Hlavička
Rady a tipy -
11/09/2022

Sebevraždy nesmí být tabu. Nový web nabídne informace a pomoc potřebným i lidem obávajícím se o své blízké

Jen sebevraždy stály v České republice v loňském roce za 1221 úmrtími. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí. V Česku je sice dostupná základní prevence, ne všechny oblasti jsou však pokryté. Chybí relevantní informace o problematice sebevražd a dosud v Česku neexistuje komplexně pojatý web věnovaný této tematice. Ten se nyní spustil.

reklama

reklama

Doposud si lidé hledali často informace napříč internetem, nezřídka z pochybných zdrojů, a nalezená doporučení mohou být ve svém důsledku dokonce škodlivá. V zahraničí je přitom podle Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) běžnou praxí uvažovat o problematice sebevražd samostatně, i nad rámec oblasti duševního zdraví, neboť sebevražda se netýká jen lidí s duševním onemocněním.

„Z výzkumů vidíme, že webová stránka může poskytnout relevantní a potřebné informace, zvýšit povědomí o tématu a snížit negativní postoje vůči tématu sebevražd či lidem s duševním onemocněním,“ uvádí NÚDZ v tiskové zprávě.

I proto vzniká v rámci projektu ImpleMENTAL, na němž se podílejí odborníci z NÚDZ a Ministerstva zdravotnictví, web www.sebevrazdy.cz, který byl spuštěn 10. září na  Světový den prevence sebevražd.

reklama

„Web cílí nejen na lidi procházející krizí, kterým se snaží poskytnout informace o tom, kde nalézt potřebnou pomoc, ale i na lidi, kteří mají obavy o někoho ze svých blízkých. Dále také na odborníky z praxe, kteří se s tématem mohou setkat. Cílem je zvyšovat povědomí o tématice sebevražednosti a sebepoškozování. Na webu budou vycházet články a rozhovory, budeme zveřejňovat příběhy lidí, kterým se podařilo jejich krizi překonat a najít důvody a věci, pro které žít,“ přibližuje Roksana Táborská z Národního ústavu duševního zdraví.

Oproti klesajícímu trendu z dřívějších let vývoj počtu sebevražd v Česku v posledních letech stagnuje.

„V loňském roce zemřelo v Česku v důsledku sebevražedného jednání 966 mužů a 255 žen. U mužů coby nejčastější způsob sebevraždy zůstává oběšení, následují zastřelení se a skok z výšky. U žen je nejčastějším způsobem oběšení, následují sebeotrávení a skok z výšky. Podle údajů Českého statistického úřadu je stabilně měsícem s nejvyšším počtem zaznamenaných sebevražd březen, nejkritičtějším dnem v týdnu pak pondělí. Nejvíce sebevražd je ve Středočeském, Moravskoslezském Jihomoravském kraji a v Praze,“ popisuje Laura Bechyňová z Národního ústavu duševního zdraví.

Jen za rok 2020 bylo pro záměrné sebepoškození hospitalizováno 1035 mužů a 1460 žen, mnoho se sebevražedným záměrem.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama