Hlavička
02/06/2019

Učitelé následují osud lékařů. Měli dostat přidáno, ostrouhají jako doktoři

Vládní sliby už zřejmě dosáhly svého maxima, a když má teď dojít na jejich plnění, ukazuje se, že vláda už k tomu nemá příliš ochotu ani zdroje. Teď to poznali i učitelé. Slibovaný růst jejich platů se nejspíš konat nebude. Zažívají tak stejné rozčarování jako lékaři a sestry.

reklama

reklama

Učitelé a lékaři - tyto dvě profese jsou si v mnohém podobné. I když dlouhodobě požívají mezi lidmi vysoké důvěry a respektu, jsou obě stejně tak dlouhodobě finančně podhodnocené. Teď se jejich osudy propojily ještě jinak - učitelé krátce po lékařích a sestrách poznali, že ani sliby ministrů nebo premiéra tak úplně neplatí.


Zklamaní učitelé sbírají podporu pro stávku. Jako lékaři

reklama

Učitelské platy zkrátka asi neporostou tak, jak bylo dohodnuto. Celý resort se proto bouří stejně jako před nedávnem ze stejného důvodu lékaři a sestry. A hledá i stejná řešení. Učitelé, jejich odbory i Pedagogická komora teď shánějí podporu pro případnou stávku.

Pozoruhodně stejná je i argumentace, s jakou vláda od svých slibů na zvýšení platů platů pomalu ustupuje. Platy podle ní utěšeně rostou jak učitelům, tak zdravotníkům. Jenže se zveřejněnými čísly ani jedna profese nesouhlasí. Došlo to tak daleko, že lékaři, sestry i učitelé začínají zveřejňovat své výplatní pásky, aby dokázali, že jim platy rozhodně nestoupají tak, jak vláda tvrdí. 


Cítíme se podvedeni, tvrdí učitelé. Lékaře to postihlo stejně

Nestálost slibů premiéra a vlády nejprve poznali lékaři a sestry. Ještě loni Andrej Babiš sliboval, že dodrží dohodnuté závazky a platy všech zdravotníků vzrostou plošně o deset procent. Nestalo se tak. Příplatek za směny získaly převážně jen sestry ve směnném provozu. Navýšení platů některých lékařů naopak nepokryje ani inflaci. Více jsme o tom psali zde: Babiš slíbil zdravotníkům plošné zvýšení platů. Nic z toho nebude.

Teď se do takřka stejné situace dostali učitelé. Ještě v dubnu ministr školství Robert Plaga (ANO) tvrdil, že má od ministryně financí Aleny Schillerové (rovněž ANO) přislíbeno zvýšení učitelských platů tak, aby v roce 2021 byl průměrný plat pedagoga 45 tisíc korun.

To by znamenalo, že každému učiteli v zemi příští rok stoupne plat o 15 procent, jak zněl původní slib. Vláda ale začíná šetřit, a tak ministryně financí nově navrhla, aby napřesrok dostali učitelé jen deset procent navíc. 

„Cítíme se podvedeni, protože se v loňském roce slibovalo přidání o patnáct procent a ve skutečnosti to bylo jedenáct. V letošním roce zatím nevíme, protože se slibovalo zase patnáct procent. Za další rok se pak slibuje už jenom deset procent. Jsme z toho rozčarováni a zklamáni,“ řekl pro Echo24 prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Učitelé se podle něj proto chystají k vyhlášení stávkové pohotovosti.


Lékaři i poslanci napadli  analýzu ministerstva

Nikoliv nepodobné jsou i metody, jakými zmírnit nepříjemnou zprávu, že platy neporostou podle vládních slibů. Ministr zdravotnictví to zkusil analýzou, podle které lékaři a sestry už mají odměny výrazně převyšující českou průměrnou mzdu a vyrovnaly se průměru EU. Lékaři i sestry to odmítli. Více jsme o tom psali v článku Ministr se chválí za růst platů. Lékaři oponují: Je to hra s čísly a přesčasy.

Vzápětí tuto statistiku odmítli i poslanci a ministrovi uložili analýzu přepracovat. Upozornili, že směšuje hrubý plat s příplatky za přesčasy, služby a další úvazky. V rozhovoru pro Naše zdravotnictví to vysvětlil poslanec a lékař, profesor Vlastimil Válek (TOP 09). Najdete ho zde: Pravda o platech lékařů a sester? Ministerstvo lže, říká poslanec.


Lékaři i učitelé začali zveřejňovat své výplatní pásky

Podobné je to i s čísly u učitelských platů. Ty podle ministerstva školství v posledních letech vzrostly o 31 procent. Potíž je v tom, že se zvedla i průměrná mzda - a to o 27 procent. Ve výsledku si tak učitelé polepšili proti průměrné mzdě jen o čtyři procenta.

V ještě delším časovém srovnání si učitelé dokonce pohoršili. „Plat učitele byl v roce 2012 o více než 2800 korun vyšší než průměrný plat. Dnes je to o 120 korun. To je výsledek vlády ANO, ČSSD a KSČM. Ve sněmovně kecy o tom, že plat učitelů naroste na 130 procent průměrného platu, ale realita je zcela jinde,\"" uvedl například poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

Učitelé tak zažívají totéž, co lékaři. I oni začali v reakci zveřejňovat své výplatní pásky, aby dokázali, že jejich příjmy nejsou zdaleka tak vysoké, jak se ve svém průměru a k průměrné mzdě zdají.

Anketu uspořádala Pedagogická komora a zúčastnily se jí téměř tři stovky učitelů, kteří zaslali své výplatní pásky. Pouze 2,3 procent z nich potvrdilo, že jim meziročně plat vzrostl o 15 a více procent. Na desetiprocentní zvýšení dosáhla podle ankety jen asi pětina učitelů a zbytek uvedl, že pobírá stejný plat jako loni.

Podobnou výzvu lékařům a sestrám jsme zveřejnili i my a zatím sbíráme a zpracováváme obdržené údaje. Pokud se chcete také připojit, více si přečtěte v článku Výzva: Lékaři a sestry, zveřejněte svůj příjem. Kolik dělá plat a co přesčasy?.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama