Hlavička
Zprávy -
19/07/2021

Rozhodnutí ministerstva: Konec testů zdarma. Očkujte se a nebudete platit nic

Odmítání očkování proti covidu se brzy prodraží. Vláda dnes rozhodla, že preventivní testy na koronavirus přestanou být od 1. září hrazené ze zdravotního pojištění. Lidé by se měli raději chránit očkováním, které je a bude nadále zdarma, ujistil ministr zdravotnictví Vojtěch.

reklama

reklama

Rozhodnutí vlády je přiznaným tlakem na to, aby očkování podstoupili i lidé, kteří dosud váhali nebo vakcinaci odmítají. Pokud chtějí od září volně cestovat, chodit do restaurací a na kulturní akce budou si muset preventivní testy pravidelně hradit sami. A jestli to chtějí stihnout do začátku září, mají už skoro nejvyšší čas se registrovat k očkování.


Kdy bude proplácení testů pokračovat? 

reklama

Nejde o nijak překvapivé rozhodnutí. Vláda i ministerstvo zdravotnictví už předem avizovali, že testy nebudou zadarmo. Snahou je co nejdříve, nejlépe do začátku školního roku, proočkovat co možná největší část populace.

Rozhodnutí má ale i výjimky – testy budou nadále hrazeny v případě, že je u lidí s příznaky nákazy nařídí lékař nebo hygienik. Dále dětem a lidem, kterým zdravotní stav očkování nedovoluje. „Jednak tedy se to zrušení úhrady z veřejného zdravotního pojištění daných testů nebude vztahovat na osoby mladší 12 let, protože to jsou děti, pro které vakcína v tuto chvíli není registrována. Dále osoby, které se ze zdravotních důvodů nemohou očkovat,“ uvedl dnes na tiskové konferenci po jednání ministr Adam Vojtěch.

Proplácení testů se bude týkat i lidí, kteří už mají alespoň jednu dávku vakcíny a čekají na druhou nebo už celé očkování podstoupili, ale ještě nedoběhla nařízená lhůta od poslední vakcinace. Ministr je označil jako „rozočkované“. U všech ostatních, tedy u lidí, kterým nic nebrání nechat se očkovat, bude proplácení testů zrušeno.


Vojtěch: Je to správná cesta

Rozhodnutí ministr konzultoval i na Radě vlády pro zdravotní rizika. „V zásadě jsme se shodli, že je to správná cesta vzhledem k tomu, že očkování je dnes přístupné a bude přístupné prakticky komukoliv, kdo se očkovat rozhodne,“ uvedl Vojtěch a dodal: „Myslím si, že je to legitimní krok. Ostatně když se podíváte do jiných zemí, jako je Francie a podobně, tak debata se vede stejným směrem. Že skutečně primárně preferovanou variantou je očkování jakožto nejefektivnější cesta řešení pandemie nemoci covid-19 a návratu do normálního života.“

Podle ministra na ukončení testů zdarma panuje všeobecná odborná shoda. Ostatně ho minulý týden podpořil i prezident České lékařské komory Milan Kubek, když po jednání s Vojtěchem prohlásil: „Nemůžeme si dlouhodobě dovolit platit někomu něco, co jest pouhou vstupenkou na koncert, do hospody nebo ke kadeřníkovi, když je zde účinná alternativa, a tou je očkování. My máme bohužel jistou část obyvatel, kteří mají mentalitu černých pasažérů. Oni by rádi využívali té výhody kolektivní imunity, ale nejsou ochotni pro to nic udělat. A naší společnou snahou musí být přesvědčit je, aby nám pomohli tu kolektivní imunitu vybudovat, aby si tedy koupili svůj lístek, aby přispěli těm ostatním.“ Více o tom v článku Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit


Testování „zdarma“ stojí měsíčně miliardu

Další argument pro konec testů zdarma zmínil v Českém rozhlase Plus člen Rady vlády pro zdravotní rizika a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Bezplatné preventivní testy jsou podle něj pro pojišťovny finančně neudržitelné. „Všechny zdravotní pojišťovny řeší náklady na testování, které jsou vysoké a jsou samozřejmě nad rámec běžně hrazených zdravotnických úkonů,“ uvedl Šmehlík a zmínil i konkrétní částku. „Měsíčně s náklady za testování pohybují kolem miliardy korun. Není to tak, že bychom se testování bránili, jen vedeme diskusi o těch nákladech.“

Ministr Vojtěch dnes znovu apeloval na všechny dosud neočkované, aby se o vakcínu přihlásili, protože jedině tak lze vybudovat ve společnosti kolektivní imunitu a potlačit epidemii koronaviru. „My jednoznačně prosíme všechny, kdo se mohou nechat naočkovat, nebrání jim v tom žádné zdravotní ani jiné důvody, aby tak učinili a pomohli skutečně s návratem do normálu tak, abychom za první ochránili sebe a své blízké, za druhé zabránili tomu, že dojde opět k zahlcení nemocnic, třeba v pozdním období, a také samozřejmě zabránili jakémukoliv dalšímu lockdownu, uzavírání obchodů a restaurací. Myslím, že to si nikdo z nás už nepřeje. A právě pouze díky dosažení kolektivní imunity díky očkování jsme schopni toto odvrátit.“

Dalším krokem, ke kterému už alespoň částečně některé země přistoupily, je povinné očkování – zatím jen pro vybrané profese, zejména zdravotníky. Debata se o něm vede i v tuzemsku, ale ministerstvo se k takovému kroku zatím nechystá. Více o tom v článku Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví


David Garkisch

Ilustrační foto: Max Pixel, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama