Hlavička
20/05/2020

Prymula dostal od Babiše nabídku. S Vojtěchem se už nesnesou

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula opouští své místo. Premiér Babiš mu dnes nabídl pozici vládního zmocněnce pro zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch oznámil, že už s Prymulou jako náměstkem nepočítá. Zavinily to prý jeho nedávné výroky do médií.

reklama

reklama

Prymula, který je profesí epidemiolog a od vypuknutí epidemie koronaviru řídil Ústřední krizový štáb, podle průzkumů veřejného mínění u veřejnosti boduje. Lidé oceňují jeho roli v potlačování epidemie.

Ukazuje se ale, že ačkoli spolu často vystupují na tiskovkách jako tým, mezi Prymulou a Vojtěchem nepanují dobré vztahy. Jediným veřejně známým důvodem je to, že Vojtěch chce po svém náměstkovi bezpečnostní prověrku.

Ta ještě stále probíhá, ale Prymula už před časem oznámil, že ministerstvo stejně opustí. Potvrdil to i v rozhovoru pro Seznam Zprávy. \""Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě tady chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená,\"" uvedl Prymula.

reklama

Vojtěch se hájí tím, že prověrky nařídil všem svým náměstkům a Prymula tak není výjimkou. Ale i na to má Prymula odpověď. \""Vnímal jsem to jako účelovou věc, protože se mě tady bojí, to je jednoduché vysvětlení,\"" prohlásil.


Vojtěch: Neumím si si jeho setrvání představit

Tím ovšem náměstek naštval svého ministra a ten už ho vedle sebe nechce. \""Po těch výrocích, které jsem slyšel, kdy ani se mnou o tom nemluvil osobně, si jeho setrvání neumím úplně představit,\"" reagoval ministr v České televizi.

Vojtěch také řekl, že s Prymulou může ministerstvo dál spolupracovat. \""Nemám problém, pokud zůstane na expertní pozici v rámci ministerstva zdravotnictví,\"" uvedl ministr.


Babiš: Je to na dobré cestě

Prymula už dříve pro média uvedl, že má nabídky a uvažuje o odchodu do soukromého sektoru. Jeho rozhodnutí se ale snaží zvrátit premiér Andrej Babiš. Dnes řekl v České televizi, že Prymulovi nabídl pozici zmocněnce pro zdravotnictví při Úřadu vlády. 

Rozhodnuto ale není, Prymula nabídku ještě nepotvrdil a navíc to chce premiér v pondělí ještě řešit s koaliční ČSSD. Přesto Babiš prohlásil, že je to \""na dobré cestě\"".


Prymula se stará o chytrou karanténu, nemocnice a laboratoře

Roman Prymula je český epidemiolog, který se věnuje především problematice imunizace a vakcín. Byl předsedou Ústředního krizového štábu a od konce března je šéfem Centrálního řídícího týmu Covid-19, který se stará o chytrou karanténu, chod a kapacity nemocnic, laboratoří nebo testování nakažených.

Je také rektorem Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně v Hradci Králové. Působil i jako ředitel FN Hradec Králové. Náměstkem ministra zdravotnictví je od března 2017.


David Garkisch

Reprofoto: TV Novareklama

reklama

reklama

reklama