Ředitel Nemocnice Na Homolce rezignoval. S důvody ale nesouhlasí

Odchod ředitele Nemocnice Na Homolce Ivana Olivy přišel po výsledcích hloubkové kontroly veřejných zakázek nemocnice. Rezignoval po "gentlemanské dohodě" s ministrem zdravotnictví, ale přesto s výsledky auditu a kritikou svého řízení nemocnice nesouhlasí.

article

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ani nezastírá, že odchod ředitele souvisí s nedávnou hloubkovou kontrolou veřejných zakázek nemocnice. "My jsme se sešli, protože to považuju za korektní, nad závěry kontroly, kterou provedlo ministerstvo zdravotnictví v nemocnici. Týkala se nákupu, veřejných zakázek a podobně. On se rozhodl, že ukončí to působení. Rezignoval a tím to pro mě je uzavřeno,“ řekl ministr k odchodu Ivana Olivy.


Odcházející ředitel: Odvedl jsem dobrou práci

Ani odcházející ředitel nepopírá, že důvodem jeho rezignace jsou výsledky auditu, přesto s nimi nesouhlasí. "Uzavřeli jsme s panem ministrem gentlemantskou dohodu, i když po věcné stránce jsme se neshodli na vyhodnocení a interpretaci výsledku kontroly ministerstva zdravotnictví," uvedl Oliva ve svém tiskovém prohlášení.

Upozornil, že nemocnici přebíral před čtyřmi lety hluboce podinvestovanou a se čtvrtmiliardovým dluhem. "Jsem přesvědčen, že jsem za téměř čtyři roky svého působení ve funkci ředitele se svým týmem odvedl dobrou práci a jako krizový manažer jsem svůj úkol splnil,“ tvrdí Oliva.

Nemocnici převzal po bývalém řediteli Vladimíru Dbalém, který je souzen za korupci při dvou zakázkách nemocnice. Rozsudek by měl Městský soud v Praze vynést v září.


Za ministra Vojtěcha padl už čtvrtý ředitel nemocnice

Je to už čtvrtý ředitel nemocnice, který za éry Adama Vojtěcha odešel nebo byl odvolán. Nejprve šlo o šéfa ostravské fakutní nemocnice Svatopluka Němečka, pak hned dva ředitele Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a Františka Nováka. Nyní tedy odchází i ředitel Bulovky.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že audit odhalil nestandardní postupy při zadávání veřejných zakázek a nákupech. Nemocnice údajně uzavřela neplatné smlouvy za 402 milionů korun. "Nálezy kontroly považuji za závažné," uvedl ministr Adam Vojtěch.

Tomu se zejména nelíbil nákup zdravotnického materiálu přes společnost Holte Medical. K ukončení spolupráce s ní vyzval ministr nemocnici už začátkem letošního roku. Ředitel Oliva tak už udělal, ale podle ministerstva se nákupy odehrávaly dál.

"Ačkoliv byla mezi nemocnicí a Holte Medical formálně uzavřena dohoda o ukončení smlouvy o dodávkách ke dni 28. února 2018, nemocnice nadále pokračovala ve vystavování objednávek v celkové částce téměř 33 milionů korun. Navíc v době, kdy měla být činnost Holte Medical utlumována, uzavřela s ní nemocnice dodatek ke smlouvě s předpokládanou hodnotou rozsahu pořízení zdravotnického materiálu za první čtvrtletí roku 2018 ve výši 800 milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Ministr: Rezignaci vnímám jako jediný možný rozumný krok

Ministerští kontroloři dále odhalili, že Nemocnice Na Homolce v rozporu se zákonem o registru smluv uveřejnila objednávky v neúplném textu. Objednávky v celkové výši 402 miliónů korun jsou tak neúčinné. "Z pohledu rozpočtových pravidel tím došlo k porušení rozpočtové kázně, tedy neoprávněnému použití peněžních prostředků státního rozpočtu a jiných peněžních prostředků státu. Toto zjištění bude předáno místně příslušnému finančnímu úřadu k dalšímu přezkoumání," doplnila mluvčí ministerstva.

"Všechna zjištění jsem dnes osobně probral s ředitelem nemocnice Ivanem Olivou. Protože se naše názory na výsledky kontroly rozcházejí, rozhodl se pan ředitel Oliva k dnešnímu dni na pozici ředitele rezignovat. Vnímám to jako rozumný a v této situaci jediný možný krok,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví v nejbližší době vypíše otevřené výběrové řízení na nového ředitele. Řízením nemocnice byl dočasně pověřen primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal.


David Garkisch

Foto: Nemocnice Na Homolce


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začíná Světový týden očkování. Připomíná pokrok, který zahazujeme

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit