Hlavička
Zprávy -
02/02/2022

Testování ve školách a ve firmách skončí. Stejně tak možná kontrola očkování v restauracích, rozhodl soud

Testování ve školách i ve firmách skončí 18. února, uvedl to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po jednání vlády na plénu Poslanecké sněmovny. Nejvyšší správní soud dnes také zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech.

reklama

reklama

Zásah tohoto rozhodnutí je časově odloženo o sedm dní. Po této době už budou moci do restaurace a do hotelů všichni lidé, kteří nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. 

Vláda si zatím nechává čas na prostudování rozhodnutí soudu před tím, než se rozhodne, jak postupovat dál.

„Myslím, že to rozhodnutí ukazuje několik důležitých věcí. Jednak potvrzuje to, že je správné, že se snažíme prosadit novelu pandemického zákona, která reaguje na předcházející rozhodnutí nejvyššího správního soudu. Co je nejpodstatnější, že právní prostředí pro řešení pandemie v České republice, které připravila předchozí vláda, není dostatečné a musíme pracovat na tom, aby dostatečné bylo,“ uvedl po dnešním jednání vlády premiér Petr Fiala.

reklama

(aktualizace - premiér Petr Fiala včera informoval, že od 9. února se už lidé nebudou muset v restauracích, na sportovištích, v klubech nebo hotelech prokazovat certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci - více si přečtěte ZDE)

Zatím mohou do klubů, restaurací a hotelů jen očkovaní lidé proti covidu-19, a kteří prodělali nemoc v posledním půlroce. PCR testem se smí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování.


O kompenzacích pro podnikatele se bude jednat 

Vláda zatím neschválila kompenzace pro podnikatele. Podle ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely o tom vláda bude jednat příští týden.

\""Podnikatelé s propadem tržeb o 50 procent proti druhému kvartálu 2019 budou moci podle oboru získat pomoc nejvýše 500 tisíc až 1,5 milionu korun,“ doplnil Síkela na tiskové konferenci s tím, že na kompenzace chce vláda dát 3 miliardy korun. Týkat by se měly asi 11.000 podnikatelů omezených od 25. listopadu do 26. prosince loňského roku.

„Bude to cílená podpora pro ty, kteří jsou nejzasaženější. Zaměříme ji především na drobné podnikatele, kteří nemají dostatečné prostředky a nemají rezervy na to, aby ustáli výpadky, které byly způsobeny omezeními, jež bylo nutné přijmout v důsledku covidové pandemie. Nárok na podporu budou tedy mít především ti, kteří byli postiženi zákazem vánočních trhů, restaurace, hudební kluby, hotely, cestovní kanceláře, organizátoři kulturních a sportovních akcí,“ upřesnil předseda vlády Petr Fiala.


Pracovní karanténa i ve školství

Naopak se ale vláda rozhodla upravit protiepidemická opatření ve školství.

Od středy 3. února mohou zaměstnanci ve školských zařízeních ústavní nebo ochranné výchovy či preventivně výchovné péče o děti, jako jsou diagnostické ústavy a dětské domovy nastoupit do pracovní karantény. Platí tak pro ně stejná pravidla jako pro zaměstnance ve zdravotnictví či v sociálních službách.

Ve školách a firmách také skončí 18. února testování na covid-19. „Je to dobrá zpráva pro zaměstnance, zaměstnavatele, žáky, studenty i jejich rodiče,“ podotkl předseda vlády Petr Fiala.

„Plošné testování, které probíhalo od ledna, nepochybně pomohlo zpomalit přenos nemoci covid-19 do rizikové populace. Vyhnuli jsme se vysokému zatížení nemocnic a situaci jsme zvládli. Pandemie se vyvíjí, jak jsme očekávali, podle toho, jaké byly predikce, což je dobře. Máme situaci pod kontrolu bez drastických opatření, bez lockdownu, bez nouzového stavu. Postupujeme tedy tak, jak jsme slíbili před volbami, a proto také můžeme říct už dnes, aby se na to mohli všichni připravit včas, že od 18. února plošné povinné testování skončí,“ dodal premiér.


Počet pozitivních se blíží k 60 tisícům

Situace v Česku se podle ministerstva zdravotnictví vyvíjí dle plánu. V úterý přibylo v České republice celkem 57.195 pozitivních osob s koronavirem, což je oproti minulému úterý o polovinu více. Z toho 9775 se týkalo opakovaných nákaz. V nemocnicích vzrostl počet pacientů s covidem_19 oproti minulému týdnu zhruba o 700 na 2653. Ve vážném stavu je více než 200 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Na celém území už plně dominuje varianta omikron, která se přenáší s vyšší účinností a její podíl přesahuje plošně 95 procent. Především v Dánsku a Švédsku rozšířenou subvariantu BA.2 potvrdila dosud celogenomová sekvenace v České republice v pěti případech. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Kvůli celoplošného rozšíření omikronu se vláda rozhodla přestat vyšetřovat plošně všechny pozitivní vzorky metodou diskriminační PCR.

„Rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR přestat vyšetřovat plošně všechny pozitivní vzorky metodou diskriminační PCR je, vzhledem k naprosté převaze omikronu, logické.  Neznamená to ovšem, že lékaři a pacienti zůstanou bez možnosti v indikovaných případech toto vyšetření provést. Na žádost ošetřujícího lékaře při rozhodování o léčbě je vyšetření k dispozici. Postup je shodný jako u dalších laboratorních odběrů a rozborů, které lékaři pro stanovování diagnóz běžně využívají,“ vysvětluje ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková. 

„Národní referenční laboratoř doporučuje metodou diskriminační PCR vyšetřit rizikové pacienty určené k podání antivirotické léčby, a to pro případ, že pacient je pozitivní nebo onemocněl v důsledku infekce variantou delta,“ upřesňuje vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová. 


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama