Venkov je ve zdravotní péči diskriminovaný

Dostupnost zdravotní péče na vesnicích či v městečkách není tak dobrá jako ve velkých městech, upozornila lékařská komora společně se Svazem měst a obcí ČR.

Obyvatelé vesnic, městeček i okresních měst jsou stále více diskriminováni oproti obyvatelům velkých měst, když sice platí stejné daně i zdravotní pojištění a formálně mají stejná práva, ale zdravotní péče se pro ně stává stále hůře dostupnou, konstatovala ČLK.


Obě organizace připomínají, že stávající rušení zdravotnických zařízení snižuje kvalitu života obyvatel na venkově. „Situace je alarmující, v regionech chybějí praktičtí lékaři, gynekologové či zubaři,“ řekl v České televizi předseda Svazu měst a obcí František Lukl.


Venkov vylidňuje i nedostupnost lékařů


Připomněl tak situaci, kdy řada pracovišť musí omezovat svůj provoz nebo rovnou zavírají. „Rušení zdravotnických zařízení snižuje kvalitu života obyvatel na venkově a přispívá k jeho vylidnění,“ varovali Lukl i prezident ČLK Milan Kubek v České televizi.


Česká lékařská komora a Svaz měst a obcí vyzvaly vládu i zdravotní pojišťovny, aby podpořily regionální zdravotnictví, a to nejenom malé nemocnice, ale také privátní praxe praktických lékařů a ambulantních specialistů.


Lékařská komora se Svazem měst a obcí usilují nejen o zvyšování výdajů na zdravotnictví. Chtějí také, aby za stejnou péči platily zdravotní pojišťovny všem stejně. Žádají také zvýšení platů zdravotníků a sjednocování způsobu odměňování ve státních nemocnicích i akciových společnostech.


Zdravotnictvivolaopomoc.cz

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví

Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit

Konec českého namlouvání vakcíny Sputnik. Rusové platí za Vrbětice