Hlavička
14/06/2021

Soud zrušil další opatření proti covidu. Autem už se smí domů bez testu

Do opatření proti pandemii covidu-19 opět zasáhl soud. Zrušil nařízení Ministerstva zdravotnictví, podle kterého by měli lidé v osobních autech před návratem z ciziny do Česka muset mít negativní test na koronavirus. Pro cestující v hromadné dopravě tato povinnost ovšem dále platí.

reklama

reklama

Rozhodnutí vydal Městský soud v Praze. Podle něj je povinné vyžadování negativního testu „nepřiměřené omezení práva na svobodný vstup na území České republiky, které zaručuje každému občanovi Listina základních práv a svobod“. Přesto soud některá protiepidemická opatření při překračování hranic posvětil a nadále ponechal.


Návrat domů nelze zakázat

reklama

Soud ve svém rozhodnutí především upozornil, že návratu občanů do vlasti nelze nijak bránit – i kdyby u nich nákaza byla prokázána. „Je za všech okolností zapovězeno bránit občanovi v návratu do vlasti z důvodů vztažených k jeho osobě. Neobstálo by tudíž, pokud by byl znemožněn návrat občanů, kteří by byli pozitivně testováni na onemocnění covid-19,“ konstatoval soudce a předseda senátu Štěpán Výborný. Zrušil tak částečně opatření, která vydalo Ministerstvo zdravotnictví 28. května. Platit toto zrušení začne ve čtvrtek.

Stát či Ministerstvo zdravotnictví sice může v určitých případech vyžadovat od cestovatelů a zároveň vlastních občanů test na covid-19, ale podle rozhodnutí soudu „fakticky bez ohledu na jeho výsledek“. Znamená to, že každý občan se vždy může vrátit domů do vlasti.


V osobním autě je cesta zpátky bezpečná

Podmínky tohoto návratu se ovšem liší. Výhodu mají lidé, kteří cestují osobním autem, nevýhody dopadají na cestující v hromadné dopravě: „V případě návratu individuální dopravou soud shledal, že sledovaného cíle, tj. ochrany veřejného zdraví, lze dosáhnout mírnějšími prostředky.“

Pokud v autě cestuje jeden člověk nebo lidé z jedné rodiny či domácnosti, je podle soudu minimální riziko, že by případně nakazili někoho dalšího. Když pak přijedou domů, měli by se podvolit jiným protiepidemickým opatřením, včetně testování nebo karantény a izolace. „Takto sice dochází k omezení základního práva dle čl. 14 odst. 4 Listiny, avšak nikoli k jeho popření,“ uvedl soudce v tiskové zprávě.

Navíc je podle rozhodnutí soudu pro české občany jednodušší i levnější projít si protiepidemickými procedurami doma: „Soud přihlédl také ke skutečnosti, že pro občany bude zajisté snazší absolvovat proces testování na území domovského státu, neboť jim nebudou bránit žádné jazykové či jiné bariéry. Zároveň může být s ohledem na aktuální systém úhrad z veřejného zdravotního pojištění snížena jejich finanční zátěž. Soud tak shledal, že efekt dopadu na ochranu veřejného zdraví není (s ohledem na další stanovené povinnosti) natolik zásadní, aby převážil nad negativem spočívajícím ve faktickém omezení práva občanů na vstup do svého domovského státu.“


Hromadnou dopravou nadále s testem

Jiná situace ovšem nastává, pokud lidé cestují veřejnou dopravou. Tam jsou podle soudu současná omezení přijatelná, protože jde o rizikové prostředí, kde může virus dlouho a intenzivně kolovat mezi mnoha lidmi. Soud tak přihlédl nejen k občanským právům, ale i k rizikům šíření infekce.

Lidé se tak stále musí třeba před nástupem do autobusu prokázat testem. Paradoxně ale nezáleží na jeho výsledku – i kdyby byl pozitivní, dopravce nesmí bránit občanovi v návratu do vlasti. Podle soudu je ale důležité, že informaci má a může přijmout ochranná opatření vůči ostatním cestujícím.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama