Hlavička
Zprávy -
26/02/2020

Uzavřít a izolovat město? I v Česku to může přijít. Hlídala by armáda a policie

Zákaz opustit město pod hrozbou stíhání a vězení. Hlídkující policisté a ozbrojení vojáci na stráži v okolí. Dosud jen představa jako ze sci-fi. Přesto by se něco takového mohlo kvůli koronaviru COVID-19 odehrát i v Česku. Zákony to umožňují, lidé by museli poslechnout.

reklama

reklama

Dosud jsme sledovali tato drastická opatření jen v Číně. Pro víceméně totalitní stát nebyl problém uzavřít do karantény celá obrovská města. Začalo to ve Wu-chanu (více v článku Tři uzavřená města a 20 milionů lidí v karanténě. Svět bojuje s koronavirem), ale postupně se v izolaci ocitla další města a celé regiony.


Po Číně uzavřela města i Itálie

reklama

To, co svět sledoval při pohledu na Čínu spíše s úžasem, se teď odehrává celkem nedaleko od českých hranic – v Itálii. Koronaviru COVID-19 tam podlehlo do této chvíle sedm lidí a nakažených jsou oficiálně přes dvě stovky. Itálie je tak v pořadí čtvrtou zemí s největším počtem nakažených. Před ní je Čína, Japonsko a Jižní Korea.

Nakažení jsou už v pěti regionech země. Italská vláda uzavřela vstup i výstup do obcí a měst, kde se nemoc rozšířila nejrychleji. Lidé do nich nesmí vstoupit, ani je opustit. Zatím je v této karanténě zhruba padesát tisíc lidí v jedenácti obcích a městech provincie Lodi. Nejenže lidé nesmí za hranice města, ale omezil se život i uvnitř nich. Zavřené jsou školy, obchody, bary, stadiony, knihovny a všechna další veřejná místa. Premiér Giuseppe Conte podepsal dekret, který centra infekce izoloval zatím na dva týdny.


V Česku zatím COVID-19 není

V České republice ještě žádný prokázaný výskyt koronaviru COVID-19, a dokonce ani importovaný, není. Přesto je dost pravděpodobné, že i tuzemsko koronavirus dříve či později zasáhne. Mohli bychom přitom zažívat stejné situace jako právě teď Italové.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl, že i české zákony umožňují v takovém případě po výskytu nového koronaviru uzavřít obce, města či regiony. Spolupracovala by při tom podle něj policie a armáda. „Situace v Itálii je do značné míry znepokojující,“ přiznal Adam Vojtěch.

„Ministerstvo zdravotnictví situaci kolem šíření koronaviru v Evropě velmi intenzivně sleduje a je připraveno přijmout případná další opatření s cílem ochránit naše občany,“ uvedl Vojtěch.

Protože počet případů v Itálii skokově roste, svolal na čtvrtek 27. února ministr Ústřední epidemiologickou komisi. Pokud to bude vyžadovat situace a počet případů bude nadále významně růst, určitě na to bude Ministerstvo zdravotnictví adekvátně reagovat.


Pro epidemii je připraveno tisíc lůžek

Česko má k dispozici asi tisíc infekčních lůžek, které by pro pacienty bylo možné využít. Kdyby zemi ale zasáhla epidemie, ministr Vojtěch přislíbil, že by mohl vytvořit „stovky až nízké tisíce“ dalších lůžek.

Zatím Česko žádná přísnější opatření než doposud nechystá, ale je k tomu připraveno. „Situace se vyvíjí, takže uvidíme v následujících dnech. Pokud to bude vyžadovat situace s tím, že by počet případů nadále zásadně rostl a nedařilo se to Itálii zastavit, tak bychom museli případně přijmout nějaká opatření ve smyslu možná nějakých omezení příletů a tak dále, ale zatím to nechci předjímat,“ prohlásil ministr Vojtěch.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama