Hlavička
03/11/2021

V nemocnici je s covidem přes 2000 lidí. VZP začíná motivovat k očkování lidi nad 65 let

Počet nakažených onemocněním covid-19 se v úterý 2. listopadu přiblížil hranici deseti tisíc. Nemocnice se plní a některá oddělení se opět mění na covidová.

reklama

reklama

Celkem testy na covid-19 potvrdily v úterý 11. listopadu 9902 případů, což je o 60 procent více než minulý ve stejný den před týdnem. V nemocnicích je v současnosti podle údajů Ministerstva zdravotnictví hospitalizovaných více než 2000 lidí.

V těžkém stavu se nachází 288 lidí a takzvané incidenční číslo se zvýšilo v pondělí o 34. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde leží s koronavirem v nemocnicích 495 pacientů, což je zhruba čtvrtina z celkového počtu hospitalizovaných. 

A nakonec ještě jedna smutná statistika. V posledních sedmi dnech zemřelo s covidem 156 lidí, což představuje okolo poloviny úmrtí za celý říjen.

reklama


Doočkování začínají podporovat i pojišťovny

I kvůli zhoršující se situaci a zpřísněným opatřením od začátku listopadu roste zájem o očkování. Za úterý zdravotníci aplikovali 39 103 dávek vakcíny proti covidu. To je téměř o 3500 více než ve stejný den před týdnem. Z tohoto počtu představuje zhruba 60 procent třetí, posilující dávka.

Podle lékařů je šancí zvýšené procento naočkovaných lidí. Jak zmínil v pořadu CNN Prima News prezident České lékařské komory Milan Kubek, velkým problémem je skutečnost, že se dramaticky zpomalilo očkování. Ačkoliv se zájem o vakcínu mírně rozjel až v souvislosti s ukončením proplácení testů pro neočkované, stále to nestačí.

Mezi neočkovanými je i hodně lidí starších 65 let, kteří patří do rizikové skupiny. Právě klienty v této věkové kategorii, kteří ještě nebyli naočkovaní, osloví Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Motivovat je k první dávce vakcíny bude největší zdravotní pojišťovna poukazem v hodnotě 500 korun na nákup vitaminů a potravinových doplňků v lékárnách. 

„Epidemie se nevyvíjí dobře. Nemocnice se začínají plnit, na řadě míst se začíná omezovat plánovaná péče. Jsem přesvědčen, že je naší povinností učinit maximum, abychom ochránili nejzranitelnější skupinu našich klientů, tedy lidí starších 65 let, kteří dosud nebyli očkováni. Proto děkuji správní radě za podporu a velmi rychlou reakci,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Nemocnice se plní

To, že se situace zhoršuje, dokládají i čísla v nemocnicích. Dnes tam leží více než 2000 nakažených pacientů s covidem, z toho 288 je ve vážném stavu.

Většina nemocnic už zakázala návštěvy. Například včera k tomuto kroku přistoupila Fakultní nemocnice Plzeň, kde jen za včerejšek přibylo více než 50 pacientů s covidem, z toho 13 leží na jednotce intenzivní péče.  

Dnes se přidaly se zákazem návštěv i všechny nemocnice v Královéhradeckém kraji a ve státní Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Stále povoleny v souladu s platnými mimořádnými opatřeními jsou návštěvy pacientů ve Fakultní nemocnici Bulovka. „Osoby, které chtějí navštívit pacienta, musí mít platný PCR či antigenní test, dokončené očkování či laboratorní potvrzení o prodělaném onemocnění, od kterého neuplynulo více než 180 dní,“ doplnilo tiskové oddělení nemocnice.

Omezení se ale netýkají jen návštěvníků. Některé nemocnice už přistoupil k přeměně určitých oddělení na covidová. Tím hrozí i snížení počtu plánovaných operací.

Fakultní nemocnice Brno například snížila z 25 na 20 počet sálů pro operace. Část personálu tak přesune k pacientům s covidem. Počet operací to ale zatím neomezí.


Pavlína Zítková

Ilustrační foto: UnSplash

reklama

reklama

reklama

reklama