Hlavička
Zprávy -
24/08/2021

USA plně schválily vakcínu Pfizer. Už to vede k povinnému očkování

Vakcína Pfizer/BioNTech dostala dnes ve Spojených státech jako v první zemi světa zelenou, když ji Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) plně schválil. Armáda, univerzity a další úřady ji teď chtějí vyžadovat po lidech povinně. Na podobné „plné“ schválení čekají i další používané vakcíny.

reklama

reklama

Podle expertů jde o přelom, který pomůže v potlačování pandemie covidu-19. Nejenže tento krok zvyšuje důvěru veřejnosti v toto očkování, ale otevřel i cestu k tomu, aby tato vakcína byla pro některé profese nebo třeba studenty univerzit povinná.


FDA: Povzbudí to důvěru v očkování

reklama

Rozhodnutí, že vakcína Pfizer/BioNTech je plně uznaná a bezpečná, zveřejnil dnes americký úřad na svém webu. „Schválení této vakcíny je milníkem v boji proti pandemii covidu-19,“ uvedla komisařka úřadu Janet Woodcocková. „Přestože tato a další vakcíny splňují přísné vědecké standardy FDA pro nouzové použití, jako u první vakcíny schválené FDA si veřejnost může být jistá, že splňuje vysoké standardy bezpečnosti, účinnosti a kvality výroby,“ dodala Janet Woodcocková. 

Podle ní to může znamenat přelom. „Přestože miliony lidí již vakcíny proti covidu-19 bezpečně dostaly, uznáváme, že u některých teď může schválení vakcíny povzbudit důvěru v očkování. Dnešní milník nás posouvá o krok blíže ke změně průběhu této pandemie v USA,“ řekla také komisařka FDA Woodcocková.

Jen ve Spojených státech už bylo této vakcíny vyočkováno přes 200 milionů dávek a další stovky milionů pak v celém světě. V USA byla vakcína už od loňska dostupná pro každého nad 16 let, od května pak i pro děti od 12 let. „Naši vědečtí a lékařští experti provedli neuvěřitelně důkladné a promyšlené hodnocení této vakcíny. Vyhodnotili jsme vědecká data a informace obsažené na stovkách tisíc stránek, provedli jsme vlastní analýzy bezpečnosti a účinnosti a také jsme provedli podrobné posouzení výrobních procesů včetně inspekcí výrobních zařízení,“ ujistil Peter Marks, ředitel centra FDA pro hodnocení a výzkum biologie.


Povinné očkování pro učitele, armádu i zdravotníky

Tento krok úřadu je důležitý i z jiného důvodu. Pro některé klíčové profese teď bude vakcína společností Pfizer/BioNTech povinná. Americké ministerstvo obrany okamžitě oznámilo, že toto očkování bude povinné pro všechny členy armády. „Když je vakcína Pfizeru schválená, ministerstvo vydá směrnici, aby se všichni zaměstnanci nechali očkovat,“ reagoval mluvčí Pentagonu John Kirby.

Nejde přitom jen o armádu, ale třeba také o školství. Mnoho univerzit čekalo na uznání vakcíny, aby získaly právní podporu pro zavedení povinného očkování. Tento krok už oznámily státy Louisiana, Minnesota či Kalifornie. Ve stejný den, kdy FDA schválila vakcínu, padlo rovněž rozhodnutí, že všichni učitelé a další zaměstnanci veřejných škol v New Yorku budou muset být očkováni. 

Podobně se tato povinnost týká i zdravotnických profesí v některých státech či institucích. Očkovaní musí být z rozhodnutí ministerstva pro záležitosti veteránů třeba všichni zdravotníci, kteří o veterány pečují.


Na schválení čekají i další vakcíny

FDA, stejně jako jiní regulátoři v Evropě a ve velké části zbytku světa, původně umožňovala nouzové použití vakcíny Pfizer na základě studie, která sledovala 44 000 lidí ve věku 16 let a starších po dobu nejméně dvou měsíců – tedy v období, kdy se obvykle objevují závažné vedlejší účinky. I teď ji lékaři v nouzovém režimu podávají dětem mezi 12 až 15 lety.

Přestože byla vakcína vyvinuta ještě před objevem nakažlivější mutace delta, podle dat amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zabírá i na tuto variantu koronaviru. FDA navíc upozornila, že vážné vedlejší účinky vakcíny jsou i přes stamiliony očkovaných extrémně vzácné.

Na plné schválení čekají v USA i další výrobci vakcín. Moderna už o to požádala, společnost Johnson & Johnson tak chce podle tiskové agentury AP učinit do konce letošního roku.


David Garkisch

Ilustrační foto: Maxpixel, CC0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama