Hlavička
22/06/2021

Rozvolňovat se bude už od soboty, kvůli táborům. Přehled nových opatření

Vláda uspíšila rozvolnění protiepidemických opatření, která původně plánovala až na 1. července. Kvůli dětským táborům se termín posunuje už na tuto sobotu a rozhodnutí se dotýká i obchodů, restaurací, některých služeb či kulturních akcí pod širým nebem i uvnitř budov. Přečtěte si, jaké zákazy se budou rušit…

reklama

reklama

Za rozhodnutím vlády a návrhem ministerstva zdravotnictví uspíšit rozvolňování skoro o celý týden stojí dětské letní tábory. U nich se pravidla měnila turbulentní rychlostí, více jsme o tom psali v článku Čtvrtá změna podmínek dětských táborů za týden. Snad poslední. Tentokrát se už nemění pravidla, ale pouze termín, odkdy budou platná. A společně s letními tábory vláda urychlila i ostatní plánované změny.


Tábory všechno urychlily

reklama

Ministerstvo zdravotnictví chtělo opatření rozvolnit původně až od začátku července, ale zaskočil je fakt, že některé letní tábory začínají už koncem června. Přiznal to i ministr Adam Vojtěch. „V opatření je obsažena i úprava testování na tábory, ty se ale začínají konat již před 1. červencem. Proto jsme posunuli účinnost těchto opatření,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Posunutí termínu se tak týká všech kulturních akcí a podobně, tak jak změny byly schváleny minulý týden,“ dodal.

Ačkoli omezení a zákazy platí dál, alespoň částečně se rozvolnění dotkne velké části z nich. Od obchodů, přes bazény či restaurace až po kulturní akce. Tady je přehled změn, které začnou platit od soboty 26. června a vycházejí z nejnovějšího usnesení vlády a mimořádných opatření vyhlášených ministerstvem zdravotnictví:


Letní tábory

Děti s PCR testem (při odjezdu) se nebudou muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to i v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou děti jen s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně 7 dní starý. Přetestování dětí v rámci letních táborů, které trvají déle než týden, bude po sedmi dnech nutné pouze u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

Náhradou testu může být potvrzení o prodělané nemoci, které je platné maximálně 180 dnů. Anebo také potvrzení o očkování – podmínkou ale je, aby měl účastník tábora za sebou obě dávky vakcíny a od posledního očkování uplynulo nejméně 22 dnů.


Restaurace

Do restaurací se smí vrátit živá hudba, ale kvůli vyššímu riziku přenosu koronaviru zůstává stále zapovězený tanec – s výjimkou svateb či pohřbů. U stolu smí nadále sedět jen čtyři lidé, jinak hosté musí dodržovat od ostatních 1,5 metru odstup. 


Obchody

V malých obchodech nově smí být jeden zákazník na 10 metrů čtverečních prodejní plochy. Jinak platí obvyklá zavedená pravidla – rozestupy mezi zákazníky nejméně dva metry, respirátory, dezinfekce k použití.


Trhy

Trhovci smí prodávat své zboží jen ze stánků nebo pojízdných prodejen, mezi kterými musí být dvoumetrové rozestupy. U každého prodejního místa musí být zákazníkům k dispozici dezinfekce. 


Lázně a rehabilitační ústavy

Do lázní či na rehabilitaci nesmí být přijat klient s příznaky nákazy covid-19. I když je nevykazuje, musí se při přijetí prokázat doklady o testování, očkování nebo prodělané nemoci. Pokud je klient pouze testovaný (antigenní test), musí se u něj test po týdnu pobytu opakovat. 


Služby

Provozovatelé holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solárií, kosmetických, masérských a obdobných regeneračních nebo rekondičních služeb už mohou do provozovny brát více než jednoho zákazníka, ale musí mezi nimi být dodržený rozestup alespoň dva metry. Provozovatel má povinnost po klientovi žádat doklad o negativním testu, očkování či prodělané nemoci. A klient je povinný se takto prokázat, jinak mu nesmí být služba poskytnuta.


Bazény

Nově smí být kapacita bazénů, wellness zařízení, saun nebo solných jeskyní naplněna až ze 75 procent. Víc hostů provozovatelé nesmí do areálu vpustit. Lidé by mezi sebou měli (a to i ve frontě ke vstupu) dodržovat rozestupy nejméně dva metry. To platí i pro pohyb kolem bazénů, ale v přímo v bazénu to už pravidla nevyžadují.


Hrady, zámky, muzea, galerie

V prostorách památek, muzeí, hradů a zámků, ve výstavních prostorách, na veletrzích nebo také v hvězdárnách smí být jeden návštěvník na 10 metrů čtverečních vnitřní plochy. Lidé i tam musí dodržovat rozestupy dva metry. Stejná pravidla platí i pro návštěvy arboret a jiných zahrad a parků, do kterých je vstup regulován.


Kulturní akce

Diváků kulturních akcí pod širým nebem bude nově moci být až 5 000 na jednom místě. V sektorech na stání musí na každého diváka připadat 4 metry čtvereční a mezi lidmi musí být dvoumetrové rozestupy.

Ve vnitřních prostorech smí dosáhnout počet účastníků 2 000 lidí. Ovšem pod podmínkou, že bude obsazeno jen 75 procent celkové kapacity míst k sezení. Organizátor musí u návštěvníků zkontrolovat při vstupu bezinfekčnost (test/očkování/prodělaný covid) a návštěvníci jsou povinni tento doklad poskytnout.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0reklama

reklama

reklama

reklama