Hlavička
09/11/2020

Smutný rekord: Na koronavirus v Česku zemřelo už 5 000 lidí

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí potvrdilo, že si Covid-19 vyžádal v Česku přes pět tisíc obětí. Za poslední den zemřelo 65 lidí a statistická čísla tak poskočila na 5 028 obětí nového koronaviru. V nemocnicích s touto nákazou a jejím těžkým průběhem leží téměř osm tisíc lidí.

reklama

reklama

Přestože po zavedení přísnějších protiepidemických opatření mírně klesá počet nově zachycených pozitivních případů Covid-19, lidé na nákazu nepřestávají umírat. Překonala už jiné obvyklé příčiny úmrtí v Česku a je tak stále větší hrozbou. Podrobnosti jsme psali například článku Kubek: Covid není chřipka, stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné


Koronavirus teď zabíjí nejvíc

reklama

Fakt, že je situace opravdu vážná, podtrhují i další čísla - jen v listopadu zemřelo na Covid-19 více než 1 600 lidí. To je pro srovnání zhruba stejný počet lidí, které v Česku za celý jeden rok zabije chřipka. Zatím nejvíc pacientů s Covidem-19 zemřelo minulé úterý, kdy nemocnice ohlásily 239 mrtvých. 

Zatímco v září a říjnu vévodila smutným statistikám o nových případech Praha, teď v hlavním městě počty nemocných poklesly. Aktuálně se teď koronavirus nejrychleji šíří na Pelhřimovsku a Vsetínsku.  Zatímco v Praze se za poslední týden nakazilo 313 lidí na 100 tisíc obyvatel, na Pelhřimovsku se vyšplhalo na 1 237 nakažených.


Třetina testů je pozitivních

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes odmítl zpřísňování protiepidemických opatření. Po jednání vlády naopak oznámil, že je na čase uvažovat o jejich postupném rozvolňování. Přesto zůstal ve svých vyjádřeních opatrný. \""Brzdění epidemie pokračuje a dá se usuzovat, že je i rychlejší. Nemůžeme z toho ale zatím dělat příliš překotné závěry,\"" prohlásil Blatný.

V neděli bylo sice podle hygieniků nejméně pozitivních případů za celý měsíc, ale zároveň se i méně testovalo. \""Procento pozitivních nálezů je navíc stále podobné, tedy mezi 25 až 30 procenty,\"" uvedl nový ministr zdravotnictví. 


Koronavirus se šíří mezi seniory

Před přílišným optimismem varuje i Česká lékařská komora. Po mírném poklesu nových případů  v minulém týdnu statistiky opět vyskočily nahoru. Ještě horší ale je, že se koronavirus šíří mezi nejohroženější skupinou - seniory.

\""Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na covid-19,“ upozornil prezident lékařské komory. Více v článku Lékaři vládě: Zpřísněte opatření! Zranitelné se ochránit nepodařilo


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama