Hlavička
Zprávy -
21/01/2018

Tragický požár hotelu znovu spustil traumaplán. Co to je a jak to vypadá?

Večerní požár v pražském hotelu za sebou nechal čtyři mrtvé a několik zraněných. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a záchranka v krátké době už potřetí aktivovala tzv. traumaplán a vyslala speciální sanitku Atego. Co je traumaplán a co se při něm vlastně děje?

reklama

reklama

Poplach vypukl přesně v 18:03. V tu chvíli dostali pražští hasiči první zoufalé oznámení, že v hotelu v Náplavní ulici hoří. Za tři minuty byla na místě první jednotka a hned bylo jasné, že jde o velký problém. Z oken pětipatrového hotelu volali o pomoc hosté, které v pokojích uvěznil oheň. 

\""Už při prvotním průzkumu bylo zřejmé, že kvůli množství ubytovaných hostů budou na místě potřeba další síly a prostředky. V prvních minutách byl také zřízen štáb velitele zásahu,\"" popsal situaci mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Ve stejné chvíli už zdravotníci startovali potřetí v krátké době poplach zvaný traumaplán.


reklama

Hasiči vyváděli zakouřeným bludištěm lidi v maskách  

Na místo se sjeli hasiči hasiči z celé Prahy, celkem sedmnáct profesionálních jednotek, šest dobrovolných a navíc speciální chemická jednotka. Celé město mělo v tu chvíli vyhlášený zvláštní stupeň poplachu, kdy zbývající volné síly hasičů zajišťovaly území, odkud jiní hasiči odjeli k požáru hotelu.

\""Celý objekt byl silně zakouřen, bylo nutné klienty hotelu evakuovat a kvůli členitému prostoru uvnitř hrozilo nebezpečí ztráty orientace. Hasiči zasahovali ve dvou bojových úsecích, pracovali se třemi C proudy v dýchací technice. S pomocí vyváděcích masek i výškové techniky zachránili 34 lidí,\"" uvedl Kavka. O dramatickém průběhu událostí svědčí i to, že hasiči některé z hostů zachraňovali také z říms budovy, kam utekli před ohněm.


Místo Golema vyjela speciální terénní sanitka Atego

V pohotovosti v tu chvíli byli i zdravotníci. Ti vyhlásili podobně jako hasiči svůj vlastní krizový poplach - traumaplán. Jeho součástí bylo vyslání speciálního vozu Atego, sanitky do terénu a pro větší počet zraněných. Jde o podstupeň většího záchranářského kamionu Golem, ale přesto je sanitka schopná převézt až jedenáct pacientů. Navíc je určená i ke kyslíkové podpoře pacientů nadýchaných zplodinami kouře.

\""Mezi zraněnými nebyli žádní pacienti s popáleninami, dominovaly případy, kdy se lidé nadýchali kouře,\"" popsala zásah mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Záchranáři ošetřili a zkontrolovali všech čtyřiatřicet lidí, tři resuscitovali a osm sanitky rozvezly do nemocnic. Ošetřit museli také dva hasiče, kteří se při zásahu propadli patrem budovy. Ti ale nejsou v ohrožení života. 

Přímo na místě kvůli udušení kouřem zemřeli dva lidé, muž z Německa (1996) a žena z Jižní Koreje (1997). Bohužel tím špatné zprávy neskončily. Krátce po převozu do Všeobecné fakultní nemocnice zemřela další žena a ještě jedna žena následující ráno. Mezi ostatními zraněnými jsou cizinci z Francie, Turecka a Nizozemí.


Traumaplán? Základem je komunikace a poplach

Přes vyhlášení traumaplánu prověřila naostro pražská záchranka své síly už potřetí v krátké době. Nejprve se tak stalo v prosinci, když se Kunratické spojce srazil autobus s nákladním autem a zranilo se devět lidí. V polovině ledna byl traumaplán vyhlášený kvůli nehodě autobusu a osobního auta u Horoměřic. Tehdy na místě  zemřeli oba řidiči a jeden cestující autobusu. Psali jsme o tom zde: Traumaplán v praxi: Ostrý poplach na záchrance a ve třech nemocnicích

Co ale vlastně znamená traumaplán? Jde o mimořádnou situaci, kdy se počítá s vysokým počtem zraněných. Základním principem je komunikace, výcvik a vybavení. Hned v počátku vyhlášení traumaplánu záchranáři osloví nejbližší nemocnice. Ty se připraví na přísun zraněných a zároveň záchranářům oznámí, kolik lidí mohou přijmout.

Záchranáři v rámci traumaplánu postupují obráceně. \""Při vyhlášeném traumaplánu přecházejí na metodiku pro ošetření vysokého počtu zraněných na jednom místě,\"" vysvětlila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.


Detektory, vesty, masky, neprůřezné rukavice i třídění raněných

Na podobné situace, jako byl tragický požár luxusního hotelu Eurostrars David, se záchranáři pravidelně cvičí. \""Zahrnuje to mimo jiné kontinuální vytváření traumatologického plánu a postupů, přípravu tematických cvičení a vybavování posádek takovými prostředky, aby byly akceschopné i během specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízení vysoký počet pacientů,\"" uvedla mluvčí záchranky.

V praxi se to trochu podobá zásahu na válečném poli. Posádky sanitek už teď například mají v zásobě štítky, podle kterých se při hromadném zásahu třídí ranění. Podle barvy pásky na ruce se jim dostane ošetření - buď budou mít přednost nebo si počkají. Podobně se určuje i priorita, s jakou se jim dostane transportu do nemocnice. Těžce zranění mají přednost.

V tom všem jsou záchranáři cvičeni. Pro mimořádné situace mají ale i mimořádné vybavení. \""Součástí krizové připravenosti jsou i ochranné prostředky jako dýchací masky, balistické vesty, helmy, brýle, neprůřezné rukavice či detektory oxidu uhelnatého,\"" uvedla mluvčí záchranářů.

David Garkisch


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama