Soukromí lékaři a gynekologové podtrhli kolegy. Ti jim poslali vzkaz

Za parazitování a nesolidaritu označili zdravotníci Krizového štábu přístup svých kolegů, soukromých lékařů a gynekologů, k jednání o vyšších úhradách pro celý resort. Nejprve tuto snahu podrývali, teď ale chtějí z vyjednaných peněz také "svůj" podíl, s lítostí uvádí Krizový štáb.

Když v posledních týdnech Krizový štáb objížděl republiku a tvrdě bojoval za vyšší peníze pro celé zdravotnictví, nejenže nenašel podporu u ministra.

Od některých kolegů se dočkal i podrazu ve formě napadání a mediálních útoků. Teď si stejní kolegové chtějí z miliard, které nakonec štáb vyjednal, ukousnout také svůj díl. Lékaři a odboráři na to upozorňují ve společném prohlášení, kde to označují za parazitování.


Nejdřív peníze nechtěli, teď si je rádi vezmou

Konkrétně jde o Prohlášení Koalice soukromých lékařů a Sdruženi soukromých gynekologů, kteří se postavili proti vlastním kolegům a nelogicky i proti přílivu peněz do zdravotnictví. "Začali Krizový štáb mediálně napadat a vyzývat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby požadavkům Krizového štábu nevyhověl," připomněl Krizový štáb s tím, že považuje za nezbytné reagovat.

"Po pátečním jednání premiéra Babiše s poskytovateli péče bylo rozhodnuto, že v souladu s požadavkem Krizového štábu bude upravena úhradová vyhláška a budou do ní zahrnuty další prostředky, především na zvýšení mezd a platů. V tu chvíli i ti, kteří vystupovali proti požadavkům Krizového štábu na zvýšení peněz, požadují více financí i pro sebe a ministrem slíbené zvýšení vítají," píše se v prohlášení zdravotníků.


Krizový štáb: Je to parazitování

Ti své kolegy, kteří se nesolidárně postavili proti "svým", nijak nešetří. "Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů vyjadřují lítost nad tím, že některé subjekty ve zdravotnictví raději útočí na své kolegy a jsou ochotné se do krve prát o mizernou ohlodanou kost nízkých úhrad, místo aby byly schopné se solidárně spojit s ostatními a společně usilovat o zlepšení stavu pro poskytovatele zdravotní péče, zaměstnance i pacienty," píše se v prohlášení (celý text viz níže).

Podle zdravotníků a odborářů tak soukromí lékaři a gynekologové jen parazitují na jejich úspěšné snaze za zlepšení financování zdravotní péče. Označili jejich postup "ve svých dopadech škodlivý pro celé zdravotnictví".

(gar)

Ilustrační foto: libreshot.com


Prohlášení OSZSP ČR a LOK-SČL

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů považují za nezbytné reagovat na Prohlášení Koalice soukromých lékařů a Sdruženi soukromých gynekologů ČR. 

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů jsou členy Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví, který od počátku sděloval, že zdravotnictví jako celek je podfinancované, že do něj jde nízké procento HDP (v ČR necelých 7 %, v zemích OECD 9 %, v zemích EU téměř 10 %). Proto chtěl z peněz, které neoprávněně leží na účtech zdravotních pojišťoven, řešit problémy systémově a přidat do všech segmentů zdravotnictví. Zvýšení o 5 % proto požadoval i pro ty, kteří se se zdravotními pojišťovnami dohodli, i když často pod nátlakem. 

Místo podpory tohoto požadavku, který by pomohl pacientům a byl by výhodný pro poskytovatele péče, pomohl by odstraňovat nesmyslné regulace a neproplácení části poskytnuté péče atd., zástupci soukromých lékařů začali Krizový štáb mediálně napadat a vyzývat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby požadavkům Krizového štábu nevyhověl. 

Skutečnost, že lékaři ostře vystupují proti tomu, aby bylo víc peněz na úhradu poskytované péče, považují Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů za zcela neuvěřitelnou, ale rozhodly se ji respektovat a nadále už proto Krizový štáb řešil pouze nedostatečné financování nemocniční péče, domácí péče a péče v sociálních službách.

Za stejně neuvěřitelný odboráři považují postoj ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jenž jako jediný ministr nehájí svůj resort, jeho zaměstnance a pacienty, kteří jsou na fungování zdravotnictví odkázaní. Dění okolo úhradové vyhlášky, ministrovo zamlčování skutečných závažných potíží a překrucování evidentních faktů jsou toho důkazem.

Po pátečním jednání premiéra Babiše s poskytovateli péče bylo rozhodnuto, že v souladu s požadavkem Krizového štábu bude upravena úhradová vyhláška a budou do ní zahrnuty další prostředky, především na zvýšení mezd a platů. V tu chvíli i ti, kteří vystupovali proti požadavkům Krizového štábu na zvýšení peněz, požadují více financí i pro sebe a ministrem slíbené zvýšení vítají.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů vyjadřují lítost nad tím, že některé subjekty ve zdravotnictví raději útočí na své kolegy a jsou ochotné se do krve prát o mizernou ohlodanou kost nízkých úhrad, místo aby byly schopné se solidárně spojit s ostatními a společně usilovat o zlepšení stavu pro poskytovatele zdravotní péče, zaměstnance i pacienty.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů tento vychytralý postoj zástupců soukromých lékařů považují za parazitování na boji Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví za zlepšení financování zdravotní péče a za ve svých dopadech škodlivý pro celé zdravotnictví.Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace

Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu Moravy