maximálně 1-2x ročně k lékaři, ne když se mi chce. Ostatní je nad limit. A chtít něco zadarmo je nemorální. To, že účtují něco navíc pojišťovnám- je to většinou reakce na okrádání ze strany zdrav. pojišťoven. A tropické nemoci? Cha cha. Taky je nemorální bonzování pacienta zdravotní pojišťovně. Ať se zruší zdravotní pojištěn na ambulantní služby( tak jako je např. v záp. Evropě), zavede připojištění a ať si platí pacient všechno sám a pak ON ať žádá svoji již opravdovou pojišťovnu o peníze zpět, a dojde tím k ušetření peněz, zbyde více peněz pro nemocnice a nebudou personálně zdevastované jako nyní. Co se týče Vašeho druhé vstupu, ať tedy Vaše sestra změní tu lékařku. ať k lékaři nechodí, když je zdravá a nic jí není. Všichni kolem jsou zlatokopové- od advokátů přes řemeslníky atd, jenom lékař má být sebezničující altruista makající za pár pětek na pojišťovnu. -
Dana a zkuste lékaři říct, že Vám předepsané léky nedělají dobře a neberete jich tolik, kolik jich máte předepsaných. Polovina jich to přijme a ptá se po důvodu, ale už jsem zažila i reakci Běžte ven, sestřička Vám donese papír ....tak se nedivím, že se některým lékařům lže. Já si celkově lékařů vážím a jejich práci bych nedokázala dělat, přesto se k nim radši nehrnu a léčím se sama. -
Tomáš Maškulík na diagnozu diabetu je treba namerat cukor v krvi nad 7 nalacno alebo nad 11 kedykolvek ( event. este pri oGTT, ale to tu rozoberat nechcem ) ...... bez toho by poistovna nemusela liecbu preplatit ...... a vysledky krvi to daju iba tazko zfalsovat ....... takze bud Vasa sestra ma diabetes, alebo nebola pred odberom krvi nalacno ( lahka skora vecera a potom iba cista voda ) ....... su medzi lekarmi bohuzial aj podvodnici a ja nemam problem s tym, ked pacient nahlasi lekara, ktori si nauctuje poistovni vykony, co neurobil ....... ak niekto podvadza, tak si trest zasluzi, pretoze robi len zle meno tym poctivym, ktorych je vacsina ..... vysetrovat a liecit tropicke nemoci moze v CR kludne ak sa jedna o cloveka, ktory z tychto krajin prisiel alebo u niekohho, kto bol s nemocnym v kontakte ...... ja sam som robil opakovane testy u jedneho pacienta ( co sa vratil zo sluzobnej cesty zo Senegalu ) na virus Zika...... vyhladavat a zaliecit vysoky tlak, cholesterol alebo cukrovku nerobi doktor preto, aby inkasoval peniaze od farmafiriem, ale preto, ze ich skorym zaliecenim sa oddiali nastup komplikacii ako infarkt, mrtvica alebo dialyza pri zlyhani obliciek ...... bohuzial taky doktor je nasledne po zasluhe potrestany, pretoze prekracuje limity na lieky
-
-
Bara Hm, tak proč jim vůbec něco vykládat, když si myslí (a "výzkumníci" jim to prý potvrzují), že jim lžete, škoda slov. Ať to řeší jako veterináři, ti si taky musí sami zjistit, co jejich pacientovi je. -
ola ... jako veterináři. Ano, bez komunikace za přímou úhradu. A je to vyřešeno.
-
-
Victor To už přece říkal Dr. House: "Everybody lies." -
Petr Ola, co se pořád navážíte do soukromých lékařů slovy ,že jsou zaměstnanci pojišťovny na švarc systém. Sama sedíte na zadku a pod brečíte na práci ve státní nemocnici. Proč jste se již dávno nezprivatizovala a pracovala za cash úhradu bez smlouvy s pojišťovnou.Nebo proč jen skuhráte a nejdete pracovat do Německa za 4x větší plat než-li máte ? Na privát šla řada zkušených 2. atestovaných lékařů, primářů i docentů i profesorů. Jakto,že i oni mají smlouvy s pojišťovnami a nejdou cash ? Takže buďte tak laskava a přestaňte s těmi sprostými řečmi na adresu soukromých lékařů !!! -
ola pro pana Petra a paní Alici: To, že napíšu, že jsou zaměstnanci zdrav. pojišťoven na švarcsystém, se do nich nenavážím, jenom reálně popisuji situaci. Platí nájem, provoz ordinace, materiál při vyšetřování, vzdělávání, svoje a sestry zdrav. + soc. pojištění, daně atd atd ,ale příjem mají limitovaný- tj. když jsou dobří, tak mají více pacientů a tím více prodělávají, proto každý pacient navíc jsou náklady navíc. Pracovat bez pojišťovny mohou, mnoho zubařů to tak dělá, ale u jiných specializací je to sebevražda. jedině pacient by mohl rozlišit dobrého a průměrného lékaře, ale současný systém , kdy není žádná spoluúčast, tyto rozdíly stírá a průměrný lékař často vydělá více než ten kvalitní. To nejsou soukromý lékaři, když si nemohou určit cenu své práce sami. mají často naplněn limit už 20. v měsíci, ale pojišťovna požaduje, aby tam byl 5x v týdnu, 1x do 18. hodiny, 1x od 7. hodiny. Přeberte si to, tito lékaři již napřed ví, že když budou pracovat nad limit, že to nedostanou zaplaceno. A že lékař bez smlouvy, když napíše recept, tak pacient platí celou cenu za lék, to je chyba systému - politiků, ne lékařů. Kdyby bylo připojištění, tak by tomuto pacientovi ty náklady pojišťovna třeba i refundovala ze 100%. Zdravím
-
-
Alice Pro olaov: Proč do vztahu pacient - lékař taháte pojišťovny? Copak pojišťovny jsou u toho jak momentálně probíhá konverzace mezi pacientem a lékařem? Opravdu nechápu co jste tím chtěl říct. Jste zkrátka mimo mísu a divím ( pokud jste lékař na kterého si zde pravděpodobně hrajete), že jste vlastně neuvedl to podstatné : "Proč se lékař pouští do zbytečných šarvátek s pacientem, když má na léčebné úkony tak málo času a ještě si ho zbytečně zkracuje"? I pacient když je v ordinaci u lékaře chce mít pocit, že je vítaný, i když si nemusí být navzájem sympatičtí, ale oba se konec konců potřebují. Proč si tu chvilku nezpříjemnit, vždyť za chvíli přijde další klient a možná........... Přeji všem krásné a zdravé vánoce vzájemného porozumění. -
ola Pojišťovny" tahám" proto, že klientem lékaře je pojišťovna, protože ta to platí. Pacient je bohužel mimo.
-
-
Petr Ola. Vy zřejmě nevíte, že pokud lékař pracující bez smlouvy předepíše léky, tak pacient všechny tyto předepsané léky musí zaplatit z vlastní kapsy !!! Takže by zaplatil ošetření např 500 Kč plus léky napr 1000 Kč. Bude chtít toto všechno platit ???!!! Mimochodem, vy\ chodíte na ošetření k lékařům,kteří nemají smlouvu s pojišťiovnou ?! -
Petr Ola . Vy nevíte, že ambulantní specialisté jsou placeni zálohově a po skončení období je do 150 dnů vyúčtování pojišťoven, pokud daný lékař má za rok více rodných unicitních čísel než-li v roce podle kterého je placen zálohově, dostane zaplaceno dle limitu na rodné číslo více peněz, Doplatky od všech pojišťoven tak mohou být i 150 000 Kč i více. Takže to není tak jak Vy píšete výše. Jasné ?!!! -
ola A co když to unicitní rodné číslo ( tedy pacient), na které má limit, chodí daný pacient x krát ročně? Podle limitů by to mělo být 1-2x ročně, ale někdy to léčení se 2 návštěvami ročně prostě nestačí. Co dále? Když píšete o zálohové platbě- není to vlastně, jako kdyby byl ten lékař zaměstnanec? Já znám lékaře, co ročně i 100 tis Kč v dubnu následujícího roku vracejí. Má říct lékař pacientovi, který přijde potřetí, počtvrté ... atd ke specialistovi v kalendářním roce, že už to jeho pojišťovna nezaplatí? Poraďte, Děkuji
-
-
Petr Ola . Vy však výše píšete, že soukromý lékař může vydělávat jen podle zálohových plateb, nezávisle na množství pacientů, a nezohledňujete unicitní rodná čísla. Ano , pokud lékař má méně unicitních rodných čísel vrací peníze pojišťovnám. Nejde tudíž o fixní platbu ,jak jste dříve psala !!!. Samozřejmě pojišťovna musí platit zálohově , odbobně jak se platí různým firmám a pak se dovyúčtuje, pojišťovna z něčeho musí vyjít. Nezodpověděla jste mi otázku ,ještě-li chodíte na ošetření k lékařům ,kteří chtějí platbu v hotovosti! -
Petr Ola Takže kvalitní soukromý lékař má více unicitních rodných čísel, než-li méně kvalitní soukromý lékař. Takže je mezi nimi finační rozdíl v příjmu peněz, jinými slovy diferenciace . Zdravím. -
Tomáš Maškulík Problem je v tom, ze ked ma specialista menej pacientov, ktori su komplikovani a teda s vysokou nakladovostou a musia chodit castejsie ( preto ich viac nezvladne ), tak je regulovani a ten, co ma lahke pripady, ktore by kludne mohli chodit iba k obvodakovi ( a kezde zaberu menej casu, tak ich za rok osetri vela ), tak je bonifikovany. Bohuzial v sucastnom systeme o komplikovaneho nakladneho pacienta moc zaujem nie je. A to je chyba. U praktika je kapitacia ( ale uz nie vykony ) prepocitana vekovym indexom ( neviem ako u specialistov limity ). Sice mam za 85 rocneho pacienta 4x viac ako za 22 rocneho, ale ten mlady sa ukaze 1-2x za rok, pricom seniori su tam omnoho castejsie ( rozhodne viac ako 4x ). O tom, ze mam zaplatene za prevenciu rovnako u mladeho a zdraveho ako u seniora s mnozstvom nemoci a liekov, s ktorym stravim 3-4x viac casu, ani nehovorim.
-
-
Alice Takže to celé vlastně je jen o penězích.......pacient je jen číslo, člověk je jen číslo. Doufám, že v Ilulissatu se lidé domluví mezi sebou lépe. Tady už je to zbytečné. -
Petr Alice . Soukromý lékař nedostane zaplaceno podle počtu pacientů,které ošetří,ale podle počtu unicitních rodných čísel za limit a rok. Takže cca 20% ošetření provede zadarmo. Je to o penězích , neboť soukromý lékař platí nájem, energie, sestru drahé přístroje,jejich kalibrace ,servisní prohlídky atd, to vše jde do statisíců. Musí vše zaplatit, jinak by zkrachoval. Je to jasné ?! -
Alice Petr. - Ale já jsem tady vůbec nezačala psát o platbách, příjmech a výdajích........Je mi naprosto jasné, že celkové provozní náklady soukromého lékaře není procházka růžovým sadem, ale....... Tahle debata se zkrátka ubírá zcela jiným směrem a já už nehodlám polemizovat o tom, kdo je na tom lépe a kdo hůř. Každý člověk má své potřeby, musí si uhradit náklady, které se týkají jeho žití a nikdo se ho neptá jestli na to má? Neřešíme statisíce, jen bychom si přáli, aby se s námi všude zacházelo, jako by jsme byli VIP, protože jsem všichni jen lidé. Je to jasné? -
Tomáš Maškulík Alice : ked budu zdravotnici plateni ako VIP, tak sa budu tak budu chovat aj k pacientom. Ale ked ma nevyucena delnice za pasom viac ako zdravotna sestra, tak sa nedivte, ze aj jej spravanie je tomu primerane. Po dlhorocnych nenaplnenych sluboch, ze bude lepsie sa mnoho zdravotnikov bohuzial zacalo spravat tak, ako hodnoti spolocnost ich pracu. Ci uz je to financne ohodnotenie ( vsetci ludia az na deti su volici a politici, ktorych zvolili, stanovuju, kolko stat bude zdravotnikom platit ) alebo aj spravanie nemala pacientov ( nadavky, urazky a obcas aj fyzicke napadnutie ). Financie a kvalita sluzieb su prepojene nadoby. Ked obor dobre zaplatite, tak je o neho zaujem a kto sa nesprava tak, ako ma, leti a tym pride o dobre platenu pracu. Bohuzial teraz chyba v CR vyse 1000 doktorov ( niektore udaje hovoria az vyse 3000, ale to sa mi zda prilis vela ) a vyse 3000 sestier, takze nemocnice beru kazdeho s titulom a to sa odraza na kvalite zdravotnictva. A kedze chyba tolko pracovnikov, tak ti, co pracuju musia robit viac ( vratane porusovania alebo obchadzania zakoniku prace ) a tym su pretazovani ( obcas az vyhoreli ) a tym aj neprijemni. Spolocnost ma jednoducho take zdravotnictvo, ake si zaplati.
-
-
Petr Alice . Vážená paní, mám soukromou praxi 26 let , a kdyby se pacienti u mne necítili jako VIP, dávno bych zkrachoval. Neuvádím zde svoje jméno, neboť závist lidí je veliká. Ola však sprostě napadala soukromé lékaře , a proto jsem se musel ozvat. Přeji hezký den. -
ola Špatně jste si to vysvětlil. Nebylo to sprosté napadání, ale popsání reality. Ale opakuji - u nás soukromí lékaři nejsou, neurčují si cenu práce sami, ale mají jí nařízenou. Jste smluvní lékař. Nevadí Vám, že cena Vaší hodinové práce je cca třetinová než kadeřnice? A že již mnoho let stagnuje? Nebo jste spokojen, když Vám pojišťovna zvedne hodnotu bodu o 1-3 haléře, tedy sumárně o 8 Kč? Neuráží Vás to? Ohledně VIP paní Alice - Každý by chtěl mít služby jako VIP. Ale jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku a chtít ,aby ten rozdíl platil zdravotník ( tedy i lékař) ze svého, je amorální. Celý socialistický systém funguje jenom díky nedobrovolnému sponzoringu zdravotníků, a proto je krize ve zdravotnictví, a proto to bude už jenom horší.... -
Alice Petr - A o tom to je, aby s důvěrou jsme přicházeli k lékaři ........dál nemám co říct, mé zkušenosti jsou často pravý opak "to člověk nevymyslí" Sepisuji tyto epizody...... Nekazme si vánoce, zase bude další rok......
-
-
pl Safraporte. Nicméně je to tak. Právě mi dorazila prop. zpráva z detoxu, a následné léčby závislosti.....mladá žena, alkohol. Chodila za mnou neustále s obtížemi, psychiku popřela, možný alkohol popřela x krát, ničeho jsme se nemohli dobrat.....strávili jsme spolu dost času....a k ničemu. Co s tím ? Škoda pak toho času a promarněné příležitosti.....jednak ten čas šel využít lépe pro někoho kdo nelže a chce něco reálně se sebou dělat....druhak škoda pro ní, mohla bejt dnes již dále a na tom lépe......ne, nevím kudy na to, když z pacienta taháte anamnesu a on vám prostě věci zamlčí nebo lže :-/ -
Jindřiška Kučerová A co když si pacient stěžuje například na různé bolesti či jiné zdravotní problémy a lékař mu nevěří nebo odpoví například v kolenou Krupé každému či proměnu nejste nejmladší nebo to bude blížící přechod (ženě)a jiné podobné řeči než aby se snažil přijít na to co to způsobuje dle mého je to lhaní kolikrát oboustranné jak pacient/ lékař a obráceně lékař/ pacient záleží na důvěře kterou lékař v pacientovi vyvolá a na tom jak pacient vystupuje při jednáním s lékařem ne všechny bolístky se poznají pohledem od počítače či stolu .
-
-
Petr Ola Stále jste sprostá na soukromé lékaře. Moje ordinace mi v průměru vydělá 200 000 měsíčně . Váš ubohý plat se s tím nedá srovnávat , Jste věčné vemeno. -
ola A jaké máte náklady pane doktore, kolik lidí zaměstnáváte? Já Vám nenadávám, neurážím. Co sprostého píšu.? Citujte moje nepravdivé komentáře.A jak víte, že mám ubohý plat? A že jsem vemeno? Vy mne dojíte? Podle mého názoru, pokud máte soukromou praxi od r. 1992, tak vlastně od začátku tohoto socialismu ve zdravotnictví, promovat jste musel mezi léty 1980-1985, tedy studoval jste a atestaci- tehdy ještě i první za komunismu. Brzy možná půjdete do důchodu, ale pracovat bude dále... Totiž bez důchodců by české zdravotnictví zkrachovalo. Praktikem nejste. Mám pocit, že ten komunizmus Vás ovlivnil a vůbec nevíte ,jak svobodné povolání lékaře vlastně vypadá. Lékař v tomto systému je nesvobodný. Současní mladí lékaři to ale již ví. S pozdravem. -
Tomáš Maškulík ak ste myslel 200.000 mesacne obrat, tak je to pekne cislo, ALE ( neviem, aku mate odbornost, takze to vykreslim na mojej ordinacii ) z tej sumy musim odcitat naklady na sestru, najom, energie, opravy, malovanie, ekonoma, pocitacovy program a podobne ..... dalej naklady na zakupenie a amortizaciu sluzobneho auta ( ako praktik mam povinnost navstevnej sluzby ) a pristrojov ( pocitace, INR, CRP, EKG ) a dalsieho vybavenia ( nabytok, vysetrovacie lozko, sedacky v cakarni, ... ) ...... z vysledku potom musim odovzdat statu nemalu cast na odvodoch ...... a kolko mi potom ostane ? ked som si to spocital, tak keby som vrazil peniaze, co ma stalo odkupenie ordinacie ( cena je cca rocny obrat ) a jej rekonstrukcia a modernizacia, do investicneho bytu a pracoval by som nadalej ako zamestnanec, tak by som bol na tom rovnako ...... a nemusel by som riesit organizacne veci ( ako pradelnu, nakup materialu, .... ), ekonoma ani sa dohadovat so zdravotnymi poistovnami, ci sa bat pokut od najroznejsich uradov ...... BTW ak ste myslel 200.000 cisty zisk, tak Vam gratulujem a zkutocne by ma zaujimala vasa odbornost a kolko hodin ztravite v ordinacii tyzdenne ( a chapem snahu o anonymitu ) -
Tomáš Maškulík Petr : ospravedlnujem sa, ale az neskor som si precital Vase vysvetlenie o nizkych nakladoch, ktore ste napisal nizsie samostatne ...... len si treba uvedomit, kolko ostane kolegom, co neordinuju vo svojich priestoroch a musia zamestnavat sestru a platit za nu nemale odvody ...... event. aj splacat pozicku na zakupenie ordinacie, ktoru ste predpokladam sprivatizoval za symbolicku cenu ..... pretoze ked verejne napisete, ze sukromny lekar ma 200.000 tak to laika moze zmiast a nasledne aj nastvat
-
-
pl Tak znovu. Napadá Vás jak postupovat, když pacient opakovaně chodí s obtížemi, všechna vyšetření ukazují na nějaký psychický problém ....ten pac. popře, alkohol popře, a pak vám najednou přijde zpráva z odvykací léčby / ne první / . Pro vás je to naprosto nová informace, protože i přes opakované dotazy, nabídky, pobídky, vám pacient opakovaně alkohol, drogy, obtíže s psychikou popřel a neustále požadoval další a další tělěsná vyšetření, ač ta již provedena ukazovala na nějakou psychickou příčinu ? Já popravdě nevím jak na to, je to jako stavět dům avšak nevědět jaký by ten dům měl bejt, nebo jako řídit auto poslepu. Snažíte se člověku pomoct, trávíte s ním čas, tápete, hledáte, bádáte, ale on vám podstatné věci zatají, popře, nebo na dotaz přímo opakovaně lže. Co s tím ? Jak nemít pocit zmaru ? Nevím. Paní mohlo bejt pomoženo dříve, avšak to by musela spolupracovat a něco říct, když mi podstatné věci zatají a popře.....co s tím: Prostě nevím. Nezlobím se na ní, ale ten pocit zmaru a zbytečné námahy je, věřte mi, veliký. -
pl Nebo ještě jinak. Chápu že někdo lékaři nedůvěřuje, tak ani za ním nejde a nezkusí to. Nicméně pokud už za ním jde, nechává se vyšetřovat, chodí s obtížemi a podstatné věci přitom lékaři zamlčí, popře, nebo mu přímo lže.....co s tím ? Mě to nedává smysl. Je to častá věc, jistě, ale přijde mi že lidem nedochází že tím škodí zejména sami sobě. Proč by někdo stavěl dům ale stavebníkovi by zamlčel jaký ten dům chce a co v něm má být.....nebo svému právníkovi zamlčel podstatné věci a chtěl po něm zastupování ve věcech, o kterých ten právník nic neví. Půlku by mu neřekl ale chtěl by po něm řešení situace. O tom je článek na který reaguji. Přijde mi že to lidem často nedochází a popravdě, prostě nevím co s tím. Je to pak hrozná marnost....nad marnost. Máte pocit že se namáháte zcela zbytečně. :-/ Ta práce není úplně radostná i tak....a tohle vám nepřidá.
-
-
Petr Ola V soukromou praxi provozuji se svojí manželkou,která je zdravotní sestra , ordinaci mám ve své vile, zaměstnance nemám.Takže mám mnohem nižší náklady ,než-li většina soukromých lékařů. Jste nekonečné vemeno. Už mně to s Vámi nebaví,proto ukončuji diskuzi. Zdravím -
ola Já taky končím, ale děkuji, že jste vemenu odpověděl, ale můžete ještě reagovat, abyste měl poslední slovo. Taky zdravím
-