Hlavička
14/02/2018

V Motole vyroste dům pro rodiny nemocných dětí. Ubytování zdarma

Mít nemocné dítě třeba na onkologii, je pro jeho rodiče samo o sobě nesmírně těžké břímě. Trochu jim v takové situaci pomůže ulevit nadační dům, který má do dvou let vyrůst v pražské nemocnici v Motole. Budou bydlet zadarmo a mohou tak být nablízku nemocnému dítěti.

reklama

reklama

Dnes uzavřela Fakultní nemocnice Motol smlouvu o vybudování domu pro ubytování rodičů nemocných dětí. Dohodla se s Nadačním fondem Dům Ronalda McDonalda, který stavbu zaplatí a bude financovat i jeho provoz. V domě budou moci zdarma bydlet celé rodiny, které budou do nemocnice doprovázet dlouhodobě nemocné dítě. Mohou být ubytovány dokonce i s dalšími dětmi.


Ubytování pro celé rodiny i nemocné děti

reklama

Dům bude mít kapacitu 20 pokojů. Co pokoj, to jedna rodina. Dům bude mít i společenskou místnost a hracím koutek pro sourozence pacientů nebo pacienty samotné. Nebude chybět ani dostatečné společné zázemí v podobě kuchyně vybavené lednicemi a spižírnami k jednotlivým pokojům a v plánu je také prádelna se sušárnou.

Pokoje budou uzpůsobené tak, aby se v nich pohodlně vyspaly čtyři osoby, které doprovázejí hospitalizované blízkého. Děti, které nejsou upoutané na lůžko, můžou být s rodinou i v tomto domě a prostředí, které nepřipomíná nemocnici. \""Neméně důležitá je i možnost ubytovat děti, které jsou z daleka, a potřebují ambulantní léčbu - třeba ozařování nebo chemoterapii. Bydlely by zde s matkami v rodinném prostředí a nemusely by být hospitalizovány v nemocnici,“ uvedl primář pro hematologii z motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie Vladimír Komrska.


Dům za 35 milionů

Stavbu nadačního domu i jeho pozdější provoz zaplatí Nadační fond Dům Ronalda McDonalda spojený se stejnojmennou nadnárodní sítí rychlého občerstvení. Dohoda nadace s nemocnicí je koncipována tak, že nadace poskytne nemocnici peníze na celý projekt. Náklady se mají pohybovat ve výši kolem 35 milionů korun, které nadace poskytne jako dar.

Podobné domy pro rodiny nemocných dětí nadace fastfoodového řetezce buduje už více než čtyřicet let. Po celém světě jich ve 43 zemích funguje celkem 365. V Evropě jich je 96, mimo jiné v Německu, Rakousku, Maďarsku a Polsku. První dům byl otevřen 15. října 1974 ve Filadelfii v USA. Každý rok síť takových domů pomůže více než šesti milionům dětí.


S provozem domu mají pomáhat dobrovolníci

O provoz domu se bude starat správce s dobrovolníky, kteří se pokusí vytvořit domácí atmosféru. Bývá tam zvykem, že kromě starostí o dům dobrovolníci v některých dnech připravují snídani nebo večeři pro všechny.

To všechno pomáhá rodičům soustředit se na jejich nemocné dítě a věnovat mu maximum času a péče. Ostatní servis mají více méně zajištěný nebo velmi usnadněný. Odpadá i nutnost dojíždění do nemocnice - komfortní ubytovna má být jen deset minut chůze od dětské nemocnice. 

\""Dětští pacienti s onkologickou diagnózou tráví na našem pracovišti týdny i měsíce nepřetržité hospitalizace. Není mnoho způsobů, které v kolotoči léčby a doprovodných komplikací mohou zlepšit jejich psychický stav. Rozhodně k nim ale patří blízkost milovaných osob,\"" ocenila projekt ubytovny lékařka Lucie Hrdličková z Kliniky dětské hematologie a onkologie.

Před budovou, kde ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík uzavíral smlouvu s nadací Ronalda McDonalda, v tu dobu protestovali i lidé z Nadačního fondu Klíček. Tato nadace v nemocnici provozovala ubytovnu pro rodiče 23 let až do předloňského roku.

David Garkisch

Foto: Nadační dům Ronalda McDonalda v Mnichově


reklama

reklama

reklama

reklama