Hlavička
Zprávy -
24/05/2022

V Česku je první potvrzený případ opičích neštovic. Jak se nemoc projevuje a přenáší?

V Česku se objevil první potvrzený případ opičích neštovic. Nákazu potvrdil Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Národní referenční laboratoř (NRL). Pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

reklama

reklama

Hygienická stanice hlavního města Prahy ihned v okamžik podezření zahájila detailní epidemiologické šetření s cílem vyhledat veškeré možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich příslušná adekvátní protiepidemická opatření.

„NRL přijala tři vzorky od různých osob k vyšetření. Jeden z nich již určila jako předběžně pozitivní, a to metodou elektronové mikroskopie. Pro definitivní potvrzení či vyvrácení nákazy Orthopoxvirem, který způsobuje onemocnění opičími neštovicemi, je podle pravidel ECDC/WHO ještě nutné potvrdit metodou PCR nebo celogenomovou sekvenací. Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla vedoucí NRL pro chřipku a nechřipková virová onemocnění RNDr. Helena Jiřincová. Další dva vzorky podezřelé na opičí neštovice jsou nakonec negativní.

„Vzorek jsme začali zpracovávat dnes kolem osmé hodiny ráno a výsledek byl uzavřen před jedenáctou hodinou. Následně jsme informovali příslušné lůžkové zařízení. Další dva podezřelé vzorky budeme zpracovávat v následujících hodinách,“ dodal RNDr. Daniel Krsek, vedoucí NRL pro průkaz infekčních agens elektronovou mikroskopií.  

reklama

„K pozitivně testované osobě lze za dodržení veškerých platných právních předpisů v oblasti ochrany osobních údajů v obecnější rovině uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 st. C, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ popsala za pražské hygieniky ředitelka MUDr. Zdeňka Shumová. 

Opičí neštovice představují vzácné virové onemocnění vyvolané virem rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. Do rodu Orthopoxvirus patří také virus varioly, který způsobuje pravé neštovice, virus vakcínie používaný ve vakcíně proti pravým neštovicím a virus kravských neštovic. Dobrá zpráva je, že opičí neštovice mají mírnější projevy než klasické plané neštovice.

Výše zmíněné poxviry a opičí neštovice nemají ale podle lékaře Pavla Dlouhého ze Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP virologicky nic společného s planými neštovicemi (varicelou), které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster. "Podobné jsou jen klinické projevy – vyrážka s „neštovičkami“, tedy se zkalenými
puchýřky. U planých neštovic je zdrojem a rezervoárem infekce člověk a jde o velmi časté, celosvětově se vyskytující onemocnění převážně dětského věku," doplňuje Dlouhý ve zprávě

Jaké jsou projevy?

Infekce může probíhat bez příznaků. Většinou se ale objeví horečka, , únava, bolest svalů a hlavy. Může nastat významné zvětšení lymfatických uzlin. Za jeden až tři dny od začátku horeček se objevuje vyrážka, která začíná na obličeji nebo na trupu a šíří se postupně na další části těla, včetně dlaní a plosek. Vyrážka silně svědí a po rozškrábání může dojít k bakteriální superinfekci.

Nemoc trvá dva až čtyři týdny, aniž by nemocný musel dodržovat specifickou léčbu. Nemoc se léčí jen podpůrně, u těžkých průběhů se experimentálně používají antivirotika. 

Jak dochází k přenosu?

K přenosu opičích neštovic je třeba podle odborníků dlouhodobý a blízký kontakt s infikovaným zvířetem, člověkem, nebo kontaminovaným materiálem. Virus se do těla dostává dýchacími cestami nebo sliznicemi a také při poranění kůže; stačí i drobné oděrky. 

Od zvířete lze nemoc chytnout například kousnutím nebo poškrábáním, přípravou masa divokých zvířat, přímým kontaktem se zvířecími tělními tekutinami nebo lézemi nebo nepřímým kontaktem, například prostřednictvím kontaminované podestýlky. 

Inkubační doba nemoci je 6 až 16 dní, ale může to být i 21 dní. Je také prokázáno, že proti opičím neštovicím chrání vakcinace proti pravým neštovicím.

První případ v roce 1970

Od roku 2018 bylo ve Spojeném království hlášeno sedm případů opičích neštovic, především v souvislosti s cestováním do endemických zemí. Je to však poprvé, kdy jsou v Evropě hlášeny řetězce přenosu bez známých epidemiologických vazeb na západní a střední Afriku. První případ opičích neštovic u člověka byl popsán v roce 1970 v Demokratické republice Kongo.
Nyní už se nemoc nachází například i v Dánsku, Skotsku, Španělsku, v Itálii, Slovinsku či Rakousku. Světová zdravotnická organizace dnes oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje.

Smrtnost se liší dle oblasti výskytu, v Africe je udávána 3,6 procenta, u
osob neočkovaných proti pravým neštovicím dosahovala až 10 procent, vyšší byla u dětí, mladých dospělých a těhotných žen. Naopak při výše zmíněném výskytu v USA v roce 2003 nezemřel nikdo.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama