Hlavička
Zprávy -
09/09/2020

Roušky budou povinné \""pod střechou\"" i ve firmách. Už zítra. Virus postupuje

Šíření koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Ministr zdravotnictví proto rozhodl, že od zítřka budou v celé zemi znovu povinné roušky. Lidé je budou muset nosit ve vnitřních prostorách, a to nejen veřejných, ale třeba i ve firmách. Bude jen několik výjimek.

reklama

reklama

Za včerejšek v Česku skokově narostl počet nakažených koronavirem. Potvrzených je 1 164 nových případů během 24 hodin. Nejvyšší denní číslo bylo přitom teprve z minulého pátku, kdy se objevilo 796 pozitivně testovaných. Počet aktuálně nemocných s covidem-19 se blíží deseti tisícům. Trend navíc ukazuje, že to v nejbližších dnech a týdnech zřejmě nebude lepší.


Vojtěch: Dodržujte 3R - ruce, roušky, rozestupy

reklama

Výsledkem je, že se Česko plošně vrací k rouškám ve vnitřních prostorách. Dnes to ministr zdravotnictví oznámil na Twitteru a pak i na tiskové videokonferenci (je v karanténě). \""Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu @ChytraKarantena. S odborníky jsme se shodli, že od zítra zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR,\"" uvedl ministr Vojtěch s tím, že podrobnosti k novému plošnému opatření zveřejní jeho úřad v průběhu dneška.

Kromě toho se obrátil na veřejnost s tím, aby lidé dodržovali tři základní pravidla ochrany: \""Vyzývám všechny občany k maximální odpovědnosti a dodržování základních hygienických pravidel. Zapamatujme si pravidlo 3R. Ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie.\""


Roušky povinné i ve společném zaměstnání

Kromě vnitřních prostor, kam patří například i obchody, budou roušky povinné i v zaměstnání - opět všude tam, kde jde o vnitřky budov, zaměstnanci pracují společně a nemají mezi sebou nejméně dvoumetrové rozestupy. \""Pod střechou se rouška nosí, venku nikoliv,\"" shrnul jednoduše nové pravidlo ministr Vojtěch.

Platí jen několik výjimek. Roušky se zavádějí i ve školách, ale pouze ve společných prostorách jako jsou třeba chodby. Ve třídách je žáci budou moci sundat. Výjimku z nošení roušek mají také malé děti, sportovci nebo duševně nemocní.

\""Zavedení roušek je jedno z nejefektivnějších opatření, které snižuje riziko infekce,\"" uvedla k nejnovějšímu rozhodnutí ministerstva zdravotnictví hlavní hygienička Jarmila Rážová (toho času rovněž v karanténě a s pozitivním testem na covid-19).


Babiš: Lidé se budou sebetrasovat sami

Vláda žádná plošná ekonomická opatření nechystá, protože si je Česko nemůže dovolit, oznámil dnes na předtočeném videozáznamu Andrej Babiš. Lidé by podle něj měli dodržovat odstup od ostatních, dodržovat hygienická opatření a nosit roušky.

Podobná opatření, jaká se od zítřka v Česku zavádějí, původně od začátku září plánoval ministr Vojtěch. Zasáhl ovšem premiér a Vojtěch většinu omezení zrušil. Babiš tehdy na konci srpna prohlásil: \""Za případné následky zmírnění navrhovaných opatření přijímám osobní odpovědnost.\"" Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos

Babiš dnes také novinářům řekl, že se připravuje projekt \""sebetrasování\"". Lidé své rizikové kontakty označí a odešlou hygienikům sami. \""Připravuje se projekt sebetrasování, kde by lidi, kteří dostanou od laboratoře zprávu, že jsou pozitivní, v aplikaci na webu vyplnili formulář i ty kontakty a potom by to pro hygienu bylo lehčí,\"" řekl Babiš.


David Garkisch

Ilustrační foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama