Hlavička
Kauzy -
30/11/2023

Prosincová omezení v nemocnicích zažehnána? Lékaři nejspíš našli s premiérem společnou řeč

Lékaři se v rámci čtvrtečního jednání s premiérem Petrem Fialou dokázali shodnout na všech důležitých bodech vyjednávání, a to možná i včetně finančních podmínek. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání s premiérem viceprezident České lékařské komory a hlavní tvář iniciativy ‚Lékaři jsou jenom lidi‘ Jan Přáda. Co se dojednalo a jsou prosincová omezení v nemocnicích zažehnána?

reklama

reklama

„V otázce legislativně právních, v otázkách vzdělávání lékařů a dalších záležitostech jsme se výrazně shodli a jsme připraveni spolupracovat i do budoucna,“ uvedl hned v úvodu své řeči Jan Přáda. Odstartovala tak relativně pozitivní tisková konference po jednání lékařů s premiérem Petrem Fialou.

Ten nabídl 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích. Mělo by jít o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice.

Klíčovou otázkou tak zůstává, co se bude dít v následujících dnech. Bude zdravotní péče v nemocnicích omezena? Jan Přáda vyzval na tiskové konferenci všechny lékaře a potažmo všechny zdravotníky, aby v následujících víkendových dnech zdravotní péči zajistili. Prosincová krize ale není ještě zcela zažehnána. 

reklama

Jak uvedla Sekce mladých lékařů ČLK na facebooku, dokud se s předsedou vlády definitivně nedomluví na alokaci a na způsobu doručení vyhrazených prostředků, je předčasné odvolat odmítnutí přesčasové práce.

„Domluvili jsme se, že k definitivnímu odvolání této akce dojde ve chvíli, kdy si definitivně podepíšeme konkrétní body, což by mělo být z kraje příštího týdne i za účasti dalších činitelů,“ dodal Přáda.

Tato jednání proběhnou za účasti odborů, ČLK, nemocnic, zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví, aby se našel správný technický mechanismus na dodání peněz skutečně do platů a mezd a aby bylo dojednáno, v jaké struktuře budou podle premiéra finance rozděleny. Právě to podle Přády brzdilo dohodu při předchozích jednáních s ministerstvem zdravotnictví.

Je otázkou, jestli plánované zákroky proběhnou podle původních plánů, nebo zůstanou zrušené. Právě na základě výpovědí z přesčasů se v nemocnicích ve velké míře odkládaly plánované operace a vyšetření. „Operace se v nemocnicích neplánují a neruší ze dne na den. Spíš by to znamenalo, že nemocnice by mohly opět začít ty výkony plánovat," řekl Přáda s tím, že bude záležet hlavně na managementu jednotlivých pracovišť.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Vláda ČR

reklama

reklama


reklama

reklama