Hlavička
Zprávy -
19/01/2021

Sanitářem v online kurzu. Zoufalé nemocnice hledají nečekaná řešení

Epidemie koronaviru ochromila už i tak personálně zdevastované nemocnice a na mnoha místech se nedostává zdravotníků, od lékařů až po sanitáře. Vsetínská nemocnice si právě on-line vyškolila dvanáct sanitářů, kteří jí pomohou s pacienty.

reklama

reklama

Mimořádné situace si žádají mimořádná řešení. O jedno takové se pokusila i Vsetínská nemocnice, které se kvůli epidemii covid-19 už od listopadu kriticky nedostává personálu. Nejde přitom jen o lékaře nebo sestry, ale například i o sanitáře – další nezbytné zaměstnance, kteří pomáhají s péčí o pacienty.

Slovy zákona jsou sanitáři pomocnými zdravotnickými pracovníky a pracují obvykle pod dohledem zdravotních sester nebo jiných zdravotníků. Jejich úkolem je základní ošetřovatelská péče, pomáhají s polohováním pacientů, s hygienou i s rozvozem jídla a se spoustou další nezbytné práce (nejen) v nemocnicích. Dá se říct, že by se bez nich asi žádná nemocnice nedokázala obejít.


reklama

Nemocnice volá o pomoc už od listopadu

Už začátkem listopadu volala Vsetínská nemocnice o pomoc, když se potýkala s nákazou koronavirem i mezi zdravotníky. Za jediný týden se tam zdvojnásobil počet nakažených mezi zaměstnanci nemocnice a na odděleních jich chybělo více než 160. Ti zbývající se navíc potýkali a dodnes potýkají s vlnou pacientů s covidem-19.

Došlo to tak daleko, že dokonce i dlouholetý primátor nedalekého Zlína, chirurg Miroslav Adámek, vyslyšel volání nemocnice o pomoc a začal pro ni několikrát týdně oblékat lékařský plášť. Pomohl tak částečně zaplnit nedostatek lékařů.


Sanitář se může na zkoušky připravit i dálkově

Teď se Vsetínská nemocnice snaží netradičním způsobem vyřešit také nedostatek sanitářů. Proto začala se zdejší zdravotnickou školou vzdělávat nové sanitáře v online kurzu výukou na dálku. Všech dvanáct frekventantů úspěšně prošlo závěrečnou zkouškou a třetina jich už nastoupila do práce v nemocnici.

Sanitářský kurz byl zahájen na začátku prosince, teoretická příprava probíhala vzhledem k epidemiologické situaci většinou distančně v on-line režimu, praktická samozřejmě přímo na nemocničních odděleních,“ popsal kurz Egon Havrlant, tiskový mluvčí nemocnic Zlínského kraje.


Nemocnice požádala ministerstvo o dálkovou výuku

Výuka sanitářů se jinak pořádá ve Vsetíně čtyřikrát do roka, ale epidemie koronaviru ji přerušila úplně stejně jako jiný školní provoz. Na žádost nemocnice Ministerstvo zdravotnictví schválilo distanční výuku.

Dostali jsme materiály a požadavky z nemocnice, další podklady jsme si sami doplnili. Teoretická část probíhala v online prostředí, menší část praktické výuky ve škole a větší pak samozřejmě v nemocnici. Dodržovali jsme přísná epidemiologická opatření,“ řekla Jana Kalčáková, která vyučuje na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické Vsetín a byla rovněž předsedkyní komise při závěrečných zkouškách.


Lidé, kteří chtějí pomoci

Zájem o práci v nemocnici má nejen ve Vsetíně mnoho lidí, kteří nabízejí pomoc. „Legislativně narážíme na to, že dobrovolníky bez zdravotnického vzdělání do provozu na odděleních zapojit nemůžeme. Cílem kurzu bylo těmto lidem nabídnout možnost získat alespoň základní zdravotnickou kvalifikaci,“ vysvětlila Věra Prousková, ředitelka Vsetínské nemocnice.

První absolventy online sanitářského kurzu si školitelé pochvalují. „Je to skvělá skupina se zájmem o obor, o pacienty, jsou vstřícní, se srdcem na pravém místě. Cítili potřebu v daný okamžik nemocnici pomoci, a když nemohli nastoupit ihned, nechtěli to jen tak vzdát. Využili možnost doplnit si kvalifikaci pro práci sanitáře, a přestože mají své profese mimo zdravotnictví, řada z nich chce nastoupit do nemocnice třeba alespoň na částečný úvazek,“ doplnila pedagožka.


Budoucí záchranářka a lékařka začíná od sanitářky

Zájem o práci sanitářů mají ovšem i budoucí záchranáři nebo medici. „Studuji obor zdravotnický záchranář na vysoké škole v Pardubicích, ale chybí mi poslední ročník a chtěla bych se hlásit na medicínu. Mrzelo mě, že nemůžu pomáhat v nemocnici, proto jsem využila možnost doplnit si kvalifikaci v sanitářském kurzu. Učitelé i zdravotníci v nemocnici byli vstřícní, nejvíc jsem se naučila během praktické výuky na oddělení následné péče,“ vysvětlila jedna z absolventek kurzu dvacetiletá Viktorie Čunková ze Vsetína.

Zná i svoje nejbližší uplatnění: „Už v polovině tohoto týdne nastupuji na chirurgii na běžné lůžkové oddělení. Na covidové stanice dávají personál, který má více zkušeností, ráda bych později pomáhala i tam.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0



reklama

reklama


reklama

reklama