Hlavička
Zprávy -
10/07/2019

Rumburská nemocnice asi zkrachuje. Město za ni odmítlo platit dluhy

Pacienti na severu Čech zřejmě přijdou o svou nemocnici v Rumburku. Ta je zadlužená a její poslední šancí bylo, že dluh uhradí město a nemocnici převezme kraj. Zastupitelé města ale odmítli za nemocnici uhradit dluh desítek milionů. Osud nemocnice je tak krajně nejistý.

reklama

reklama

Lužická nemocnice v Rumburku má z loňska dluh 52 milionů korun a letos by její ztráty měly podle odhadů být dalších 48 milionů. Nemocnice se tak potácí nad krachem a insolvencí. Zachránit ji měl scénář, který koncem června vyjednal ministr Adam Vojtěch. 

Podle něj mělo dluhy zaplatit město Rumburk, které nemocnici vlastní. Od září by pak nemocnici převzal kraj prostřednictvím své akciové společnosti Krajská zdravotní (KZ), která už v regionu provozuje pět nemocnic. Jenže společnost váhá a městu dosud negarantovala, že nemocnici skutečně převezme. Chce si počkat na audit, který by měl být hotový koncem července.


reklama

Město tvrdí, že na dluhy nemocnice nemá peníze

Zastupitelé Rumburku ale na svém včerejším jednání plán odmítli a nemocnici tak de facto poslali do insolvence. Pokud se nenajde jiné řešení v řádu dnů, nemocnice patrně zkrachuje. Pro pacienty v odlehlém regionu ve Šluknovském výběžku na severu Čech to není dobrá zpráva. Nemocnice s poliklinikou jako jediná v regionu poskytuje akutní péči pro celkem 55 tisíc obyvatel. Ti budou muset hledat pomoc asi o padesát kilometrů dál – v nemocnicích v České Lípě, Liberci a Děčíně.

Jenže stomilionový dluh je pro menší jedenáctitisícové město velkým soustem. „Vlak už nám ujel, na dva až tři roky bychom zastavili rozvoj města a nemáme žádné náznaky záchrany nemocnice. Nemůžeme zadlužit město bez jakékoli naděje, že zde zdravotní péče bude zachována,“ vysvětlil postoj zastupitelů místostarosta Rumburku Jiří Pimpara.


Krach nemocnice je otázka dnů, nanejvýš týdnů

Městu se totiž už dva roky nedaří najít strategického partnera, který by nemocnici provozoval. Dlouhodobá nejistota o osudu nemocnice přitom její problémy a ztráty jen prohlubuje. Lékaři a sestry dávají výpovědi a nemocnice tak nesplňuje dohody se zdravotními pojišťovnami. Proto její dluhy stále rostou. 

Odmítnutí města uhradit dluhy nemocnice znamená podle jejího ředitele Petra Dubravce, že může fungovat ještě několik dní, nanejvýš týdnů. Pak nebude ani na výplaty.

„Musíme se rozhodnout, co bude dál. Fungovat by mohly ziskové ambulance, tedy gynekologická, oční, interna a možná i rentgen. Může se ale stát, že skončí celá nemocnice, rezervu na výplaty mezd máme na červenec,“ řekl pro iDnes ředitel nemocnice Dubravec.

Za zachování nemocnice přitom lidé opakovaně demonstrovali. Naposledy v červnu i červenci. S transparenty jako „Nechceme umírat na ulicích“ požadovali, aby „jejich“ nemocnici převzal a zachránil kraj. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama