Hlavička
Kauzy -
17/01/2022

Vakcína proti covidu ochabuje imunitní systém? Překroucená zpráva obletěla svět

Médii nyní prolétla zpráva, že Evropská léková agentura (EMA) varovala před posilujícími dávkami vakcíny proti koronaviru. Při poslechu celého záznamu ale vyjde najevo, že zpráva je jen vytržená z kontextu a že EMA v současné době naopak doporučuje třetí posilující dávku vakcíny proti covidu. Jak tato zpráva vznikla?

reklama

reklama

Očkování i nadále poskytuje vysokou úroveň ochrany proti závažným onemocněním a hospitalizacím spojeným s variantou omikron. Nejnovější důkazy, které zahrnují údaje o reálné účinnosti, rovněž naznačují, že lidé, kteří podstoupili posilovací dávku, jsou lépe chráněni než ti, kteří podstoupili pouze primární cyklus.

To je jedno ze základních vyjádření Evropské lékové agentury (EMA), které představila v úterý 11. ledna hned na začátku tiskové konference (celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE a celá tisková konference je k dispozici ve videu).

„Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří obdrželi dvě dávky vakcíny proti covidu-19, mají až 70procentní ochranu před hospitalizací. Podobné údaje z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana několik měsíců po očkování klesá, po posilovací injekci ochrana před hospitalizací opět stoupá až na 90 procent,“ uvedl Marco Cavaleri, šéf EMA pro biologické zdravotní hrozby a očkovací strategie.

reklama

Otázky však vyvolává čtvrtá posilující dávka. Není totiž jasné, a na to se ptali i novináři na tiskové konferenci, jestli by měla být určena pro celou populaci a jak dlouhé by mělo být časové rozmezí mezi podáním dalších vakcín.


Zatím chybí data

Marco Cavaleri zdůraznil, že EMA zatím nemá dostatek dat, aby mohla vydat závěrečné doporučení. Je si ale vědom, že není možné podávat celé populaci boostery každé tři čtyři měsíce.

Podle něho jsou sice boostery zatím nejlepší strategií v boji proti covidu-19, ale do budoucna je potřeba přijít se strategií, která nebude jen reakcí na nově vzniklé varianty. „Musíme mít strategii, díky které budeme o krok napřed a která přichází jako prevence před dalšími variantami,“ dodal.

Proto také probíhají další studie. Zhruba ve 23. minutě tiskové konference padl dotaz ze strany novinářky, jestli čtvrtá posilující dávka vakcíny může vytvořit rezistenci proti viru.

Cavaleri odpověděl, že při přípravě dat před závěrečným doporučením ke čtvrté dávce existují dvě obavy. První obavou jsou možné problémy s imunitní odpovědí, která by nemusela být tak dobrá, jak by si přáli při podání čtvrté dávky už po čtyřech měsících od třetí. 

Druhou obavou je riziko únavy populace z důvodu neustálého podávání boosterů. Z tohoto důvodu EMA uvažuje nad tím, jak by šlo posilující dávky od sebe více oddálit a případně je třeba aplikovat s nástupem chladnějšího počasí, stejně jako je tomu u očkování proti chřipce.

Zdůraznil ale, že je to zatím součástí jednání a třetí posilující dávka je nesmírně důležitá, zvláště pro slabší jedince v populaci. Nejde tedy o varování a konečné doporučení, jak tvrdí některá média.

Část o škodlivosti posilujících vakcín je podle odborníků navíc zcela vytržená z kontextu a zpráva, která poukazovala na důležitost očkování, byla rázem překroucena v poplašnou zprávu.

„Z černého udělala média bílou a otočila celé vyznění tiskové zprávy o 180 stupňů. Článek by měl vycházet z celé přednášky, a místo toho se vytrhla jedna věta z kontextu. EMA totiž neříká, že vakcína nepodporuje imunitu, ale že nelze vyloučit, že by se mohla zhoršit imunitní odpověď,\"" vysvětluje pro web NašeZdravotnictví.cz MUDr. Rolando Arias Anaya ze společnosti Diakom.


Nadějí nové vakcíny

Společnost Pfizer již oznámila, že v březnu uvede na trh modifikovanou vakcínu, která bude účinnější i proti novým variantám koronaviru, tedy i proti variantě omikron. Díky tomu by se mohla prodloužit i lhůta pro podání posilujících dávek.

„Doufáme, že dosáhneme něčeho, co bude nabízet mnohem, mnohem lepší ochranu zejména proti infekcím, protože ochrana proti hospitalizacím a závažným průběhům onemocnění je právě teď se současnými vakcínami přiměřená, pokud máte třetí dávku,“ dodal generální ředitel farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla.

Marco Cavaleri na úterní tiskové konferenci doplnil, že pokud Pfizer v březnu uvede na trh modifikovanou vakcínu, EMA potřebuje ještě tři až čtyři měsíce k jejímu schválení. Podle odborníků tak vakcína ale přijde až ve chvíli, kdy už omikron proběhne populací.

Podíl varianty omikron v Česku u vyšetřených pozitivních vzorků už přesahuje 80 procent. Informoval o tom dnes Státní zdravotní ústav. 

V neděli přibylo celkem 7235 pozitivních případů s koronavirem, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. Oproti minulé neděli to představuje nárůst o zhruba 4500 osob. 

Naopak v nemocnicích pacientů s covidem stále ubývá. Leží jich tam 1505. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.


Autor: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama