Hlavička
Zprávy -
05/04/2020

Prezident ocení náměstka Prymulu vyznamenáním za boj s koronavirem

Prezident Miloš Zeman dnes oznámil, že 28. října udělí epidemiologovi a náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání. Chce tak ocenit jeho roli v potírání epidemie nového koronaviru. Měl by dostat Řád bílého lva.

reklama

reklama

Zeman své rozhodnutí ocenit náměstka Prymulu oznámil v rozhovoru pro Blesk. Podle svých slov Prymulu předem o svém rozhodnutí neinformoval. „Děkovat ostatním budu, až epidemie skončí, ale už teď bych vám chtěl říci, že chci udělit panu profesoru Prymulovi 28. října nejvyšší české vyznamenání,“ uvedl Miloš Zeman.

„Zaslouží si to, neboť jeho razantní opatření vedla k tomu, že epidemie má v Česku daleko mírnější průběh než v jiných zemích,“ odůvodnil své rozhodnutí v pořadu S prezidentem v Lánech.


reklama

Česko a koronavirus: 62 mrtvých, skoro pět tisíc nakažených

Podle prezidenta Česko bojuje s koronavirem efektivněji než jiné evropské země. Podle aktuálních čísel u nás na nákazu zemřelo 62 lidí, testy ji potvrdily u 4 475 lidí, uzdravilo se 78 pacientů.

„Tady zjistíte, že jsme jedni z nejlepších. To znamená, že s tou epidemií bojujeme úspěšněji než například Itálie či Španělsko. Důležité je, že onen koeficient, který je vyjádřen poměrem mezi testovanými a nakaženými, se postupně snižuje,“ uvedl Miloš Zeman.


Zeman: Evropská unie selhala

Ve své kritice ovšem zašel prezident ještě dál. Evropská unie podle něj selhala, zmínil především předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která dříve kritizovala uzavírání hranic mezi státy v schengenském prostoru.

„Kdyby se hranice v tuto chvíli otevřely, znamenalo by to výbuch epidemie mnohem větší, než kdyby se hranice otevřely. Já jsem velmi rád, že naše vláda hranice uzavírá,“ uvedl Zeman.


Červený pulovr na počest Hamáčka

Prezident celkově pochválil kroky vlády a zavedená opatření. „Je lepší něco přehnat než něco zanedbat,“ prohlásil. Podle jeho názoru by měla opatření trvat „minimálně měsíc nebo měsíc a půl“.

Zeman vyzdvihl také roli vicepremiéra Jana Hamáčka. Narazil přitom i na jeho už téměř proslulý červený svetr: „Jak vidíte, mám na sobě červený pulovr a měl jsem ho i včera. To značí mé sympatie k prvnímu vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, neboť jeho názory jsou racionální a v dobrém slova smyslu opatrné.“


Bude nouzový stav prodloužen?

Zatím není jasné, jak dlouho budou ochranná opatření trvat. Opozice je ochotná přistoupit na prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Opoziční poslanci požadují po vládě odůvodnění a pak  jsou ochotni prodloužení této lhůty podpořit – ovšem zatím jen na další dva týdny. 

Je podle nich předčasné hodnotit kroky vlády a oznamovat udělování vyznamenání. Prohlásil to například předseda ODS Petr Fiala, podle kterého je „na metály čas“. Podobně se v Partii na Primě vyjádřil i šéf Pirátů Ivan Bartoš: „Teď jsme v nějakém režimu, metály se udělují, až se to zvládne. Nedělejme gesta, když je potřeba pomoct.“

Kromě toho prezident v rozhovoru rovněž prohlásil, že test na koronavirus dosud nepodstoupil, jen si pravidelně měří teplotu. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Francisco Àvia_Hospital Clínic de Barcelona, (CC BY-ND 2.0)


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama