Hlavička
Zprávy -
17/02/2022

Unikátní operace: Lékaři nahradili pacientovi celou stehenní kost včetně kyčelního a kolenního kloubu

Lékaři Ortopedické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. Krajské zdravotní, a.s. provedli unikátní operaci, během níž pacientovi s rozsáhlou destrukcí stehenní kosti provedli její kompletní náhradu titanovým implantátem, včetně kolenního a kyčelního kloubu. Co se pacientovi přihodilo? Jak dlouho operace trvala a kolik času si vyžádá rekonvalescence?

reklama

reklama

Všechno začalo před zhruba 30 lety, kdy náš, tehdy 40letý pacient podstoupil implantaci totální endoprotézy kyčelního kloubu. Po 20 letech od operace u něj kvůli pádu došlo ke zlomenině stehenní kosti v místě, kde byla usazena komponenta endoprotézy. 
 

Následovala druhá operace. Původní implantát lékaři vyndali a místo zlomeniny přemostili endoprotézou revizní, která svou délkou obsáhla více než dvě třetiny délky poraněné stehenní kosti.

Dalších 10 let se pacient pohyboval bez větších obtíží a bolestí. Jenže před rokem nastaly komplikace, které si vyžádaly návštěvu ortopeda.

reklama

„Ortoped rentgenologicky zjistil uvolnění endoprotézy, které však bylo spojeno s rozsáhlou destrukcí stehenní kosti v téměř celé délce. Vzhledem ke komplikovanosti situace byl odeslán na naše pracoviště k dalšímu řešení,“ sděluje MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA, přednosta Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) a Krajské zdravotní a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., (MNUL).

Vymyslet řešení tak komplikovaného stavu ale nebylo vůbec jednoduché. Doposud proběhlo v rámci středoevropského regionu jen poměrně málo podobných operací, které by mohly takový zdravotní stav napravit.

„Ve chvíli, kdy pacient vyhledal naše pracoviště, měl za sebou již mnoho výkonů na skeletu stehenní kosti a pánve. Vzhledem k rozsáhlé destrukci struktury skeletu se stal jeho stav postupně téměř neřešitelný. Náš tým se rozhodl u pacienta využít nejmodernějších možností, které současný technologický pokrok nabízí, a které jsme pacientovi mohli nabídnout. Po odstranění předchozího implantátu a zaléčení zbylého skeletu stehenní kosti jsme pacientovi implantovali rozsáhlou revizní endoprotézu, která nahradila defekt pánve, kyčelní kloub, destruovanou stehenní kost a kolenní kloub,“ popisuje Novotný jednu z nejrozsáhlejších ortopedických operací.

 

Foto: Operační pole rozsáhlého revizního výkonu (Zdroj: Ortopedická klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.)


 

Návrat k normálnímu životu?

Dnes je již pacient šest měsíců po operaci a postupně začíná odkládat kompenzační pomůcky. Podstoupil měsíc dlouhou léčbu na Rehabilitačním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a následně byl propuštěn do domácího léčení. V současnosti chodí samostatně o dvou francouzských holích.

I když podle doktora Novotného nelze po operaci tohoto rozsahu uvažovat o plném zotavení, pacient dál může relativně normálně fungovat.

„Stav bude vždy již jen kompromisem, avšak funkční alternativou k jinak nefunkční končetině,“ dodává s tím, že operacemi jako je tato se posouvají další možnosti ortopedické terapie na úroveň srovnatelnou s globálními měřítky.

Stejně jako u jiných operací je důležité nepodcenit následné pravidelné kontroly, aby podobných případů nepřibývalo.

„Důležitým a funkčním opatřením jsou pravidelné klinické a RTG kontroly endoprotézy operatérem, po dobu fungování implantátu. Tím může být případná komplikace zachycena včas, například ještě před klinickým projevem,“ uzavírá přednosta Ortopedické kliniky v Ústí nad Labem MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., MBA.

Autor: Pavlína Zítková

Úvodní foto: Instrumentářka - vrchní sestra Ortopedické kliniky Bc. Dagmar Mandovcová (Zdroj: Ortopedická klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.)

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama