Hlavička
Zprávy -
23/06/2020

Průzkum ukázal, že pro lidi jsou hlavními hrdiny krize zdravotníci

Zdá se, že lékaři a sestry si svým nasazením při koronavirové krizi vydobyli vděčnost české veřejnosti. Ukázal to průzkum veřejného mínění agentury CVVM. Zdravotníci v hodnocení odvedené práce obsadili první příčku. Pochvalu jim vyjádřilo 94 procent dotázaných lidí.

reklama

reklama

Průzkum CVVM se odehrál v průběhu května a zjišťoval, jak lidé hodnotí reakci státu a institucí na epidemii covid-19. Stát jako takový uspěl, sedm z deseti lidí pokládá opatření proti koronaviru za přiměřená. Horší už je to s hodnocením toho, jak se stát snaží podpořit ekonomiku.


Nejlépe to zvládli zdravotníci, hasiči a policisté

reklama

Lidé si zjevně všimli nasazení lékařů, sester a dalších zdravotnických profesí v posledních krizových měsících. V naprosto drtivé většině (94 procent) dotázaní hodnotí jejich práci pozitivně. 75 procent lidí si myslí, že práci zvládli \""rozhodně dobře\"" a dalších 19 procent zvolilo možnost \""spíše dobře\"". Vysloveně nespokojených bylo jen jedno procento.

I další příčky průzkumu obsadili ti, co se koronaviru na vlastní riziko postavili přímo v terénu. Po zdravotnících lidé nejlépe hodnotí hasiče (91 procent) a policisty (87 procent). Snad možná překvapivě se ukázalo, že lidé si váží i práce vědců. Ti v průzkumu obsadili čtvrtou pozici - rozhodně či spíše dobře jejich úlohu vidí 86 procent lidí. 


Lidé v anketě ocenili chování \""obyčejných občanů\""

Zajímavé je, že lidé hned po vědcích ocenili i sami sebe a své chování. Na páté pozici se ocitli \""obyčejní občané\"". Chování a přístup této skupiny hodnotila jako rozhodně dobré třetina lidí (29 procent) a jako spíše dobré 56 procent dotázaných. Veřejnost tak ve vlastních očích obstála celkem na 85 procent.

Z průzkumu dále pozitivně vychází armáda (82 procent) a hygienici (80 procent). Postup Ústředního krizového štábu se líbil 70 procentům dotázaných a kraje a samospráva získaly 67 procent pozitivních ohlasů. S vládou bylo spokojeno 64 procent lidí.


Ekonomická opatření vlády? Účinná jen pro polovinu lidí

Za zmínku stojí, že roli médií pozitivně hodnotila jen polovina (52 procent) dotázaných. Ovšem zcela ve vnímání Čechů propadla Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropská unie. Obě nadnárodní instituce a jejich roli při pandemii koronaviru nevidí pozitivně ani polovina lidí. Rozhodně nebo spíše dobře WHO ocenilo 35 procent lidí a EU jen třetina (30 procent).

Detailnější pohled z průzkumu upřesnila společnost CVVM v tomto komentáři: \""Podrobnější analýza ukázala vyšší zastoupení kritického hodnocení u mužů v případě vlády, krizového štábu, WHO, EU a médií. WHO a EU jsou lépe hodnoceny ze strany lidí ve věku od 19 do 24 let. Absolventi vysokých škol pak příznivěji hodnotili práci vědců, absolventi středních škol s maturitou lépe hodnotili práci zdravotníků a HZS.\""

A jak stát obstál v hodnocení toho, co dělá pro podporu ekonomiky? Lidé jsou rozdělení zhruba na polovinu. Za účinná ekonomická opatření považuje 47 procent respondentů. Naopak jako neúčinná je vidí 37 procent lidí, zbytek to nedokáže zhodnotit.


David Garkisch

Foto: CVVM, Pxfuel.com, CC0


reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama