Hlavička
22/08/2020

V Česku přibylo nejvíc případů covidu-19 od počátku epidemie

Rekordní počet případů nákazy koronavirem přibyl v pátek v Česku. Za jediný den testy odhalily 506 nově nakažených. Takové číslo tu od počátku epidemie dosud nebylo. Rovněž aktuálně nemocných 5 078 lidí je nejvíc, kolik jich bylo v Česku najednou zaznamenáno.

reklama

reklama

Ministerstvo zdravotnictví nicméně na svém semaforu stále označuje situaci v zemi za poměrně klidnou – na mapě jsou v zelené první zóně rizika stále jen Praha a okres Frýdek-Místek. Ty jsou podle ministerstva „bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek“.

Nejvíc případů na sto tisíc obyvatel má ale v současné době Kolín (39,95), pak Uherské-Hradiště (36,56), okres Plzeň-sever (35,01) a teprve za nimi skončila Praha (32,47).


reklama

Přes pět tisíc nemocných. Tolik jich tu ještě nebylo

Dosud v Česku testy prokázaly onemocnění u 21 551 lidí. Z nemoci se vyléčilo přes šestnáct tisíc lidí, takže aktuálně nakažených je 5 078. I toto číslo je dosud nejvyšší. Ve statistikách se sice už začátkem srpna objevilo číslo vyšší než pět tisíc, ale ministerstvo pak změnilo přepočet nemocných a počty nemocných tak ve statistikách poklesly. Více v článku Česko má přes 5 000 nakažených. Možná se vrátí povinné roušky. I tak bylo v srpnu nemocných 5 046, takže současné číslo je dosud nejvyšší, jaké lékaři, hygienici a epidemiologové zachytili.

V nemocnicích je kvůli těžšímu průběhu nemoci hospitalizováno 108 lidí a dosud jich na covid 411 zemřelo. Epidemiologové přitom připouštějí, že s návratem dětí do lavic, budou počty nakažených v populaci růst.


Chaos v opatřeních od září

Ministerstvo zdravotnictví přitom před očekávaným začátkem školního roku spíše vyvolává chaos. Povinné roušky se měly vrátit do škol, obchodů, restaurací, divadel nebo veřejné dopravy. Zároveň ovšem měly z jejich nošení platit nejrůznější výjimky, takže nebylo úplně jasné kde a proč se roušky nosit musí a kde to nutné není.

Rozhodnutí ministra Vojtěcha mezi veřejností okamžitě vyvolalo bouři kritiky a vzápětí se ozval i premiér Babiš. „Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ prohlásil Babiš. 


Babiš to „zařídil“. Roušky jenom někde

Premiér si proto předvolal ministra Adama Vojtěcha a po jejich schůzce bylo zase všechno jinak. Roušky nebudou povinné ani ve školách, ani v obchodech a dokonce ani v restauracích nebo ve službách jako jsou třeba kadeřnictví a holičství. Tam všude se přitom měly roušky podle původního rozhodnutí ministra Vojtěcha nosit.

Povinné nošení roušek naopak zůstává v nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních nebo na úřadech. Protože se blíží volby, opatření se týkají i jich a také ve volebních místnostech budou muset mít voliči i členové volební komise nasazené roušky.

Stejně tak budou muset nosit roušky i cestující v hromadné dopravě, ať už v městské nebo v meziměstských vlacích, autobusech a ve vozech taxi. Povinnost platí i pro zájezdové autobusy. Zmiňované školy se budou podle mírnějších pravidel řídit tzv. semaforem. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama