Hlavička
Zprávy -
02/05/2020

Řešení nákazy? Nový test, který ji odhalí rychleji, než je člověk infekční

Vědci pracující pro americkou armádu navrhli nový test na nákazu nemocí covid-19. Pokud bude fungovat, mohl by znamenat přelom v potlačování nákazy, protože by u lidí odhalil onemocnění dříve, než by začali být infekční a mohli ho šířit. Uvedl to britský The Guardian.

reklama

reklama

Převratný krevní test (pokud bude fungovat) vychází z programu řízeného americkou vojenskou Agenturou pro obranné výzkumné projekty (DARPA). Ta mimo jiné vyvinula například i internet, respektive jeho předchůdce, síť Arpanet.

Test na covid-19 vychází z předchozích programů, jejichž cílem bylo rychle u vojáků diagnostikovat otravu bakteriemi nebo chemickými zbraněmi. Vědci pověření agenturou DARPA se po vypuknutí pandemie zaměřili právě na nový koronavirus. Jejich test by měl být do týdne americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) předložený ke schválení pro nouzové použití.


reklama

Zjistit nákazu po 24 hodinách? Zřejmě výhra nad virem

Kdyby test fungoval, stal by se zřejmě významným průlomem v potlačování nákazy. Vědci doufají, že by mohl z krve detekovat u nakaženého přítomnost viru už 24 hodin po infekci. To je mnohem dříve, než se nakažení stanou pro své okolí infekční a virus dále rozšíří. Podle Guardianu jsou dosud nejrychlejší testy takové, které dokážou infekci identifikovat nejdříve do čtyř dnů od nákazy.

„Koncept zaplňuje diagnostickou mezeru na celém světě,“ uvedl vedoucí oddělení pro biologické technologie v agentuře DARPA Brad Ringeisen. Pokud by se osvědčil a byl schválen, měl by podle Ringeisena „absolutně změnit hru“.


Rychlý test by pomohl i ekonomice

Krevní test vyvinutý agenturou DARPA by podle očekávání autorů měl být mnohem rychlejší než například současné výtěry z nosohltanu. Na výzkumu spolupracují i týmy z lékařských fakult v Mount Sinai, na Duke University a v Princetonu a plánují své výsledky zveřejnit online. Pak by mohli vědci z celého světa testovat své metody na stejných základech.

„Cílem výzkumu je vyvinout a ověřit diagnostický test na včasnou odpověď krve na covid-19,“ uvedl profesor Stuart Sealfon, který vede výzkumný tým v nemocnici Mount Sinai v New Yorku. „Imunitní reakce se vyvíjí okamžitě po infekci a očekáváme, že získáme citlivější a rychlejší diagnostiku.“

Pokud bude v USA oficiálně uděleno schválení testu, mohlo by se s ním začít v druhé polovině května. Pomohlo by to izolovat nakažené ještě předtím, než začnou být infekční pro okolí, a uzavřít tak přenosové řetězce viru. Efekt by to podle vědců mělo i na ekonomiku, protože by to mohlo dramaticky zkrátit karanténní období pro lidi, kteří se s někým nakaženým dostali do styku. Do práce by se tak mohli vrátit během několika dní.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama