Hlavička
Zprávy -
14/07/2018

Rekordní pokuta: 100 miliard korun za rakovinu z kosmetiky. Hrozí i u nás?

Americký soud odsoudil společnost Johnson & Johnson k odškodnému a pokutě ve výši přes 100 miliard korun. Po užívání kosmetiky s mastkem a azbestem dostaly dvě desítky žen rakovinu. Ohrožuje to i české ženy? Podle úřadů se nemají čeho bát.

reklama

reklama

Nejprve fakta – skupině dvaadvaceti žen, které onemocněly rakovinou vaječníků, přiřkl soud odškodné v přepočtu 12 miliard korun. Mnohem exemplárnější je ale pokuta 92 miliard korun. To  všechno, tedy přes 100 miliard korun, musí rozhodnutím soudní poroty v americkém Missouri zaplatit firma Johnson & Johnson.

Ženy používaly kosmetiku, včetně dětského zásypu, která obsahovala minerální látku mastek. Podle advokátů žalobkyň v ní byl obsažen i azbest, který rakovinu způsobil. Společnost o tom podle nich věděla, a přesto výrobky dál prodávala, aniž by na riziko zákazníky upozornila. Porota se s obžalobou ztotožnila.


reklama

Azbest je v přírodě všudypřítomný. Musí být i v kosmetice

Vzhledem k tomu, že stejné nebo podobné výrobky firmy Johnson & Johnson jsou i na českém trhu, nabízí se otázka, jestli podobné riziko hrozí i českým ženám. Státní zdravotní ústav tvrdí, že nikoli. K verdiktu amerického soudu ale nemá komentář, protože nezná metody a výsledky zjišťování azbestu.

O rizicích mastku s azbestem se v českých médiích a na sociálních sítích diskutuje už delší dobu. Ostatně ani poslední žaloba proti Johnson & Johnson není jediná. Věc je ale trochu složitější – azbest je totiž v přírodě všudypřítomný. Musí být i v mastku, a tedy v kosmetických přípravcích. Jen jde o to, kolik ho tam je.


Mastek používáme každý den a skoro všude

Mastku se říká také talek, chemicky pak hydratovaný křemičitan hořečnatý. Jde o minerální látku, která se těží jako nerost. Jeho využití je široké – od izolátorů v elektrotechnice přes slévárenství po příměs v asfaltu nebo ve stavebních deskách a obkladech. Používáme ho jako leštidlo nebo jako materiál pro psaní. Na ruce si ho nanášejí gymnasté, vzpěrači nebo horolezci, aby měli lepší úchop. A navíc mastek tvoří i součást tablet a léků jako plnidlo.

V neposlední řadě se mastek používá také v kosmetice, například při výrobě mýdel, antiperspirantů nebo třeba pudrů a dětských zásypů. Právě užíváním zásypů a ubrousků s mastkem na intimní partie si podle amerického soudu ženy mohly přivodit rakovinu vaječníků.


Mastek s azbestem v kosmetice a lécích?

O mastek přitom vlastně ani nejde. Problémem jsou vlákna azbestu, která obsahuje. Státní zdravotní ústav ale upozorňuje, že pro kosmetické účely se v zemích Evropské unie používá mastek ve „farmaceutické kvalitě“, tedy stejný jako pro výrobu léků. Takový mastek obsahuje jen minimum azbestových vláken, nejnižší technicky dosažitelné množství.

„Azbestová vlákna jsou v životním prostředí všudypřítomná. Jako technicky nevyhnutelné množství azbestu v mastku se proto považuje množství, které odpovídá úrovni pozadí přítomnosti azbestu v životním prostředí, nebo množství, které je pod limitem detekce použité metody analýzy,“ uvedla dnes na dotaz Našeho zdravotnictví Dagmar Jírová, vedoucí Národního referenčního centra pro kosmetiku při Státním zdravotním ústavu.


Azbest je nejrizikovější při vdechování

Dagmar Jírová v této souvislosti upozornila, že bez znalostí detailů a metody analýzy azbestu nelze rozhodnutí amerického soudu komentovat. Podle informací jejího úřadu se ale jak v Česku, tak v zemích EU používá mastek ve farmaceutické kvalitě. „Až dosud v České republice nebyla zaznamenána žádná stížnost ani podezření na možné zdravotní riziko,“ doplnila.

Azbest je navíc nebezpečný trochu jinak. Problém je především při vdechování jeho vláken, kdy způsobuje rakovinu plic, fibrózu plic nebo rakovinu zažívacího ústrojí. „Karcinomy vaječníků, zejména v souvislosti s rozumně očekávanou cestou expozice, nejsou v dostupné literatuře zatím popsány. Při použití talku (mastku) jako součásti zásypu se očekává aplikace na kůži spotřebitele. Průnik kůží je zanedbatelný. Pouze masivní vdechnutí talku s vysokým obsahem azbestu při nesprávném použití zásypu může představovat zdravotní riziko,“ uvedla Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu.


David Garkisch

Foto: Flickr.com (CC BY 2.0)


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama