Hlavička
17/03/2020

Šéf lékařské komory: Díky všem kolegům. Nezavírejte, prosím, a chraňte se

Takříkajíc v první linii boje s koronavirem teď stojí především zdravotníci. Odvádějí nelehkou práci s vysokým rizikem. Dnes jim za to dopisem poděkoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vyjednal pro ně odklad EET a tlačí na jejich ochranu.

reklama

reklama

Prezident Milan Kubek dnes kromě poděkování vyzval lékaře, aby nezavírali své ordinace, ale přesto omezili kontakty s pacienty na nezbytné minimum. Doporučil jim raději s nimi komunikovat po telefonu a odložit jejich kontroly a vyšetření, která odložit lze.

V zájmu lékařů a všech ostatních zdravotníků vyzval k poskytování jen nezbytné ambulantní péče. „Nemocný lékař, sestra či laborant nikomu nepomohou,“ uvedl Milan Kubek. Jeho výzvu dnes na tiskové konferenci tlumočil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Poprvé na ní všichni včetně premiéra vystupovali v rouškách.


reklama

Nedostatek roušek je problém, kontroly EET nebudou

Prezident komory lékařů také připomněl selhání vlády a Ministerstva zdravotnictví v zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky i veřejnost. Na výzvu Milana Kubka se dnes na tiskové konferenci probíralo i téma tzv. pendlerů, kteří pracují v zahraničí a mají výjimku ze zákazu cestování (podrobnosti v textu Milana Kubka níže).

Prezident lékařské komory také vyzval vládu, aby ustoupila od kontrol elektronické evidence tržeb lékařů, které zákon zavádí od května. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) žádost vyslyšela a slíbila, že všem, kteří pod květnové rozšíření EET spadají, odloží až do srpna veškeré kontroly.


Dopis prezidenta České lékařské komory Milana Kubka zdravotníkům:


Vážené kolegyně a kolegové,

v první řadě vám všem děkuji za práci, kterou v nelehkých podmínkách odvádíte.

Stále zůstává v platnosti doporučení neuzavírat ordinace, ale zároveň omezit osobní kontakty s pacienty na minimum. Nemůžeme ponechat své pacienty bez pomoci. Zároveň je však důležité chránit si své zdraví i zdraví svých zaměstnanců. Nemocný lékař, sestra či laborant nikomu nepomohou. V nouzové situaci využívejte telefonický kontakt s pacienty a odkládejte veškerá vyšetření i plánované kontroly, pokud je to možné.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby odložily elektivní operace a veškerá vyšetření, která snesou odklad. Včera jsem jednal s profesorem Prymulou a požádal jsem ho, aby ministerstvo zdravotnictví vyzvalo také poskytovatele ambulantních služeb k tomu, aby za dané situace poskytovali pouze nezbytnou akutní péči. Majitelé některých ambulantních zařízení totiž ještě včera své zaměstnance nutili provádět veškerá zákroky a vyšetření, a to z ekonomických důvodů. To je nesmyslný hazard. Během vystoupení na společné tiskové konferenci s premiérem tuto výzvu vůči ambulantním zařízením profesor Prymula vyslovil. Pokud budu mít slíbené písemné stanovisko, rozešlu vám je.

Z ochranných pomůcek, které nám před dvěma týdny slíbili premiér Babiš a ministr zdravotnictví Vojtěch, dorazil zatím jen zlomek a na ambulantní sektor se nedostalo. Veřejně jsem poděkoval panu Kellnerovi, jehož firma ze skupiny PPF dodala alespoň minimální množství respirátorů praktickým lékařům. Asi s tím dlouho nevydrží, ale na rozdíl od ostatních ambulantních lékařů dostali alespoň něco.

Včera jsem jednal s hejtmanem Běhounkem a ministrem vnitra Hamáčkem o reálnosti dodávek respirátorů a roušek pro zdravotníky a obyvatele. Pokud vše klapne, měla by první dodávku z Číny naše letadla přivézt ve čtvrtek. Zatím údajně vše běží podle plánu. Tak snad konečně…

Na cestě by již v současnosti měla být zásilka testovacích sad, která umožní rozšířit testování. Evidovaný počet nakažených je v současnosti při nedostatečné testovací kapacitě patrně jen špičkou ledovce. Od příštího týdne by již také mělo být zajištěno pravidelné zásobování. Jakmile budeme vědět více, okamžitě vás budeme informovat.

O víkendu jsem zahájil komunikaci s vedením VZP o finančních kompenzacích pro ambulantní sektor. Díky vstřícnosti ředitele Ing. Kabátka a jeho spolupracovníků jsem vám tak již dnes mohl přeposlat informace o tom, jak se bude VZP snažit lékařům pomáhat a jak zohlední ekonomický propad, ke kterému v ambulantních zdravotnických zařízeních dochází.

Na základě vašich podnětů jsem upozornil profesora Prymulu na riziko, které představují takzvaní pendleři. Není možné, aby se náš člověk vrátil z práce v Bavorsku, a pak bez jakýchkoliv omezení navštěvoval lékaře v místě svého bydliště. Tuto praxi musí vláda nějak zarazit, a to i za cenu ekonomických ztrát. Odpoledne jsem o razantní přístup v této věci požádal ministra vnitra Hamáčka.

Někteří z vás vznesli otázku, jak mají postupovat v případech, kdy jim volají bezpříznakoví pacienti bez rizikových kontaktů, kteří jsou však na silné imunosupresivní terapii a pracují v kolektivech bez ochranných pomůcek a žádají vystavení pracovní nechopnosti pro riziko nákazy v rámci imunosuprese. Odpověď profesora Prymuly zní: „Vystavit pracovní nechopnost na nezbytně dlouhou dobu.\""

Dnes jsem také písemně požádal ministryni financí Schillerovou, aby v režimu legislativní nouze navrhla změnu zákona, která umožní odložení třetí vlny EET. Myslím, že to poslední, čím by se v současnosti měli doktoři zabývat, je elektronická evidence tržeb. Zaznamenali jsme sice ze strany paní ministryně určité náznaky „zvýšené tolerance“ ze strany finančních úřadů, ale změna zákona nám poskytne samozřejmě jistotu mnohem vyšší. Jsem přesvědčen, že v Parlamentu by se podpora pro odklad EET našla.

Sledujte dále informace od České lékařské komory a buďte všichni zdraví!

S kolegiálním pozdravem

Milan Kubek


Foto: zezdravotnictvi.czreklama

reklama

reklama

reklama