Covid-19 dnes v noci zdolal v Česku další smutný rekord. Podle oficiálních statistik překonal hranici 15 000 obětí od počátku epidemie. Jakkoli může být nejisté, jestli všichni z nich zemřeli na koronavirus, je nezpochybnitelné, že úmrtnost v tuzemsku výrazně vzrostla.
Se silnou podzimní vlnou koronaviru přitom počet mrtvých vysloveně akceleroval. Posledních tisíc mrtvých přibylo za sedm dní, předchozí tisícovka připadala přitom jen na šest dní.
S covidem, nebo na covid, je to jedno, mrtvých přibývá
O takových číslech se při první jarní vlně epidemie nejspíš nikomu ani nesnilo. Pět stovek mrtvých na covid-19 se tenkrát ve statistikách nashromáždilo teprve po půl roce, zatímco teď na to stačí půl týdne. Dosud nejvíce lidí za jediný den zemřelo 3. listopadu, celkem jich v tento smutný den bylo 262.
Ačkoliv panují dohady o tom, kolik obětí podlehlo přímo koronaviru nebo spíše komplikacím s jiným závažným onemocněním, statistiky jsou nezpochybnitelné. Za loňský rok podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo zhruba o 14 procent více lidí než ve všech letech od roku 2015. Úřad zatím zveřejnil jen předběžná data za celkem padesát týdnů loňského roku, později se ale situace ještě výrazně zhoršovala.
„My tak eufemisticky říkáme, že lidé umírají s covidem, ale to je pravda jenom u té části lidí, kteří by normálně byli součástí statistik. Netýká se to lidí, kteří představují nárůst v číslech. A v současné době je již zcela zřejmé, že zemřelých lidí je více, a to znamená, že lidé umírají na covid, nikoliv jenom s covidem,“ vysvětlila na Aktuálně.cz lékařka Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze.
Covid je smrtelnější než rakovina nebo mrtvice s infarktem dohromady
Počtem úmrtí na covid-19 argumentovala také Česká lékařská komora, a to už počátkem listopadu. Prezident komory tehdy varoval před zlehčováním nákazy a jejímu přirovnávání ke chřipce. Čísla dokázala, že koronavirus postupem roku překonal všechny dosavadní obvyklé příčiny úmrtí.
„Na všechny druhy rakoviny dohromady dlouhodobě umírá přibližně 75 osob každý den, na nemoci srdce, mozkové mrtvice a podobně pak dohromady 140 osob. V posledních dnech na koronavirus umírá kolem 150 lidí. Situace je opravdu velmi vážná,“ uvedl už v listopadu prezident lékařské komory Milan Kubek. Podrobnější informace v článku Kubek: Covid není chřipka,stává se nejčastější příčinou úmrtí. Je to vážné
K pátku zemřelo v Česku na koronavirus celkem 15 130 lidí. V nemocnicích jich s vážným průběhem nemoci leží v tuto chvíli přes šest tisíc. Počet celkově nakažených od března minulého roku, kdy epidemie v Česku propukla, se blíží milionu – aktuálně jich je 924 847. Aktivně se s nákazou potýká přes sto tisíc lidí.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Obáváte se, že byste na nákazu koronavirem mohli zemřít vy nebo někdo z vašich blízkých?
-
Pavel Šticha Já bych řekl že to budou i jiné nemoce než korunavirus jako je rakovina, selhání ledvin, infarkt, mozková mrtvice, selhání organismu, těžký ůrazy -
Jan Klempíř Nechte toho a řekněte pravdu kolik těch mrtvých mělo civilizační choroby.Takových 99% co? -
ola ano, byli obésní s cukrovkou, hypertensí a k tomu mnozí měli komplikace těchto civilizačních nemocí ( od infarktu přes mrtvici atd) a mnozí z nich mají pod 40 let. Ale je taky prokázáno, že i lidi bez civilizačních nemocí v 70 % mají po covidu následky, od drobných až po závažné. A to si náš občan neuvědomuje, že např v léčení infarktů jsme byli před covidem nejlepší na světě...a to už při nedostatku personál tehdy. Nyní až to zkončí, tak mnozí procitneme. Pardon, zase straším. Pokud tyto problémy- realitu zažívám já, tak nevěřím, že se nenajdou i jiní....
-
-
Alena Ano, denně se jen straší, jenom stres od rána do večera. -
Lékař Strašit se nemusí, stačilo by ukázat realitu. V kampani na snížení nehodovosti jsou taky často ukazovaly drastické scény. Bohužel nic jiného než strach na dnešní lidí většinou neplatí. Kdo porušuje nařízení,měl by nejen platit tucnou pokutu,ale neměl by být léčen . -
Lékař Strašit se nemusí, stačilo by ukázat realitu. V kampani na snížení nehodovosti jsou taky často ukazovaly drastické scény. Bohužel nic jiného než strach na dnešní lidí většinou neplatí. Kdo porušuje nařízení,měl by nejen platit tucnou pokutu,ale neměl by být léčen . -
Michal Nemusí to být vubec pravda - https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/otazky-vaclava-moravce-ministr-zdravotnictvi-jan-blatny-sef-lekarske-komory-kubek.A210124_110502_domaci_vank -
Michal Pan Kubek dnes v Otázkách Václava Moravce se nad tím pozastavoval, co si to vůbec Doc. Blatný dovoluje a ukazoval tam průměr zemřelých, že je vyšší. A já se zase pozastavuji nad Dr. Kubkem. Proč? 1. Pokud se oháníme stastistikou zemřelých na Kovid, měla by to být statistika pravdivá a neprůstřelná a není správné se ohánět zkreslenými čísly jen za cenu, aby ta epidemie vypadala horší. 2.Ten vyšší průměr může také znamenat, že kvůli Kovidu a odkládání jiné péče a operací, ordinování některých lidí po telefonu, strachu lidí vystrci nos z domu a tím pádem nechodí lidé k lekarum včas atd. To je potřeba si taky uvědomit a analyzovat. Ohánět se falešnými statistikami je špatě. Pokud ministr zdravotnictví přizná, že z těch 15 000 lidí zemře na kovid třetina, neznamená to, že bagatelizuje situaci, ale třeba jen chce nazvat věci pravým jménem.
-
-
Lékař Kolik lidí zemře na kovid je jedna věc, kdyby zemřeli doma,bylo by to smutné, ale zdravotnictvi by to tolik neovlivnili, ale teď lide s kovidem blokují lůžka a vycerpavaji zbyvajici personál!