Hlavička
18/05/2020

Skončil nouzový stav. Omezení ale platí dál, roušky nesundavejte

Po 66 dnech skončil v Česku historicky první nouzový stav vyhlášený na celém území státu. Některá opatření ale přešla do kompetence ministerstva zdravotnictví a platí dál. Masivní uvolnění zákazů a příkazů přijde až v pondělí za týden 25. května. Roušky musíme nosit stále.

reklama

reklama

Konec nouzového stavu se na běžném životě v Česku příliš neprojeví. Jde více méně o administrativní akt. Tím spíše, že vláda pravomoc rozhodovat o současných omezeních nedávno přesunula pod zákon o ochraně veřejného zdraví. Ten s nouzovým stavem nijak nesouvisí a o omezeních tak bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví.

Pokud by vláda nepřesunula pravomoc na ministerstvo, dnes by musela skončit některá opatření vázaná na nouzový stav - znovu by se musely otevřít školy nebo by se mohly opět konat hromadné akce bez omezení. Nově to spadá pod kompetenci ministerstva zdravotnictví a to ponechalo zákazy zatím v platnosti, takže dneškem se nic nemění. 


reklama

Uvolnění zákazů přijde až za týden

Masivní uvolnění zákazů a příkazů ale přijde za týden v pondělí 25. května. Roušky sice ještě úplně neodložíme, ale už je nebudeme muset nosit venku, pokud dodržíme od ostatních odstup nejméně dva metry. Nadále je budeme muset nosit ve veřejné dopravě a v uzavřených veřejných prostorách.

Otevřou se znovu restaurace, ale s omezenou otevírací dobou do jedenácti večer. I tam budeme muset stále nosit roušky s výjimkou posezení u stolu při pití nebo konzumaci jídla. Znovu otevřou penziony a hotely, koupaliště a bazény, hrady a zámky, ZOO a botanické zahrady a sportoviště.

Také návštěvy už budou moci do nemocnic a domovů pro seniory a bude možné uspořádat i letní tábory nebo menší hromadné akce. To vše za specifických podmínek a omezení. Detaily najdete v článku PŘEHLEDNĚ: Nové změny? Znovu do hospod, škol, k vodě. S rouškami i bez


Nouzový stav, jaký Česko nepamatuje

Nouzový stav, který právě skončil, Česko ještě dosud nezažilo. Dosud se vyhlašoval jen kvůli povodním (2002, 2006, 2013) a větrné smršti Kyrill (2013), ale nikdy na celém území republiky. Nouzový stav byl vyhlášen 12. března a třikrát byl prodloužen, takže nakonec trval 66 dní.

Nouzovým stavem se zabýval i pražský městský soud. Podle verdiktu ministerstvo zdravotnictví porušilo zákon, když v době nouzového stavu vydával příkazy o ochranných opatřeních ministr Adam Vojtěch. Podle soudu to měla dělat výhradně vláda.

Nouzový stav podle Ústavního zákona o bezpečnosti vyhlašuje vláda při živelných, ekologických nebo průmyslových katastrofách nebo v případě nehod a jiného nebezpečí. Musí být \""ve značném rozsahu\"" ohroženy životy, zdraví nebo majetek, případně vnitřní pořádek a bezpečnost státu. Tyto podmínky pandemie nového koronaviru nepochybně splňuje.

Nouzový stav vyhlašuje vláda, ale jen na 30 dní. Jeho další prodlužování pak ovšem musí posvětit Poslanecká sněmovna. To se také stalo. S dalším prodlužováním nouzového stavu ale už vláda nepočítá, jak potvrdil Andrej Babiš v České televizi. Pokud by se epidemiologická situace v některých regionech zhoršila, mohou nouzový stav znovu vyhlásit hejtmani. Ale jen na území svých krajů.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama