Hlavička
Zprávy -
30/11/2017

Unikátní operace: Lékaři v IKEM nahradili lidské srdce umělým

V hrudníku osmapadesátiletého muže už deset dní \""přede\"" umělé srdce. Při unikátní operaci mu ho voperovali lékaři na klinice IKEM. Na osmihodinovou operaci se tým připravoval několik let. Česko se stalo teprve třetí zemí na světě, kde pacient toto srdce dostal.

reklama

reklama

Lékaři na pražské klinice IKEM pokořili další milník české kardiochirurgie. Čtrnáctičlenný tým voperoval historicky prvnímu pacientovi v Česku umělé srdce. Bez této operace, která se odehrála teprve ve třetí zemi na světě, by muž nepřežil. Unikátní zákrok mu zachránil život. Deset dní po zákroku jeho \""biokompatibilní umělé srdce\"" funguje bezchybně a jeho zdravotní stav je dobrý.

Umělé srdce váží necelý kilogram – asi 800 gramů, je tedy téměř třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka a lékaři museli použít virtuální vizualizaci, aby ho dokázali do hrudníku vtěsnat. I navenek umělé srdce vypadá jinak než lidské, ale jeho funkci zcela napodobuje. Jeho vnitřek, kterým proudí krev, je plně z biologického materiálu. 

Na sále se lékaři museli rozdělit na dva týmy. Jeden operoval, druhý sestavoval nové srdce. \""Několikahodinový operační výkon byl velmi náročný zejména po technické  stránce. Umělé srdce se skládá hned z celé řady součástí a ty je na  operačním sále třeba sestavit. Zatímco jeden tým lékařů prováděl samotný chirurgický výkon, druhý tým sestavoval a připravoval umělé srdce  k implantaci,“ popsal zákrok přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.

reklama


Srdce v hrudníku, baterie a senzory v tašce

Pacientovi zůstala jen pravá a levá srdeční síň. Pravou a levou srdeční komoru lékaři nahradili složitým přístrojem. To byla ale jen část celé operace. Pak museli srdce pomocí kabelu přes břišní stěnu připojit k senzorům mi mo tělo a k bateriím, které umělé srdce pohánějí. Společně se senzory je pacient musí nosit při sobě třeba v tašce. Senzorů je celkem sedmnáct a sledují aktuální stav nositele umělého srdce. \""Vyhodnocují klíčové parametry pacienta. Proto systém dokáže automaticky regulovat  i srdeční tep v závislosti na aktuální zátěži pacienta,\"" vysvětlil přednosta Ivan Netuka.

Osmapadesátiletý muž, který operaci podstoupil, trpěl oboustranným těžkým srdečním selháním. Posledních osm měsíců strávil na klinice IKEM, kde byl trvale připojený k přístrojům a mohl ujít jen pár kroků. Bez unikátního zákroku by zemřel.

\""Vzhledem k jeho vyššímu věku, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu a vzrůstající plicní hypertenzi, nemohl  podstoupit transplantaci srdce, ani mu nemohla být implantována ani standardní dlouhodobá srdeční podpora. Po vyhodnocení všech jeho vyšetření jsme rozhodli, že bude naším prvním pacientem, který dostane nové umělé srdce. Pro něj jedinou možnost, jak nadále žít,“ řekl dnes novinářům přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk. 

Muž ještě nemá vyhráno, ale sotva týden po operaci už mohl být odpojen od dýchacího přístroje. Čeká ho rekonvalescence, rehabilitace a postupné navracení do života. Teď se především musí vyvarovat jakékoli infekce.


Lékaři trénovali zákrok několik let. I na teleti

Umělé srdce, se kterým pracovali čeští lékaři, vyvinuli ve Francii, ve společnosti CARMAT. Právě tam po několik let odlétali lékaři vždy na několik měsíců, aby podstoupili intenzivní trénink celého zákroku. Umělé srdce například voperovali nejprve teleti, aby si celou techniku vyzkoušeli a co nejlépe osvojili. U jedné operace totiž nezůstane.

\""Do budoucna se v Institutu chystáme provádět  tuto unikátní operaci v řádu jednotek. Na celý tým našeho Kardiocentra  jsem nesmírně pyšný, neboť pro české pacienty přináší další možnost, jak  bojovat s nezvratným selháním životně důležitého orgánu,“ prohlásil ředitel IKEM Aleš Herman s tím, že náklady na tuto operaci byly pro IKEM takřka nulové. Operaci totiž lékaři provedli v rámci klinické studie.


Padesát let od první transplantace srdce...

Každý z členů týmu byl při operaci nezastupitelný a každý měl svoji přesně určenou roli. Zákrok byl připravený do sebemenšího detailu a úspěch operace je pro českou medicínu obecně a kardiochirurgii zejména velkým vyznamenáním. 

\""Padesát let od první transplantace srdce na světě se nacházíme na prahu nové éry v dějinách moderní kardiochirurgie, kdy řadíme transplantaci srdce k běžně používaným technikám. To, že  dokážeme díky umělému srdci zachránit život pacientovi, u kterého všechny  ověřené metody léčby selhaly nebo nejsou proveditelné, je skvělé. O to víc mne těší, že jsme teprve třetí zemí na světě, která tento operační výkon provádí.  Když jsme 31. ledna 1984 udělali v Institutu klinické a experimentální medicíny  první transplantaci srdce v tehdejším Československu, byl to pro nás pomyslný  strop lékařských možností a nikdo z nás by nepredikoval, že za 33 let bude  možné implantovat pacientovi srdce umělé. Od té doby jsme v Kardiocentru IKEM provedli  celkem 1 116 transplantací srdce a jen za letošní rok jsme jich udělali 39 . Jedna věc jsou statistiky, ale druhá věc je  vidět za těmi čísly zachráněné životy pacientů,\"" řekl k operaci přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama