Hlavička
21/07/2021

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy

Česká výprava olympioniků má mezi sebou už čtyři pozitivně testované na covid-19. Jméno prvního z nich dosud olympijský výbor tajil, teď se ukázalo, že jím je lékař výpravy Vlastimil Voráček. Do Tokia se svydal i přesto, že není proti koronaviru očkovaný. Na výsledky testů dalších sportovců se čeká.

reklama

reklama

Identitu prvního člena výpravy, u kterého byla infekce koronavirem odhalena, zjistil server Seznam Zprávy. Dnes jeho jméno potvrdil i Český olympijský výbor (ČOV), který ji až dosud před veřejností skrýval. Vyšlo také najevo, že lékař Vlastimil Voráček není proti covidu-19 očkovaný.


Lékař odjel s nákazou už z domova

reklama

Dosud má český olympijský tým čtyři potvrzené případy nákazy, z nichž dva jsou sportovci – plážový volejbalista Ondřej Perušič a stolní tenista Pavel Širuček. Třetím je trenér beachvolejbalistů Simon Nausch. O Olympiádu tak tito sportovci zřejmě přišli ještě než začala a stráví ji v karanténě v Tokiu.

Nebudou možná sami, protože u dalších dvou sportovců se zatím čeká na výsledek testu. Všichni z výpravy jsou zároveň denně na covid-19 testováni. Někteří se tak obávají nákazy a konce sportovních nadějí, že prý ani nevycházejí z pokojů v olympijské vesnici.

Nákazu u lékaře Vlastimila Voráčka odhalil test ihned po příletu do Tokia, takže je jisté, že už při odletu z Česka byl nakažený. Cestoval přitom společně s celou výpravou ve vládním speciálu. Olympijský výbor dnes zároveň přiznal, že na palubě letadla se protiepidemická pravidla nedodržovala a většina cestujících po dobu letu s ostatními odložila respirátory. Je tak možné, že se nakazilo více sportovců než jich dosud testy odhalily. 


Olympijský výbor: Očkování nebylo podmínkou

Proč olympijský výbor dosud jako jediné jméno utajoval právě lékaře Vondráčka? Obával se skandálu, až vyjde najevo, že lékař výpravy nebyl očkovaný, jak odhalily Seznam Zprávy? „Doufali jsme, že to bude první a poslední nález, i z toho důvodu jsme jméno doktora Voráčka nezveřejnili. Jména sportovců a trenéra jsme zveřejnili po dohodě s nimi,“ uvedl ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi na dotaz Seznam Zpráv.

Proč tedy lékař nebyl očkovaný, ačkoliv na to jako zdravotník měl přednostní právo už několik měsíců? Důvody bude muset vysvětlit sám. Olympijský výbor to po účastnících výpravy jako povinnost nevyžadoval. „Doktora Voráčka nominoval tenisový svaz na základě jeho odborných schopností. Očkování není podmínkou účasti na olympijských hrách a nelze ho vynucovat ani podle Olympijské charty, i když my jsme ho samozřejmě důrazně doporučovali všem,“ dodal Alföldi za ČOV.

Mezitím se už sociálními sítěmi šíří články ze serveru Vitalia, kde jako prevenci proti koronaviru Vlastimil Voráček doporučuje kloktání ústní vodou nebo infuze vitamínu C. Lékař je přitom vyhledávanou a respektovanou kapacitou, jehož služby ortopeda využívají ti nejlepší čeští tenisté.


V letadle se do Tokia letělo bez respirátorů

Situace ale může být ještě podstatně horší. Na palubě leteckého speciálu po startu většina cestujících na protiepidemická opatření rezignovala a na několikahodinovou cestu odložila respirátory. „Drtivá většina je po nástupu do letadla sundala,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z účastníků letu.

Společně s nakaženým lékařem byli v letadle právě i Širůček a Perušič. „Všichni pasažéři byli dvakrát testováni v rozmezí 96 a 48 hodin před odletem, drtivá většina jich byla očkována. Když jsme dali na misku vah riziko cestování větší skupiny jedním letadlem oproti běžným linkám, zvolili jsme tuto variantu. V karanténě jsou například i britští sportovci, kteří letěli s nakaženým nesportovcem. To se bohužel v současné době stává. A ano, musíme uznat, že k porušení pravidel během letu došlo,“ přiznal Seznam Zprávám ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0


 


reklama

reklama

reklama

reklama