Hlavička
Rady a tipy -
10/01/2018

Seriáloví hrdinové v modrých pláštích učí z obrazovek první pomoc

\""Když jde o život\"" je název nové televizní kampaně, která má v krátkých spotech naučit veřejnost, jak správně poskytnout první pomoc. Na popularitě jí nejspíš přidá to, že ji natočili herci seriálu Modrý kód. Na správnost postupů dohlíželi lékaři Českého červeného kříže.

reklama

reklama

Zaskočené sousto, náhlá zástava srdce nebo silné krvácení - události, které mohou potkat každého z nás. Nová televizní kampaň \""Když jde o život\"", by měla naučit laickou veřejnost, jak takové náhlé situace řešit, správně poskytnout první pomoc a zachránit život.

Kampaň vznikla ve spolupráci s Českým červeným křížem (ČČK). Výsledek si jeho ředitel Josef Konečný pochvaluje: \""Jsou to velmi návodné, jednoduché, krásně nasnímané instruktážní spoty.\""

Role pacientů i zachránců ve spotech převzali herci seriálu TV Prima Modrý kód. Ještě před natáčením si ale prošli kurzem první pomoci ČČK a před kamerou postupovali podle pokynů instruktorů a lékařů.

reklama


První pomoc? Žádný strach ani ostych, ukazuje kampaň

Prvních pět spotů míří na nejdůležitější oblasti první pomoci. Jde o resuscitaci, zastavení masivního zevního krvácení, odstranění překážky v krku, rozpoznání cévní mozkové příhody a řešení bezvědomí u pacienta.

Jak v takových případech zachránit život, předvedou divákům v asi minutových spotech Sabina Laurinová, Kristýna Frejová, Eva Josefíková, Marek Němec a Jiří Štěpnička. Rady se omezují na nejnutnější minimum, aby uvázly pod kůží i laikům.

\""Kampaní chceme minimalizovat strach lidí, že první pomoc nezvládnou, a ukázat, že pomoct může naopak každý. Stačí si jen pamatovat několik základních pravidel. Šance na přežití při ohrožení života rostou v závislosti na bezprostřední reakci lidí v okolí,\"" řekla ke kampani Miroslava Jirůtková, vedoucí Programového oddělení Českého červeného kříže.


První pomoc se vyučuje už ve školkách. Na plyšácích

Je ale vůbec taková krátká výuka skrze televizní obrazovky účinná? Lékaři a instruktoři Červeného kříže o tom nepochybují. Ročně vyškolí kolem čtyř tisíc lidí. \""Vyučujeme i předškolní děti. Jen se třeba učí masáž srdce na plyšovém medvědovi. S těmi staršími už postupujeme dál a v ideálním případě by se s dospělými měla první pomoc už jen opakovat,\"" řekl Našemu zdravotnictví lékař a instruktor Červeného kříže Jiří Pospíšil.

Přiznal ale zároveň, že lidem často základní znalosti první pomoci chybí. \""Ve školních osnovách to není, což je jistá díra ve vzdělání. Uvědomte si, že jsme podle zákona každý povinen první pomoc poskytnout,\"" upozornil Jiří Pospíšil.


Frejová: Kdysi mě málem udusil kousek stejku

Od nové kampaně si Červený kříž slibuje i to, že by mohla přitáhnout pozornost veřejnosti ke kurzům první pomoci. \""Je užitečné první pomoc nejen znát, ale taky se ji prakticky naučit a vyzkoušet,\"" doporučil ředitel Českého červeného kříže Josef Konečný.

Ostatně kurz, kterým prošli, si pochvalovali i herci seriálu Modrý kód. \""Zaplaťpánbůh jsem nikdy první pomoc dávat nemusel, ale teď už s tím nemám problém,\"" řekl Jiří Štěpnička. Kristýna Frejová naopak jednou první pomoc málem potřebovala: \""Na chatě mi jednou zaskočil kus stejku. Bylo to hrozný, i když to dopadlo dobře. Ale uvědomila jsem si, jak blízko jsou situace, kdy někdo kolem nás pomoc bude potřebovat.\""

Kampaň \""Když jde o život\"" odstartovala 9. ledna na stanici TV Prima. Spoty najdete i na stránkách Českého červeného kříže.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama