Hlavička
Zprávy -
07/01/2020

Problémy e-neschopenek: Vystavení trvá i 40 minut. Lékaři zvažují žalobu

Systém povinných e-neschopenek běží naostro teprve týden a už si na něj stěžují lékaři i zaměstnavatelé. Měl výpadky, navíc prý vystavení neschopenky trvá až 40 minut. Lékaři se chtějí zatím vrátit k papírovým neschopenkám a zvažují dokonce i žalobu.

reklama

reklama

Výpadek e-neschopenek postihl v pondělí nejen jednotlivé lékaře, ale přinejmenším i dvě velké nemocnice - v Jihlavě a v Praze Na Bulovce. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) výpadek přiznalo, ale zároveň uvedlo, že závada je už odstraněná.

S tvrdou kritikou - a to nejen kvůli zmiňovaným výpadkům - teď přišli praktičtí lékaři. Vyplnění e-neschopenky trvá podle nich i desítky minut, lékaři mají problém předávat si pacienty, zpracování neschopenky v systému trvá dokonce několik dní a pacienti tak jsou v jakémsi vzduchoprázdnu.


reklama

Lékaři: Chceme dál vystavovat papírové neschopenky bez pokut

Start systému je podle Sdružení praktických lékařů uspěchaný a bude se ladit minimálně půl roku až rok. \""Spustit nevyzkoušený systém je vůči pacientům naprosto nezodpovědné. Jedna nejmenovaná fakultní nemocnice dokonce vydala pokyn svým specialistům, aby nevystavovali žádné e-neschopenky a posílali pacienty rovnou za praktiky,\"" reagoval na stížnosti a problémy systému předseda praktických lékařů Petr Šonka. Více o tom článku E-neschopenky v praxi: Část lékařů je odmítá vydávat, ministerstvo vyhrožuje

Vystavení jedné standardní e-neschopenky trvá podle lékařů násobně déle než té papírové. „Máme tady bohužel i takové zkušenosti, že lékaři strávili s jednou e-neschopenkou až 40 minut. Trváme na elektronické neschopence, která je funkční a odpovídá naší praxi. Než začne skutečně fungovat, chceme mít možnost vystavit papírové neschopenky bez hrozby sankcí,“ shodli se svém jednání zástupci praktických lékařů.


Lístky na peníze jsou nesmyslné. Lékaři je chtějí přestat vydávat

Žádají urychlenou schůzku s vedením ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Požadují také to, aby správa sociálního zabezpečení zajistila distribuci papírových tiskopisů všem lékařům.

\""ČSSZ dosud trvá na tom, aby si lékaři tiskopisy chodili osobně vyzvedávat na pobočky, protože na jejich distribuci do ordinací nemá lidi a finanční prostředky. To považujeme za naprosto skandální,\"" uvedl Petr Šonka a dodal: \""Budeme také chtít urychlené zrušení lístků na peníze, které jsou už zcela nesmyslné a přinášejí jen zbytečnou administrativní zátěž lékařů. Tu jsme ochotní snášet nejdéle do konce roku 2020. Od příštího roku je přestaneme vystavovat.\""


Pacient ve vzduchoprázdnu. Neschopenky v systému visí celé dny

Podle praktických lékařů je start elektronické formy neschopenky velmi kostrbatý a provází ho řada vad. Když se například praktický lékař snaží předat pacienta specialistovi, trvá České správě sociálního zabezpečení zpracování nově vystavené neschopenky řadu hodin. To znemožňuje předávání neschopenek specialistům nebo to, aby si neschopenku vystavenou v nemocnici mohl převzít praktický lékař. Některé e-neschopenky tak v systému visí jako nezpracované už více než 52 hodin a po tuto dobu s nimi není možné pracovat, například měnit dobu vycházek nemocného.

Zmatky jsou také ve způsobu předávání e-neschopenky a pacient se tak ocitá ve vzduchoprázdnu, mimo systém. \""Není jasné, kdo se o pacienta stará, kam má přijít na kontrolu, kdo mu dá lístek na peníze a kdo ji ukončí. A zda dostane peníze v době nemoci. Pacienti by se v takovém případě měli obracet na příslušné pobočky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Bohužel první zkušenosti ukazují, že se ani tam pomoci nedočkají, protože tyto nedostatky systému e-neschopenek evidentně zaskočil i je,\"" popsal vady e-neschopenek předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.


Zaměstnavatelé: Nejde se přihlásit, nevíme, kdo je nemocný

Podobné problémy mají s e-neschopenkami i zaměstnavatelé. Nemohou se přihlásit do systému a netuší, jestli je zaměstnanec nemocný. S touto kritikou se zaměstnavatelé obraceli na Hospodářskou komoru.

\""Obdrželi jsme podněty od některých členských firem, že od začátku roku 2020 kolabuje systém eNeschopenky. Zaměstnavatelé hlásili, že se nemohou přihlásit do systému. Nemohou si tedy ověřit, zda je tedy skutečně zaměstnanec nemocný,\"" informoval mluvčí komory Miroslav Diro. Podle něj to nejvíc dopadá na firmy se směnným provozem.


Lékaři chtějí zaplatit své náklady. Jinak hrozí žalobou

Lékaři pak upozorňují ještě na jeden problém, kvůli kterému hrozí správě sociálního zabezpečení dokonce žalobou. Nikdo jim totiž neuhradí náklady, které s povinnými e-neschopenkami mají.

\""Lékaři museli zakoupit speciální moduly ke svému zdravotnickému softwaru a platí za jejich provoz desítky tisíc ročně, stejně tak za práci IT specialistů, bez kterých se e-neschopenka neobejde. To jim, stejně jako jejich práci s vedením neschopenek, nikdo nehradí, vše dělají zadarmo. Pokud se s ČSSZ na úhradě nedohodneme, zažalujeme ji,\"" prohlásil Petr Šonka.


David Garkisch

Iustrační foto: Piqsels.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama