Hlavička
17/03/2021

S covidem vládě radí nová skupina expertů. Trasujte, očkujte, doporučují

Dvanáct expertů z různých oborů dohromady tvoří novou poradní skupinu, která má hledat řešení a doporučení, jak zvládnout epidemii covid-19. Vede ji hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a vedle lékařů v ní jsou i ekonomové, sociologové či právníci.

reklama

reklama

Pestrá směs odborníků se odráží i v názvu Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Tým má být zásadně apolitický, jeho výstupem budou odborná stanoviska, zprávy a doporučení. Výhodou je, že při tom využívá pohledy různých oborů od medicíny přes ekonomii, humanitní vědy až po právo.reklama

První doporučení: Tři nejdůležitější kroky


Své výstupy bude tým nejen zasílat na ministerstvo zdravotnictví, ale zároveň je pro veřejnost bude publikovat na webu meses.cz. Jde o model expertní poradní skupiny, který funguje v řadě jiných zemí jako je třeba Velká Británie nebo Švýcarsko. Ve dvanáctičlenné skupině, kterou vede epidemiolog Smejkal, je také imunolog Zdeněk Hel, ústavní právník Jan Kysela či ekonom Štěpán Jurajda nebo sociolog Martin Buchtík.


Tým vznikl o víkendu a dnes už vydal své první doporučení. Zahrnuje tři základní věci, na které by se boj proti epidemii měl teď zaměřit, aby byl úspěšný. „Za nejurgentnější a nejzásadnější kroky pro úspěšný boj s pandemií covid-19 považujeme momentálně navýšení kapacity očkování, testování a trasování, omezení rizika šíření nových mutací a jejich kvalitnější diagnostiku,“ uvádí se v prvním stanovisku expertní skupiny MeSES. Svá doporučení tým rozvádí a vysvětluje:


1, Prodloužit dobu aplikace druhých dávek vakcín


Doporučujeme okamžitě prodloužit dobu aplikace druhých dávek vakcín na 42 dní (6 týdnů) u vakcín Pfizer-BioNTech a Moderna a 84-91 dní (12-13 týdnů) u AstraZeneca. 6-týdenní interval pro vakcíny společností Pfizer-BioNTech a Moderna je v souladu s doporučením České vakcinologické společnosti, CDC a WHO, pro vakcínu společnosti AstraZeneca je maximální umožněný interval podle WHO 12 týdnů. Jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí.


Cílem prodloužení intervalu mezi dávkami je zabránit zbytečným úmrtím a ulevit přetíženému zdravotnímu systému. Při dostatečné proočkovanosti rizikové části populace a zvýšené dostupnosti dávek se předpokládá, že se interval mezi dávkami v budoucnu zase zkrátí. Stejný postup byl již úspěšně realizován v Izraeli a Velké Británii.


2, Zabránit rozšíření nových mutací


Velkým rizikem pro vývoj pandemie jsou nové mutace viru. Zvlášť velký problém mohou přinést varianty koronaviru s potenciální odolnosti vůči existující imunitě. Počet nově nakažených dnes totiž klesá i díky velkému počtu již imunních. Momentálně považujeme za zásadní zabránit přítomnosti a rozšíření variant viru P.1 a B.1.351, nazývaných jihoafrická a brazilská.


Navrhujeme zamezit novým infekcím od cestujících ze zemí s vysokým rozšířením těchto variant ustanovením povinné karantény v rozsahu 14 dní, organizované státem ve vyčleněných zařízeních hotelového typu. Karanténa by se nevztahovala na osoby již očkované nebo které v posledních 90 dnech nemoc covid-19 prodělaly.


Jedná se o běžně realizovaný postup, který úspěšně využívá mnoho jiných zemí např. Austrálie nebo Velká Británie. Toto opatření se dotýká pouze malého množství obyvatel ČR, kteří nutně potřebují cestovat do Afriky či Jižní Ameriky a je velmi efektivní v omezení importu nových mutací viru na území ČR.


3, Vyhledávat JAR a brazilskou variantu covidu


Dále je třeba u PCR testování podpořit rozšíření diferenciální diagnostiky umožňující odhalit JAR a brazilskou variantu, například zvýšením úhrady za PCR testy které tuto diagnostiku umožňují, a poklesem úhrady za ostatní testy. Je také nutné vyčlenit finance na sekvenování, aby bylo možné, dle doporučení ECDC, týdně sekvenovat alespoň 1 000 vzorků. Kapacita se může postupně navyšovat.David Garkisch


Ilustrační foto: Flickr.com, CC BY 2.0

reklama

reklama

reklama

reklama