Vypadá to paradoxně, ale sestry hrozí nemocnicím v Karlových Varech a Chebu dodržováním předpisů. Nechtějí už překračovat kompetence a nahlašují mimořádné události. Popisují, jak přetížený je personál přeplněných nemocnic a odmítají za to nést zodpovědnost.
Některé zprávy sester o chodu nemocnic zní až hrůzostrašně. Mluví o ohrožení nemocných, o pacientovi v terminálním stádiu, který musel ležet na chodbě, o příliš brzy propouštěných pacientech, chybějících lůžkách, kritickém nedostatku personálu, konfliktech s pacienty i jejich příbuznými.
Popisují naprosto přetížený personál, kdy jedna sestra musí pracovat zároveň pro několik oddělení nebo mluví o víkendech, kdy je personál "naprosto ponechán svému osudu". Sestry odmítají za takových podmínek snášet fyzické i psychické přetížení i odpovědnost za možné pochybení.
Lékaři v Mělníku taky odmítli přesčasy. Paralyzovalo to nemocnici
V krátké době je to už druhá podobně alarmující zpráva o stavu českého zdravotnictví. Od začátku dubna uzavřela několik svých oddělení i Nemocnice Mělník. Tam odmítli sloužit nezákonné přesčasy lékaři, nikoli zdravotní sestry. Stejně jako ony ale upozorňují na své přetížení a nedostatečné ohodnocení. S vedením nemocnice se totiž nedohodli na valorizaci mzdy. Více v článku Mělnická nemocnice stojí. Důkaz, jak přesčasy lékařů drží celé zdravotnictví
Podobně by situace mohla vygradovat i v karlovarské a chebské nemocnici, které spadají pod Karlovarskou krajskou nemocnici (KKN) zřizovanou krajem. Naznačuje to sdružení Iniciativa sester, které v KKN působí.
"Je nutné se chránit: odmítáním porušovat předpisy, odmítáním překračovat kompetence, psaním mimořádných událostí. Protože i když se předpisy mnohde porušují kvůli podmínkám, v nichž nás vedení nutí pracovat, teď už víme, že když se něco stane nebo přijde stížnost, vedení se za nás nepostaví," píše iniciativa v již sedmadvacátém čísle svých novin.
Pokud by zdravotní sestry v Karlových Varech a Chebu kráčely cestou mělnických lékařů a odmítly sloužit přesčasy nad zákoník práce nebo suplovat nedostatek svých kolegyň na jiných odděleních, mohlo by to mít na nemocnice stejný dopad.
Sestra: Pacienti leží a čekají na přijetí na chodbě. Někdy marně
Karlovarský kraj je na tom v počtu volných lůžek nejhůř z celé republiky a to pochopitelně doléhá i na karlovarskou a chebskou nemocnici, kde přitom schází kolem stovky sester a není možné sestavit služby v odpovídajícím počtu personálu.
"Je zcela běžné, že na volné lůžko čekají pacienti ve špatném stavu celý den, nemohou být zdaleka přijati všichni, kteří to potřebují, a pacienti i příbuzní vyvolávají konflikty s personálem, viní ho z nedostatku lůžek, hrozí stížnostmi, lékaři i sestry jsou permanentně pod nepopsatelným tlakem!" uvedla například vrchní sestra interního oddělení v Chebu a členka Iniciativy sester Miroslava Korseltová.
Ve svém dopise zveřejněném v posledním čísle lékařského časopisu Tempus medicorum popsala těžkou situaci v chebské nemocnici: "Momentálně je bohužel běžné, že ve stacionáři interní ambulance jsou uloženi tři pacienti, další dva jsou uloženi na lehátka v některé z vyšetřoven, čekají na přijetí k hospitalizaci, což ale prakticky není možné, protože na 39lůžkovém oddělení je přijato 40 pacientů a minimálně jeden leží na chodbě. O uplynulém víkendu takto ležel na chodbě pacient v terminálním stavu, nebylo možno ho umístit na pokoj..."
Až se stane chyba, nikdo se za nás nepostaví, varují sestry
Naposledy Iniciativu sester v KKN rozčílil postoj vedení nemocnice k údajnému případu pacienta s akutním selháním srdce, kterého nemocnice poslala domů. Na základě informace od praktické lékařky o něm psala MF Dnes. Vedení nemocnice to ale označilo za selhání personálu.
"Stát se to nesmí a nemůže. Pokud k něčemu takovému došlo, tak o tom nevíme. Bylo by to selhání personálu a lidského faktoru. Je pravda, že se zkracuje ošetřovací doba, ale ne na úkor kvalitní zdravotní péče," řekla deníku předsedkyně představenstva nemocnice Jitka Samáková.
"Její slova jsou varováním všem zaměstnancům: stejně jako v případě státních tabulek se za vás vedení ani v situaci, kdy dojde kvůli personální devastaci k pochybení, nepostaví," uvedla sesterská Iniciativa sester.
Zmínkou o tabulkách narážejí sestry na to, že loni vedení kraje i nemocnice slibovaly, že v zavedou státní tabulky pro odměňování. Nestalo se tomu tak.
Pacientům nemůžeme garantovat bezpečnou péči, tvrdí sestry
Kvůli slovům předsedkyně Jitky Samákové Iniciativa sester personálu znovu připomněla, aby nepodstupoval riziko, že ponese právní odpovědnost za porušování kompetencí a předpisů, k nimž ho krizový provoz a management nutí.
"Vedení a krajští politici házejí odpovědnost za svou neschopnost zajistit odpovídající počet personálu a odpovídající podmínky pro kvalitní péči na nás. Odmítněme to. Nespolupracujme na tom. Teď dokonce víme, že bychom na to mohly doplatit i právně. Řekněme ne porušování předpisů, kompetencí, standardů. Na odděleních, kde na to nemáme dost kolektivní síly, podávejme alespoň mimořádné události," píše Iniciativa sester.
Na nezákonné přetěžování lékařů a zdravotnického personálu vytrvale upozorňuje i Česká lékařská komora a řada expertů. Nedávno o tom například otevřeně promluvil i profesor Pavel Pafko: Lékaři porušují zákon, slouží stovky hodin přesčasů, upozornil Pafko
Pro Tempus medicorum k tomu sestry dodaly, že úsilí sester a lékařů by mělo být postavené na společné základně. "Krize se dotýká nemocnic jako celku. Souhra lékařů s nelékařským personálem proto není potřeba jen v pracovním provozu, ale i ve společné obraně proti přetížení a devastaci," uvedla Liběna Tvrdíková z Iniciativy sester.
Iniciativa sester: Odmítáme prodlužovat krizi. A doplácet na ni
V KKN působí Iniciativa sester od února 2017. Impulsem bylo naprosté přetížení personálu a propastný rozdíl mezi tamními mzdami a výplatami v okolních státních, ale i nestátních zařízeních. V situaci akutní krize nevsadila Iniciativa sester na vyjednávání, ale na sebeorganizaci a tlak zdola, z oddělení.
Sestry deklarují, že jim nejde jen o peníze. "Nechceme dopustit prodlužování krize tím, že umožníme nesystémové, k personálu neférové a pacienty poškozující záplatování problémů, které jen oddaluje skutečné řešení a umožňuje vedení utéct od odpovědnosti," vysvětluje Iniciativa sester.
Proto se loni na jaře postavila proti udržování zkolabovaného provozu karlovarského infekčního oddělení skrze externí sestry, letos proti sloučení tamní interny s chirurgií a následně proti přetahování sester z jiných oddělení. "Na některých odděleních si přístup ´Řekněme ne porušování předpisů´ vymohl zlepšení pracovních podmínek," shrnuje Iniciativa.
Na úrovni mezd Iniciativa sester pro personál KKN vymohla výrazný skok: kromě loňského přiznání dvou tisíc "směnného" pro všechny sestry a letošních deseti procent, vybojovala ve třech krocích navýšení mezd. "Slib tabulkových platů, které jsou podle nás minimálním předpokladem řešení personální krize, však vedení a kraj pro všechny kategorie zaměstnanců nedodržely," konstatuje Iniciativa sester na svém webu.
-
P V Bohužel jak zdravotnictví, tak školství už jsou natolik vyčerpané, že již ani ti, kteří tuto práci dělali když ne pro nic jiného, tak alespoň pro jakési poslání, na to přestávají mít. I tato základní víra (a naivní zaslepenost mladších kolegů) však už sama o sobě přestává být dostatečně silná, aby dotyčné u válu udržela. To totiž dělala posledních deset, patnáct let. Nyní zaměstnance, jakkoliv vnitřně motivovaní mohou být, zdrtí jednoduše vyčerpání organismu a duševního zdraví. Nemá smysl, aby o nemocné pečoval nemocný personál, kterého rychle ubývá. Už nejsme na úrovni lokálního nedostatku, zavírají se celá oddělení. Postupně přibude chyb a úmrtí. Nemá smysl, aby o děti pečovalo zničené školství, které tak mentálně zabíjí celé nadcházející generace, ovšem klasicky vyjma těch, kteří si mohou připlatit. -
Lucie Prosím pěkně....pracuji 42 let ve zdravotnictví....teď by mě zajímalo,čím jsou vyčerpaní pracovníci ve školství,jejichž pracovní doba je 23,5 hod. týdně, každý z 10 školních měsíců mají nějaké mimořádné volno , kvalita výuky svědčí o tom,že moji kolegové s titulem Bc. neumí ani vyjmenovaná slova...o ostatním ani nemluvím ???????? A teď si ještě lámou hlavy tím, jak by snížili objem učiva,že to děti nezvládají ?????? Dnešní děti jsou chytré až , až …..jen učitelé jsou líní a neschopní …..můj názor a za tím si stojím !!!
-
-
Eva Adámková Tak do haje si uz uvedomme, ze politici ty penize nepotrebuji...ani fotbalisti, ani hokejisti... ani moderatori a modelky... proc jsme jako spolecnost nastaveni zvracene? Hasici, lekari, sestry, ucitele, policisti, pomahajici profese jakehokoli druhu... proc je nedokazeme ocenit tim jedinym, co v tehle spolecnosti ma aspon zdanlivou cenu??? -
Jimi Zdravotnictví je v koncích. Okamžitě se musí zrušit dokumentace která je šílená, zvednout platy a posílit personál. HNED. Nechápu proč se nestávkuje!!! -
Jiří Wicherek Protože se zřejmě nechce :-)
-
-
miro zeman PRÍDE ČAS KED HUSAKOVA GENERACIA ZDRAVOTNIKOV POJDE DO PENZIE A TYM 60 PERCENT ZAMESTNANCOV ZRAZU NEBUDE.DAVAM TOMU CCA 10 AŽ 15 ROKOV A MOŽME NEMOCNICE ZAVRIET. -
Renata Přesně tak!!!! Věkový průměr na našem oddělení je 50 let.....jsem zvědavá až začneme postupně odpadávat...a že začneme ...
-
-
Lucie Já mám kurz jako pečovatelka.Zkusenosti mám,ale v nemocnici v C.B mě vzít nechtějí,že jen kurz nestačí.Tak pardon,ale i ta pečovatelka ulehčí sestrám praci-oblikne,umyje,prebali,nakrmí...Nechtějí?Ať se pak nedivi -
Iva No a pak se diví, že sestry nestíhají. Dělala jsem na jednom nejmenovaném oddělení, kde jsme byly 4 sestry na denní a 3 na noční, a protože to bylo oddělení z velké části zaplněné ležícími pacienty, tak vždy minimálně 2 znás dělaly, přesně to jak píšete. Myly, přebalovaliy oblikaly a krmily, s jednou sanitarkou k ruce a byly jsme rady, zestihame. Hlavně, že potrebuju vysokou školu.... -
Jiří Wicherek Hmmm a proč by přijímali, když to, vedle své práce, zvládnou i ty sestry? Úspory především a dokud to jde....
-
-
Petr A o Sokolovu už ani nepíšu -
Mila Dělám na oddělení že 37nemohoucimi ležícími pacienty na den 2sestry,2sanitarky...sestry bohužel podávají léky a jsou zabaleny dokumentaci...takže mazec
-
-
Marie Šílená situace,neni zdravotni personal a ja se tomu nedivim,nejsou dobře za tu zodpovednou práci zaplaceni,totéž hasiči,policie..ja jen nechapu proč učitele neustale řvou že maji malo,mam sousedku ucitelku a ta neodpracuje ani 8 h denně,po obědě si chodi domů a 2 měsíce prázdnin,nespravedlive.Je to v tom našem státě takový Kocourkov.Co je pro lidi nejdůležitější,zdravi ..,,tak se naši mocipani zamyslete,třeba se Vam stane že na ty nemocniční chodbě jednou budete ležet na vozitku a nebude nikdo,kdo Vám pomůže. -
Jiří Wicherek Hmmm, to je zajímavé, že když je to takový job, že je těch učitelů nedostatek.... Mimochodem, to přidání 5%, pokud vím, zůstalo spíše na papíře... :-(
-
-
Savča Jedině pořádný funkční odbory, tlak na vedení, stávková pohotovost a když to nepomůže, skutečně stávkovat a každý, kdo nemá v hlavě piliny, musí sestřičky podpořit!Nebo si fakt přejeme vidět vlastní rodiče, kteří celý život pracovali, odváděli daně, jak leží někde na chodbě!?? Papalášům se tohle nestane, proto je to nepálí.Sestry mají mít pořádný peníze, nejlepší podmínky a klid na jejich těžkou práci. -
Hana Souhlasím 100% s Lucii z 10.2.2020 . Já pracovala 23 let ve školství jako ekonom a zvracela bych. -
Meruna Pracuji ve zdravotnictví 26 let. Co se děje teď ano nemluvím. Jsem sice jen ošetřovatelka,ale vidí práci sester. Bohužel u nás na našem oddělení sestry dělají noční sami. Je jenom jedné sestra na noční. Vůbec to nechci rozebírat a je to prostě hnus.