Studentka v noci pomáhá v nemocnici, ve dne se připravuje na maturitu

Medici a studenti zdravotnických škol už tři týdny pomáhají v nemocnicích na covidových i běžných odděleních přetíženému personálu. Pracovní povinnost jim od 8. března uložila vláda. Studenti jsou tak v jednom kole, nejenže pracují, ale také se připravují na zkoušky či maturitu.

article

Přestože proti tomu experti, školy i právníci vystupovali a vystupují (proti povinné výpomoci protestovala také lékařská komora), studentům nic jiného nezbývalo. Mnoho z nich už v nemocnicích pomáhalo předtím, ale dobrovolně. Teď museli nastoupit všichni, a to i když mají také své studijní povinnosti a zkoušky se jim blíží.


Ministerstvo školství ulevilo alespoň středoškolákům. Ti, kteří v nemocnicích odpracují nejméně 160 hodin, nemusí psát při maturitě didaktický test. Jinak se ve volných chvílích, kterých jim podstatně ubylo, připravují na maturitu stejně jako ostatní.


V takové situaci je i Adéla Vysloužilová, studentka čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Zlín. V rámci své pracovní povinnosti nastoupila do Krajské nemocnice Tomáše Bati. Na oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ARIM) se během dvanáctihodinových směn stará o pacienty ve vážném stavu, mimo jiné i s těžkým průběhem onemocnění covid-19.


Neřeším, že jsem se ocitla právě na tak náročném oddělení. Přistupuji k tomu jako k cenné zkušenosti a možnosti být prospěšná pacientům i mým skvělým kolegyním a kolegům,“ svěřila se Adéla Vysloužilová.


Starat se dlouhé hodiny o pacienty, z nichž mnozí bojují o život, je pro ni psychicky náročné. A také fyzicky namáhavé, protože hybnost vyčerpaných nemocných je značně omezená. Je tedy jasné, že ARIM není pracovištěm vhodným pro každého zdravotníka.


Prostředí i péči o pacienty v závažném stavu snáším dobře. Chci být zdravotní sestrou a tohle k tomu patří. Abych tu obstála, musím se hodně naučit. V tomhle mám já i spolužák, co je tu se mnou, velké štěstí, protože nám kolegyně a kolegové moc pomáhají. A dokážou ocenit, když něco zvládneme, což je pro nás motivací a vzpruhou,“ prozradila.


Studenti na pracovní povinnosti nejsou v nemocnici zdaleka jen do počtu, doplňují starší personál v mnoha úkolech. Konkrétně Adéla Vysloužilová zvládá ředění léků, kontroluje jejich dávkování, pomáhá s hygienou pacientů a jejich polohováním nebo zajišťuje převlekání postelí. Jde o nezbytnosti, bez kterých se žádná nemocnice ani pacient neobjedou.


Studenti pracují na denních i nočních směnách. Těch druhých je více, ale to Adéle nevadí. Říká o sobě, že je „noční sova“ a s udržením bdělosti v noci nemá žádný problém.

Jak dlouho bude v nemocnici ještě pracovat, teď ještě netuší. Pracovní povinnost by pro studenty měla skončit 16. dubna, nicméně je možné, že ji vláda studentům prodlouží.


Kromě práce v nemocnici ovšem teď Adélu zaměstnává i příprava na maturitu. „Budu pomáhat, dokud to bude potřeba. A zároveň se chystat na maturitu, kterou budu letos skládat,“ má jasno o svých nejbližších plánech.David Garkisch, Zdeněk Dvořák


Foto: Krajská nemocnice T. Bati

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Chybíš nám, bolí to, píší lidé na virtuálním památníku obětem covidu

Popírači, buřiči, odmítači roušek. Nic nového, byli i za španělské chřipky