Hlavička
31/01/2021

Skončí ministr zdravotnictví Blatný? Babiš: Na spekulace odmítám reagovat

Chystá se další změna na postu ministra zdravotnictví? Podle informací ČT by měl být do dvou týdnů Jan Blatný odvolán a ministerstvo by mohl převzít přímo premiér Andrej Babiš a povolal zpět Romana Prymulu. Babiš se k tomu odmítl vyjádřit s tím, že na spekulace nehodlá reagovat.

reklama

reklama

Informaci o údajně plánovaném odvolání ministra Blatného uvedl Václav Moravec ve svém pořadu Otázky v České televizi. Doplnil, že podle kuloárních zpráv se uvažuje o variantě, že by resort zdravotnictví převzal premiér Babiš a do funkce „výkonného ministra“ dosadil Romana Prymulu, který ministerstvo loni jeden měsíc vedl.reklama

Babiš: Moravec se jen snaží zviditelnit


Babiš na dotaz ČTK k možné výměně ministra zdravotnictví odmítl odpovědět. „Na spekulace antibabišovského pořadu OVM nehodlám reagovat,“ uvedl Babiš. Později pro server SeznamZprávy doplnil, že o výměně ministra Blatného neuvažuje, ani mu nechce dobrovolný odchod navrhnout. „Předpokládám, že se (Václav Moravec) snažil zviditelnit svůj pořad, o kterém se už moc nemnluví,“ dodal Babiš.


O výměně ministra podle svých slov nic neví ani prezident Miloš Zeman. „Já sám bych upřímně řečeno uvítal, kdyby zůstal ministrem zdravotnictví pan Prymula, a sice z toho důvodu, že pan Blatný je odborník na dětskou hemofilii, což je dosti daleko od dnešní pandemie. Nicméně plně respektuji názor premiéra, který si může vybrat své ministry,“ uvedl Zeman. „Jestliže to premiér dementoval, tak jeho dementi beru vážně,“ dodal.Proč Blatný? Kvůli personálním změnám i přešlapům


Motivem k výměně ministra by podle informací ČT měl být personální chaos a časté personální změny v resortu zdravotnictví. Těch je pod Blatným opravdu hodně. Naposledy minulý týden složil svoji funkci náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Jako důvod svého odchodu uvedl špatnou komunikaci s ministrem.


Podobně se ještě předtím vzdal funkce prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba, který nastoupil loni za Prymuly. Skončit musela i politická náměstkyně Alena Šteflová, které zlomil vaz skandál s očkováním. Nechala se ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) přednostně očkovat i s manželem. Kvůli očkování před dvěma týdny složil funkci také ředitel SZÚ Pavel Březovský.


Babiš minulý týden Blatného sám kritizoval poté, co se ministerstvo zveřejnilo zprávu a doporučení o pozastavení očkování. Blatný pak otočil a tvrdil, že se přijímání rezervací a očkování první dávkou nepřerušilo. Babiš k tomu prohlásil, že Blatný je mediálně nezkušený a že některé jeho výroky nebyly vhodné. Více v článku Je očkování zastavené nebo ne? Chaos je i vkomunikaci k veřejnostiPrymula prý o ničem s Babišem nejednal


Nicméně informace o případném odvolání ministra Blatného v tuto chvíli nemá ani předseda Sněmovny Radek Vondráček, který v OVM v neděli vystupoval a bezprostředně reagoval.


Rovněž exministr Roman Prymula popřel, že by s ním o možném návratu do křesla ministra premiér mluvil. Samotné ministerstvo zdravotnictví se vyjádřilo stejně jako Babiš: „Spekulace tohoto typu nebudeme komentovat.“Návrat exministra?


Prymula musel loni v říjnu ve funkci ministra skončit, protože porušil protiepidemická pravidla, když na Vyšehradě navštívil přes zákaz otevřenou luxusní restauraci. Více jsme o tom psali například v článku Babiš končí s ministrem Prymulou. Máodstoupit, nebo ho odvolá


Rozepře ale netrvala dlouho, protože premiér Babiš vzápětí Prymulu angažoval na Úřadu vlády jako svého poradce. Bylo by tedy představitelné, že by Prymulu mohl jmenovat i podruhé ministrem. Zmiňovanou variantu, že by zdravotnictví převzal sám Babiš a Prymula by ho řídil jako „výkonný ministr“ ovšem narušuje fakt, že žádný takový pojem ústava a právo nezná.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama