Hlavička
12/01/2018

Traumaplán v praxi: Ostrý poplach na záchrance a ve třech nemocnicích

Tři mrtví a desítky zraněných, včetně dětí, jsou výsledkem dnešní nehody autobusu a osobního auta nedaleko Prahy. Tragická havárie prověřila celý záchranný systém. Krizový traumaplán vyhlásila záchranka a tři nemocnice. Vyjel i speciální zdravotnický kamion Golem.

reklama

reklama

Velmi vážná nehoda se stala dnes odpoledne u Horoměřic u Prahy. Linkový autobus 316 se tam srazil s osobní autem. Tři lidé na místě zemřeli a 45 dalších bylo zraněno. Kvůli rozsahu nehody byl vyhlášen první stupeň speciálního traumaplánu.

Na místě nehody zasahovali hasiči hned ze dvou krajů, policie i záchranáři. Traumaplán vyhlásila nejen pražská záchranka, ale hned tři nejbližší nemocnice: Vojenská nemocnice ve Střešovicích, nemocnice v Motole a Všeobecná fakultní nemocnice.


reklama

Zraněné v šoku hledali psovodi i vrtulník s termokamerou

Jak potvrdili zasahující záchranáři, někteří ze zraněných se z havarovaného autobusu dostali sami, jiné museli vystříhat z trosek hasiči. Kvůli riziku, že někteří lidé v šoku po nehodě utekli z místa, policie povolala na místo také psy se psovody a okolí prohledával vrtulník s termokamerou. Naopak záchranářské vrtulníky kvůli počasí nemohly vzlétnout a přistát na místě nehody. 

Situace byla tak vážná, že záchranáři rozhodli o přivolání speciálního zdravotnického kamionu Golem. Ti ze zraněných, u kterých to zdravotní stav umožňoval, cestovali do nemocnice i ve třech v jednom voze. Těžce zraněné záchranáři uvedli rovnou do umělého spánku a připojili k plicní ventilaci.


Autobus sjel do příkopu a narazil do stromu

Na místě nehody zemřeli tři lidé: řidič autobusu, řidička Škody Superb a jeden z cestujících v autobuse. Záchranáři se ale museli potýkat s desítkami zraněných. Například v motolské nemocnici jich přijali čtrnáct, z toho sedm dětí. 

\""U dospělých šlo o jednoho těžce zraněného, dva středně těžce poraněné a čtyři lehce zraněné. U dětí jsme ošetřili čtyři těžce zraněné a tři lehce zraněné,\"" uvedla mluvčí motolské nemocnice Ludmila Šimáčková.


Nehodě předcházela srážka aut

Příčinu nehody a míru zavinění vyšetřuje policie. Řidič a řidička ale při nehodě zahynuli. Zatím není jasné, který z vozů vyjel ze svého pruhu. Jisté je, že nehodě předcházela srážka obou aut, po které sjel autobus ze silnice a náspu a narazil čelně do stromu.

Nehoda se stala na silnici druhé třídy číslo 240. S poděkováním \""za profesionální zásah všem složkám IZS\"" reagovala na Twitteru v podvečer pražská primátorka Andrea Krnáčová (ANO). Vyjádřila také soustrast pozůstalým a zraněným popřála brzkého uzdravení.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama