Hlavička
Kauzy -
10/09/2020

Roušky měli dostat i chronicky nemocní, vláda je raději dala seniorům

Tři miliony zásilek s rouškami začne v pondělí distribuovat pošta k českým seniorům od 60 let. Včera o tom rozhodla vláda. Jenže do seznamu příjemců nezahrnula také chronicky nemocné pacienty, kteří roušky nedostanou. Proto se jich teď zastaly pacientské organizace.

reklama

reklama

Že chronicky nemocní pacienti patří do skupiny koronavirem nejohroženějších lidí, je nezpochybnitelné. Lékaři o tom mluví od počátku epidemie a potvrzují to i případy hospitalizovaných pacientů nebo těch, co na covid-19 zemřeli. O to větším překvapením pro tyto pacienty bylo zjištění, že na rozdíl od seniorů oni na roušky zdarma od státu nedosáhnou.


Na chronické pacienty upozorňovali ministra opakovaně. A marně

reklama

Na problém upozornily organizace, které zastupují pacienty. Vyzvaly zároveň vládu, aby se ochraně chronicky nemocných \""začala urychleně věnovat\"". Rozčarování těchto pacientů a pacientských organizací je o to větší, že se ministerstvu zdravotnictví v této věci několikrát připomínaly.

\""Přes opakované výzvy ministerstvu zdravotnictví se opět zapomnělo na zajištění ochranných pomůcek pro pacienty s chronickým onemocněním, pro které případná nákaza infekcí Covid-19 může mít stejně fatální následky jako pro seniory,\"" uvádí pacientské organizace ve svém prohlášení.


Škrtneme roušky chronickým nemocným, aby bylo na seniory?

Jenže skutečnost je ještě zajímavější a lze se dohadovat, jestli vláda jen nevyměnila jednu skupinu seniorů za chronicky nemocné. Před několika dny totiž stejná vláda zveřejnila budoucí strategii očkování proti covidu-19. V ní jsou jasně vymezené skupiny v nejvyšším ohrožení, které by měly dostat očkování přednostně.

V této strategii jsou ti nejohroženější jasně definovaní - jde o chronicky nemocné a seniory nad 65 let. \""Jen pár hodin na to pak stejná vláda sníží věk seniorů v ohrožení o pět let a chronicky nemocné úplně vypustí,\"" upozornil na zajímavý detail Vlastimil Milata, zakladatel občanského sdružení aktivních diabetiků Diaktiv.

Ze srovnání obou dokumentů to vypadá, jako by vyškrtnutí chronicky nemocných uvolnilo zásoby pro posunutí věku seniorů, kteří mají nárok na respirátor a roušky od státu. \""Nerozumíme tomuto rozhodnutí,\"" konstatoval Vlastimil Milata, který je paradoxně také předsedou Pacientské rady ministra zdravotnictví.


Pro nemocné může být nákaza koronavirem fatální

Řada chronicky nemocných přitom trpí onemocněními, která sama o sobě výrazně zhoršují kvalitu života, ochranné pomůcky potřebuje i k běžnému životu,a to bez vládní podpory.\""Co pacienti  s cystickou fibrózou?  To je vrozené a život zkracující onemocnění, které postihuje hlavně plíce. Koronavirová infekce pro takhle nemocné může být fatální a roušky jsou teď pro ně jediným prostředkem, jak se chránit,\"" ptá se Simona Zábranská z Klubu  nemocných  cystickou  fibrózou.

Rozhodnutí vlády nechápe ani Anna Arellanesová z České asociace vzácných onemocnění. Podivuje se, proč senioři mají na roušky plošný nárok, ale vážně nemocní lidé nikoli: \""Už na jaře nám bylo řečeno, že chroničtí pacienti roušky dostat nemohou, a teď se rozdávají, ale pouze seniorům? Znamená to, že nemocné děti chránit nemusíme? A co pacienti po transplantaci? Onkologičtí pacienti na léčbě a další chroničtí pacienti, například s různou formou diagnóz vzácných onemocnění?\""


Chroničtí pacienti: I my jsme občané a chodíme k volbám

Vlastimil Milata, sám diabetik, připomněl zase všechny \""cukrovkáře\"". Těch není zrovna málo, diabetem totiž trpí každý desátý Čech. \""V Česku žije téměř milion osob s diabetem, které mají různou podobu farmakologické léčby. Ne všichni jsou nutně senioři a ochranné pomůcky si zaslouží i oni,\"" upozornil Milata.

Zřejmě i pacientské organizace pochopily, na co před krajskými a senátními volbami vláda slyší. \""I my jsme občané tohoto státu, i my chodíme k volbám,\"" prohlásil Robert Hejzák, předseda pacientské organizace Česká společnost AIDS pomoc, která se k výzvě vládě také připojila.


Balíček pro jednoho seniora vyjde na 94 korun + dopravu

Vláda o rozeslání roušek a respirátorů ze státních zásob mezi seniory rozhodla narychlo ve středu večer, když začaly prudce narůstat počty nakažených koronavirem. Každý komu je šedesát a více (nebo bude mít letos 60. narozeniny), dostane poštou do schránky obálku s jedním respirátorem a pěti rouškami. Balíček ovšem dorazí výhradně na adresu trvalého bydliště, které ministerstvo vnitra získá z registru obyvatel.

Lidí nad 60 let je v Česku 2,78 milionu, takže pošta v příštím týdnu roznese odpovídající počet obálek. Cena jednoho balíčku je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka 94 korun. Jde o zbytky zásob ochranných prostředků, které vláda na počátku epidemie na jaře zoufale sháněla.


Populismus nebo dobrý nápad?

Část opozice toto rozhodnutí vlády považuje za vládní populismus před krajskými a senátními volbami a důkaz toho, že vláda není připravena reagovat na rychlé šíření koronaviru. Část opozice naopak s rozesláním roušek souhlasí. Mezi tuto skupinu patří trochu překvapivě i lídr opozice Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten již dříve kritizoval vládní \""rouškovné\"", tedy jednorázový příspěvek 5 000 korun každému seniorovi v zemi. Jako rozumný krok už začátkem září navrhoval právě rozdávání roušek seniorům: \""To by byl výdaj, proti kterému bych neřekl ani slovo. Protože by to bylo něco, co by je ochránilo.\""

Stejný postoj k rouškovnému, ale i k rouškám zdarma, zaujímá i Kalouskův stranický kolega, poslanec a lékař Vlastimil Válek. Podle něj by stát měl rozesílat roušky všem ohroženým skupinám obyvatel - ovšem nikoli jednou, ale pravidelně. A roušky by podle Válka měly být volně dostupné také na veřejných místech.


Jen doprava k seniorům bude stát 15 milionů

Nápad s rozesíláním roušek obyvatelům není úplně nový. Před několika měsíci to vyzkoušely vlády v Japonsku, Thajsku a v Hongkongu. Roušky ovšem rozesílali nejen seniorům, ale všem domácnostem. I v Japonsku se proti tomuto kroku zvedla vlna kritiky kvůli plýtvání penězi daňových poplatníků.

Kritici v Česku upozorňují rovněž na nákladnost, složitost a zbytečnost takového záměru. Jen rozvoz ochranných pomůcek seniorům bude stát 15 milionů korun. Respirátor i roušky jsou navíc jen jednorázové. Životnost jedné roušky je nanejvýš čtyři hodiny a u respirátoru je to maximálně osm až dvanáct hodin.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama